Reportáže v regionech
Okolí Frýdku
U Frýdku Místku zapátráme, kudy kolem něj vede ta cestička, o které se zpívá ve známé písničce. Naše toulání začneme na kopci Okrouhlá, který sloužíval jako strážní místo. Před několika lety na něm vyrostla telekomunikační věž a ta funguje také jako rozhledna. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce zhruba tří desítek metrů a na cestě za výhledem do okolí musíte zdolat víc než půl druhé stovky schodů. Dohlédnete ale třeba až na Praděd. Nicméně my se nebudeme jen kochat výhledem. Vydáme se také do Řepišť, kde se dochoval vzácný dřevěný kostelík z 15. století. Kolem kostela zasvěceného svatému Michalovi chodívala procesí z Frýdku. K jejich oblíbeným zastávkám patřil Hájek, kde se poutníci zastavovali u studánky se zázračnou vodou. A nabídneme vám ještě procházku po jedné místní naučné stezce.


Okolí Frýdku
Koňské nebe
Metylovice u Frýdku Místku proslavila kožedělná a řemenářská výroba, která se tu zabydlela už v 17. století. Vyhlášené byly i za hranicemi naší země hlavně zdejší biče, o které byl dokonce zájem až v Jižní Americe. Jejich výroba ve velkém se rozjela ve druhé polovině 19. století, to se jí věnovali snad v každé chalupě. A pomohla obci i za druhé světové války. Biče tehdy místo odvedených mužů ovšem vyráběly místní ženy. Dozvíme se, jak metylovický bič vypadal, i to, že zvláštní byl i tím, že tu vznikal od začátku do konce, tedy už od zpracování kůže. Navíc se v naprosté většině jednalo o výhradně ruční práci. Když začala s nárůstem výroby docházet surovina, místní sháněli staré levné koně, které pak načerno poráželi. I proto si Metylovice vysloužily označení Koňské nebe.


Koňské nebe
Velikonoční palmy
Pomlázku, jarní květiny, to všechno si s Velikonocemi spojuje většina z nás. Ve městě Příbor ale k svátkům jara neodmyslitelně patří palmy. Tedy jejich napodobeniny. Předci dnešních obyvatel si palmami, průvodem s nimi a také jejich svěcením připomínali vítání Krista v Jeruzalémě. V sedmdesátých letech minulého století byla neobvyklá tradice přerušena, ale přede několika lety ji místní zase obnovili. Palmy se začnou vyrábět už několik týdnů před svátky z lískových nebo vrbových prutů, zdobí je řetězy a věnce z větviček tújí, papírové květy a barevné stuhy. Na Květnou neděli pak s palmami obchází průvod kostel. A čeká je také svěcení. Palmičky si lidé vyráběly i pro své domovy a také si je nechávali posvětit. A pak je třeba i rozebírali a kousky nechávali pro štěstí.


Velikonoční palmy
Šikmý kostel
Za světovými unikáty se často vydáváme do daleké ciziny a někdy ani netušíme, že podobné máme skoro za humny. Jedním z příkladů je kostel sv. Petra z Alkantary, který byl vystavěn v roce 1736. Nápadně připomíná slavnou šikmou věž v italské Pise. Je totiž také pořádně nakloněný, skoro stejně jako vyhlášená italská pamětihodnost. Za jeho současnou podobu může dolování uhlí. Díky němu se kostel nejen vychýlil do strany, ale také propadl o několik desítek metrů oproti okolnímu terénu. Málokdo by věřil, že dřív stával na kopečku. Už při pohledu zvenku možná trochu zaváháte, co je tu vlastně rovné a co křivé, vevnitř se ale ztratíte úplně. Rovné jsou s jistotou jen lustry a pak také upravené podlahy. Prozradíme si rovněž něco o světci, jehož jméno kostel nese, a také o historii míst, kde vyrostl.


Šikmý kostel
Interaktivní muzeum
Časy, kdy vítkovickému areálu dolu a hutí vládla průmyslová výroba, jsou pryč. Dnes se všechny prostory mění v unikátní cíle milovníků industriální turistiky, vzdělávání i kultury. Tak třeba na vysokou pec vede vyhlídková trasa a v bývalé šesté energetické ústředně teď návštěvníci najdou nové interaktivní muzeum. Čeká je v něm setkání s technickým vývojem, ale také s romány Julese Verna. Mimochodem, víte, že se tenhle legendární spisovatel narodil ve stejném roce, v němž začaly fungovat Vítkovické železárny? Ale zpátky do muzea, všechno si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Připomenete si, že nejprve člověk vládl jen vlastní silou, pak se přesunete do období technické revoluce a rozvoje průmyslové výroby. Minout nemůžete vývoj výroby železa a autoři nezapomněli ani na současné technické vymoženosti.

