Reportáže v regionech
Arboretum Paseka
Dřeviny z nejrůznějších koutů světa, ale také trvalky nebo skalničky. Dohromady víc než tři tisíce druhů rostlin vítá návštěvníky v arboretu u obce Paseka nedaleko Šternberka. Ještě nedávno na tohle místo zdejší obyvatelé ukládali odpad, pak se manželé Slabí pustili do jeho úpravy a zkrášlení. Dokonce se ke svým pokladům přestěhovali. Na teráskách tu sousedí rostlinky, které by se sotva ve volné přírodě potkaly, najdeme tu třeba jestřábník huňatý, který je doma ve vysokých nadmořských výškách Himalájí. Ale také rostliny pocházející z Turecka, Afriky nebo Ameriky. I když to vypadá neuvěřitelně, všechny se tu obejdou bez zalévání. Většina z nich má za úkol hlavně potěšit lidské oko, některé jsou ale také poživatelné či dokonce léčivé.



Arboretum Paseka
Hvězdárna a planetárium Ostrava
Už přes tři desítky let se milovníci Vesmíru a hvězdné oblohy mohou těšit pohledem z Hvězdárny a planetária Johana Palisy v Ostravě. Tenhle opavský rodák býval ve své době uznávaným astronomem ověnčeným řadou cen. A za vybavení a úspěchy hvězdárny nesoucí jeho jméno by se určitě stydět nemusel. Jasné oblohy bez mráčků jsme se bohužel nedočkali, takže jsme vzali zavděk její dokonalou iluzí v sále planetária. A dozvěděli jsme se toho o Vesmíru kolem nás víc než dost. Například, že teď v zimě bychom při troše štěstí mohli zahlédnout i Jupiter a prohlédli jsme si také stálou výstavu meteoritů.


Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy
Ostravská ZOO v zimě
Z celkové plochy ostravské zoologické zahrady je návštěvníkům běžně přístupná jen zhruba polovina. V zimě, pokud napadne dost sněhu, přibydou další prostory. Ty do areálu lákají zejména milovníky běžeckých lyží. Právě jim je určena čtyřkilometrová trasa i kilometrový okruh. A přestože řada výběhů pod sněhovou přikrývkou osiří a jejich obyvatelé dají přednost teplým příbytkům, nemusíte se bát, že byste venku nenarazili na žádné zástupce říše zvířat. Možná vás překvapí, že i takoví sloni, kteří patří k druhům teplomilnějším, se občas rádi brouzdají bílou zimní nadílkou a že také další zvířátka ji považují za zpestření a výzvu ke hře.


Ostravská ZOO v zimě
Ozdoby ze Slezské tvorby
Skleněné ozdoby se začaly vyrábět v průběhu 19. století, u nás se zabydlely někdy ve třicátých letech století dvacátého. Už šest desítek let je tvoří také ve Slezské tvorbě v Opavě. Celkem bychom se tu mohli dopočítat deseti tisíc různých dekorů. Vybere si každý, ten kdo má rád koule malé i velké, ale také ti, kteří mají raději méně obvyklé tvary, takže třeba zvonky nebo rakety. I v barvách je velký výběr, často velí paní Móda. Letos prý kromě klasiky vede fialová, bordó, ale trochu překvapivě také šedá. Pokud vás zajímá, jak tahle zdobená skleněná krása vzniká, taky si přijdete na své. Nahlédneme samozřejmě i do výroby, která je především královstvím zručných a trpělivých žen.


Ozdoby ze Slezské tvorby
Karlova Studánka
Léčivé účinky minerální vody objevili v Karlově Studánce v Jeseníkách už v osmnáctém století a záhy se členové řádu německých rytířů pustili do budování lázní. Svůj název pak lázně získaly podle jednoho z velmistrů řádu, arcivévody Karla, vnuka Marie Terezie. Sedm lázeňských domů dodnes připomíná staré časy rakouské monarchie. Lázně proslavily hlavně horké koupele. Studenou minerální vodu do nich ohřívali opravdu neobvyklým způsobem, naváželi do van žhavou strusku. Koupele pomáhaly na bolesti nohou a jezdila za nimi honorace z celého okolí. Karlova Studánka se těší pozornosti i dnes, nejen kvůli vyhlášené kyselce, léčebným procedurám nebo zajímavým stavbám, ale také díky krásné okolní přírodě.

