Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Praděd

Praděd Ani tentokrát nezapomeneme na příznivce zimních sportů. Přibalíme běžky a vyrazíme. Tentokrát na moravský ledovec. Říká se tak nejvyššímu místu na Moravě a ve Slezsku – Pradědu a okolí. Sníh se tu udrží třeba i pět měsíců v roce a někdy ještě na začátku května se tu zájemci mohou proběhnout v běžecké stopě. Vyšplháme se až na samotný vrchol, do nadmořské výšky 1 492 metrů. Zastavíme se u televizního vysílače a zavzpomínáme na kamennou rozhlednu, která tu kdysi stávala. Povídat si budeme také o horských chatách. Jednou z nich je Ovčárna. Její název připomíná, že kdysi tu pobývali pastevci s ovcemi. Až později se salaše začaly měnit v turistické chaty a pastevce nahradili turisté.

MapaPraděd
videoPraděd
...
video video

Praděd

Sedliště

Sedliště K výletu do Moravskoslezských Beskyd nás tentokrát zlákala ne příliš známá obec Sedliště. Chloubou místních je expozice Lašská jizba v místním muzeu. Na ní se návštěvníci seznámí s tím, jak se ve zdejším – lašském – kraji dřív žilo. Nahlédneme do domácností, dozvíme se například, jak se vařilo a co všechno ještě zvládaly hospodyňky. A z muzea se vypravíme k opravdové vzácnosti. Tou je dřevěný kostelík Všech svatých. Byl postaven v první polovině 17. století a našich časů se dočkal v téměř původní podobě. Díky tomu je mimořádně cennou památkou. S místním farářem nahlédneme i dovnitř a budeme obdivovat bohatou výzdobu.

MapaSedliště
videoSedliště
...
video video

Sedliště

Aqua Terra

Aqua Terra Zavítáme do takové malé příjemné minizoo. Tu zřídil pan Marek Jeřábek, toliko velký chovatel exotických zvířat ze Štramberka. Když už se mu všechna nevešla do akvárií a když sama akvária začala nabývat velkých rozměrů, rozhodl se k činu – a tím se stalo právě založení štramberské Aqua Terry. Funguje od roku 2003. Pan Jeřábek se svému koníčku věnuje od svých 12 let, kdy dostal od svého dědy sklenici na zavařování, ve které plavala tři paví očka. Dnes má až na naprosté výjimky zvířata, která se narodila díky lidské péči. Vy díky kameře uvidíte třeba dobrou dravou rybu, sladkovodního žraloka pangase vláknitého z Asie, z velkých asijských řek – žrouta, který dorůstá až 5 m délky. Je zvláštní v tom, že nic nevidí. Loví především pomocí fousků a loví překvapivě velké ryby až do poloviny vlastní velikosti.

A trpíte-li strachem z hadů či pavouků, možná vám ho štramberská expozice pomůže překonat. Marek Jeřábek totiž o svých svěřencích nejen rád a zasvěceně vypráví, ale taky vám některé z nich bez okolků půjčí. Samozřejmě jen na chvíli a pod jeho bedlivým dohledem.

MapaAqua Terra
videoAqua Terra
...
video video

Aqua Terra

Dinopark Ostrava

Dinopark Ostrava Dinopark – i tam už jsme byli, i on byl naším cílem, byli jsme ale společně v tom plzeňském prehistorickém zvířecím parku, jestli se pamatujete. Jenže, rodina DinoParků se od léta 2009 rozšířila o nejnovější přírůstek, kterým je Dinopark Ostrava – Doubrava.

Na ploše 20 ha je přichystáno více než 30 scén se 70 modely druhohorních zvířat v životních velikosti. Součástí DinoParku Ostrava je malý pavilon Cesta do minulosti Země se skutečnými artefakty z dávných dob od starohor až po dnešek. Obdivovat se tady dá třeba skutečný třetihorní škorpion, otisk křídel pravěkých vážek, fosílie přesliček nalezených na našem území, imitaci skutečného paleontologického výkopu a mnoho dalšího.

Unikátem světového významu je v DinoParku umístěná živá druhohorní rostlina Wollemia nobilis. Tento strom, druh pravěké borovice, byl objeven v roce 1994 v počtu pouhých 39 exemplářů v australské divočině. Pro botanika je setkání s touto rostlinou totéž, co pro biologa setkání se skutečným, živým dinosaurem. Rostlina žila na Zemi před 175 miliony let. Pravěkým parkem projdeme s panem Jiřím Machálkem, který pomáhal ostravskou dinosauří parádu zakládat.

MapaDinopark Ostrava
videoDinopark Ostrava
...
video video

Dinopark Ostrava

Archiv Jablunkov

Archiv Jablunkov Také se vydáme na cestu, na níž budeme pátrat po osudech a stopách válečných veteránů z Těšínského Slezska a mluvit budeme hlavně o archivu vojenské historie tamního regionu. Po stopách jejich příběhů se vydáme do Jablunkova, do nově otevřeného Archivu vojenské historie tohoto regionu.

Archiv založil pan Bogdan Jakubek. Celý tenhle příběh začal vyprávěním dědečka pana Jakubka, který sám sloužil na frontě. Samotná oblast, v níž se budeme pohybovat, byla od roku 1938 postupně polskou, následně pak částí Velkoněmecké říše. A proto i vystavované exponáty mají různé příběhy, různý původ.

Ve sbírkách archivu proto uvidíte nejen uniformy a zbraně, ale i řadu osobních věcí veteránů jako jsou například holící potřeby, mýdlo, fotografie, vojenské známky, ale třeba i plechovku se zahuštěnou kávou. A zajímavá je budova, kde se archiv nachází. S vojenskou historií Těšínského Slezska má spojitost i nově opravená budova, ve které se archiv nachází – roku 1914 zde na cestě do Vídně pobýval maršálek polských vojsk Jozef Pilsudski.

MapaArchiv Jablunkov
videoArchiv Jablunkov
...
video video

Archiv Jablunkov

Další stránky:« 22 23 24 25 26 »