Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Kryt civilní obrany v Havířově

Kryt civilní obrany v Havířově V éře studené války se u nás začaly budovat protiatomové kryty. Jeden vyrostl i v Havířově. Využití se naštěstí pro nás všechny nedočkal. Dlouhé roky chátral a kvůli útlumu těžby uhlí v OKD mu dokonce hrozila demolice. Po roce 2007 se ho ale ujala parta nadšenců, která ho opravila a proměnila v muzeum civilní obrany. Společně se jeho několika patry projdeme, zjistíme, co všechno v něm bylo pro případ nouze připraveno, jak bylo zajištěno například zásobování vodou nebo elektřinou a pro kolik lidí byl určen. Nechybí v něm ani improvizovaný operační sál, kde by mohli lékaři zachraňovat lidské životy.

MapaKryt civilní obrany v Havířově
videoKryt civilní obrany v Havířově
...
video video

Kryt civilní obrany v Havířově

Heřmanovice

Heřmanovice Obec Heřmanovice na Bruntálsku se do historických pramenů zapsala už v roce 1339. Zasloužil se o to opavský kníže Mikuláš II., který ji tehdy postoupil českému králi Janu Lucemburskému. Příčinou zájmu panovnického rodu o tuhle v podstatě neosídlenou část Hrubého Jeseníku bylo zlato, které se tu nacházelo. Časy, kdy se v oblasti těžilo, patří už minulosti, ale jak se přesvědčíte, vesnička i tak za návštěvu stojí. Obdivovat budeme kupříkladu stavení, která jsou ukázkou místní lidové architektury. Zavítáme taky do šoltýství, zjistíme, komu budova sloužívala a zavzpomínáme i na jednu významnou osobnost, která v ní kdysi přenocovala.

MapaHeřmanovice
videoHeřmanovice
...
video video

Heřmanovice

Ráj dřevěných soch

Ráj dřevěných soch Ostravice, malá obec v centru Beskyd, vznikla podle dochovaných písemných pramenů na konci 16. století. Její počátky jsou spjaty s takzvanou pasekářskou kolonizací kraje. Dnes je ideálním výchozím místem pro výlety do okolní krajiny. A od loňského roku láká turisty k její návštěvě i Ráj dřevěných soch. Neobvyklá expozice je dílem místního řezbáře Luďka Vančury. Pod jeho rukama ožívají pohádkové bytosti i lesní zvířátka. Všechny se snaží zachycovat v pohybu. A my se pokusíme zjistit, jak to dělá. A prozkoumáme samozřejmě i okolí Ostravice. Na toulky si můžeme vybrat hned z několika naučných stezek.

MapaRáj dřevěných soch
videoRáj dřevěných soch
...
video video

Ráj dřevěných soch

Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově

Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově bývá nazýván barokní perlou Slezska. U jejího zrodu stál Karel František Skrbenský, jeden z příslušníků rodu, který kraji vládl od 15. století déle než 300 let. Podobu mu dopřál velkolepou, pro malou obec velmi netypickou. A tak nás bude samozřejmě zajímat, proč se tak rozhodl. Jednou z pohnutek byla tragédie, kterou způsobil. Nešťastnou náhodou přejel kočárem malé dítě. Možná i proto nechtěl, aby se někdo dozvěděl, kolik do stavby investoval a všechny účty prý nechal spálit. Obdivuhodná je rovněž výzdoba svatostánku a unikátem jsou taky varhany s bezmála třemi tisícovkami píšťal. Přidáme navíc legendu, která se k chrámu váže.

MapaKostel Prozřetelnosti Boží v Šenově
videoKostel Prozřetelnosti Boží v Šenově
...
video video

Kostel Prozřetelnosti Boží v Šenově

Vulkány v okolí Bruntálu

Vulkány v okolí Bruntálu Se sopkami chrlícími žhavou lávu máme u nás spojenou především dávnou minulost Českého středohoří. Hned pětici vulkánů najdeme ale i na Bruntálsku. Provede nás mezi nimi dokonce naučná stezka. Dozvíme se, co jejich aktivitu dodnes připomíná a taky to, který z nich ohrožoval kraj nejdéle. Nejznámější je Uhlířský vrch, který byl aktivní ještě v období čtvrtohor. Je dominantou krajiny v okolí Bruntálu. Z města vás k němu přivede lipová alej, která je součástí naučné stezky. Byla vysázená jako čtyřřadá kočárová v letech 1766-1770. Lípy rostou ve velmi extrémních podmínkách. Z původně vysázených 361 stromů se do dnešního dne dochovalo 272. Alej je dlouhá přes tisíc metrů a vede až ke kostelu Panny Marie Pomocné na vrcholu sopky.

MapaVulkány v okolí Bruntálu
videoVulkány v okolí Bruntálu
...
video video

Vulkány v okolí Bruntálu

Další stránky:« 5 6 7 8 9 »