Reportáže v regionech
Morávka
Obec Morávka v Beskydech najdete podél toku stejnojmenné řeky. Ještě před sto lety tu žily čtyři tisícovky obyvatel, dnes se jejich počet ztenčil na čtvrtinu. My si ale budeme užívat krás zdejší přírody. Poznat nám ji pomůže hned několik naučných stezek. Vypravíme se po té, která nás zavede k pramenům Morávky. Čeká nás pořádný výšlap, najdeme je totiž v nadmořské výšce 880 metrů. Voda z téhle řeky chutná i medvědům, rysům nebo vlkům, kteří jedině v tomhle pohoří žijí společně. A díky přehradě, která na Morávce vyrostla v šedesátých letech minulého století, mohou jednu z nekvalitnějších povrchových vod u nás využívat třeba při vaření piva v Nošovicích. Zastavíme se i na poutním místě na Prašivé, kde si prohlédneme kromě kostela také horskou chatu z počátku minulého století.


Morávka
Dolní oblast Vítkovice
Nejslavnějším místem ve Vítkovicích na severu Moravy byl dlouhá léta areál Vítkovických železáren. Jeho unikátem byla mimo jiné vlastní těžba uhlí, do všech jiných železáren se uhlí dováželo. Významně zdejší historii ovlivnil Salomon Rotschield, který železárny koupil v roce 1843. Záhy začal pro zaměstnance budovat velmi bohaté sociální zázemí – dělnické kolonie, ale také vlastně celý městský obvod s radnicí, nemocnicí, mateřskou školou i kostelem. V půlce předminulého století vyráběli ve Vítkovovicích třetinu moravsko-slezské produkce železa. Slavné časy dodnes připomíná vysoká pec nebo kontejnery, ve kterých se železo převáželo. V budoucnu v areálu vzniknou další expozice i prostory pro vzdělávání nebo kulturu.


Dolní oblast Vítkovice
Arboretum Nový Dvůr
V arboretu Nový Dvůr na Opavsku najdeme na sedm tisíc druhů exotických dřevin. Mezi nejvzácnější tu patří velmi staré exempláře Zmarličníku japonského, který se na podzim pyšní pestrými barvami, ale také tím, že jeho opadané listí voní po jahodách. Najdeme tu i Sekvojovec obrovský, který dorůstá výšky bezmála sto metrů nebo nejstarší dřevinu světa, která se jmenuje Wollemia nobilis. Vzácné druhy bychom mohli vyjmenovávat ještě dlouho, my si ale připomeneme i historii arboreta. Založeno bylo v roce 1958, své základy našlo v rozlehlém krajinářském parku s pětistovkou různých dřevin, který tu od počátku minulého století budoval tehdejší majitel panství Quido Riedl.


Arboretum Nový Dvůr
Slezská Harta
K nejmladším lákadům severu Moravy patří přehrada Slezská Harta u Bruntálu. Vybudována byla v roce 1997 a šestnáct let se měla napouštět. Jenže přišly dvě povodně a plná byla za dva roky. Přestože dnes je místem ještě docela neznámým, v budoucnu by se prý mohla stát takovým severomoravským Lipnem. V jejím okolí si na své přijdou všicni milovníci přírody. Objet se dá na kole, nejkratší trasa měří 35 kilometrů a terén se hodí i pro rodiče s dětmi. Dominantou okolí je vyhaslý vulkán ze čtvrtohor národní přírodní památka Velký Roudný s rozhlednou a kameny, ke kterým se váže zajímavá pověst. Pokud dáte přednost technickým zajímavostem, můžete se nechat poučit o tom, jak celé vodní dílo funguje.


Slezská Harta
Lašské muzeum Kopřivnice
Do Kopřivnice se vypravíme za historií výroby, která slavila úspěchy nejen u nás. Nenechte se zmýlit, řeč tentokrát opravdu nebude o Tatrovce. Zabrousíme ještě dál do historie. V roce 1811 se tu Jan Raška pustil do výroby keramiky. Velmi záhy začaly výrobky z jeho továrny dobývat nejen domácnosti prostých lidí, ale získaly si oblibu i v zámožných rodinách. Mohlo by se zdát, že konec slavných časů přinesl nástup porcelánu, který keramiku válcoval. Ale Raškovi zareagovali velmi pohotově a pustili se do výroby kachlových kamen, o které byl zájem až ve Vídni. Pece v továrně definitivně vyhasly v šedesátých letech minulého století, ale díky expozici Lašského muzea si můžeme krásu sortimentu připomenout i dnes.


