Reportáže v regionech
Gorolové
Jedním z největších lákadel okolí Dolní a Horní Lomné na severovýchodě naší země jsou dřevěné stavby, tradiční řemesla a množství zvyků takzvaných Gorolů. Tahle specifická kultura začala vznikat koncem 15. století spojením životních stylů místních obyvatel a kočovníků z Balkánu – Valachů. Okolí obou obcí je navíc tak malebné, že si zahrálo v řadě filmů. Naposledy jste ho mohli vidět v pohádce Když draka bolí hlava. Zastavíme se například v kostele Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné, který podle legendy pomohl obyvatelům nedalekého Jablunkova v době boje s cholerou. A vydáme se na výlet Lomnou dolinou, která je nejdelším a zároveň nejmalebnějším údolím Těšínského Slezska.


Gorolové
Bělá pod Pradědem
Bělá pod Pradědem leží v krásném údolí pod nejvyšší horou Jeseníků. Na mapách se poprvé objevila v roce 1964, kdy vznikla sloučením obcí Domašov a Adolfovice. Pokud se rozhodnete projít ji z jednoho konce na druhý, čeká vás 13 kilometrů dlouhá štreka. Spoustu zajímavostí najdete rovněž v okolí, které můžete prozkoumat i v sedle bicyklu. Krajina je protkaná sítí cyklotras, ty vás dovedou k několika přírodním rezervacím. My se vydáme k Borku u Domašova. Cestou narazíme například na Kamzičí skálu, prozradíme vám, kolik zvířat, po nichž dostala jméno, v oblasti v současnosti žije, a prohlédneme si také unikátní kamenné moře ve svahu Zaječí hory.


Bělá pod Pradědem
Těšínské Beskydy
Nejvýchodnější cíp České republiky, kraj svérázných Gorolů na pomezí s Polskem, nepatří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Přitom je celá oblast protkaná sítí pěších tras i cyklostezek. Při toulkách nad městy Jablunkov, Třinec nebo Český Těšín navíc s trochou nadsázky na každém kroku narazíte na horskou chatu, kde můžete ochutnat krajové speciality, třeba vyhlášený bigos. Cestou se pak můžete kochat krásami Slezských nebo, chcete-li, Těšínských Beskyd včetně jejich nejvyššího vrcholu na naší straně Velké Čantoryje. Túru podzimní barevnou přírodou si dopřejeme i my.


Těšínské Beskydy
Hlučín
Hlučínsko, nebo také Prajzsko, je region rozkládající se mezi městy Opavou a Ostravou. K Československu byla tato oblast připojena až v roce 1920 na základě Versailleské smlouvy. Po mnichovské dohodě ovšem připadla Německu a součástí našeho území se znovu stala po skončení druhé světové války. Jejím přirozeným centrem je město Hlučín, které pravděpodobně založil Přemysl Otakar II. už v roce 1256. Připomeneme si významné události jeho historie a prohlédneme si zároveň alespoň některé místní památky. Zavítáme například na zámek, kde dnes sídlí muzeum.


Hlučín
Rýmařov
Příroda, památky, technické zajímavosti, sportovní aktivity i tajemné legendy, To vše vás čeká v Rýmařově v Jeseníkách. Mnohé z historie městečka zjistíte v muzeu, stejně jako zajímavosti o těžbě zlata i rozvinutém textilním průmyslu. Podle písemných zmínek ho založili ve 13. století němečtí osadníci, místní patrioti a dávní kronikáři ale odjakživa sázeli spíš na to, že vzniklo už zásluhou Římanů. Nejvýznamnější památkou Rýmařova je Kaple Navštívení Panny Marie, které se říká také v Lipkách. Pochází z roku 1715, má unikátní oválný půdorys a nahoře ji obepíná ochoz. Je považována za perlu severomoravského baroka. Prohlédneme si nejen ji, ale i další zajímavá místa.

