Reportáže v regionech
Miniuni
Když vás pozveme do Ostravy, nejspíš budete čekat prohlídku některého z bývalých dolů či průmyslových areálů. Ale my vám nabídneme návštěvu Eiffelovky, Big Benu nebo Staroměstské radnice. A přitom se z Ostravy nehneme ani na krok. Zhruba tři desítky zejména architektonických pokladů se sešly v areálu Miniuni na Černé louce. Vznikl před deseti lety a jak už název trochu napovídá, nabízí zmenšené modely slavných pamětihodností. Zdejší Eiffelovka je vysoká třináct metrů, zatímco její pařížská předloha víc než tři stovky. A podobně jsou na tom i další exponáty. Těšit se můžete i na sedm starověkých divů světa. Své zastoupení tu samozřejmě má i domácí Ostrava a nahlédnout můžeme alespoň symbolicky k blízkým polským sousedům.


Miniuni
Bukovec
Vesnici Bukovec najdeme pod horou Gírová, které se taky říkávalo vrch čarodějnic. Ve skalách tam prý pekelníci mleli zlé duše. Jak to s čerty bylo doopravdy, to nevíme, ale víme, že obec Bukovec založil už v roce 1353 těšínský kníže Kazimír. A jak přišla ke svému názvu? Pravděpodobně podle bukových lesů. Staré časy v Bukovci připomínají dřevěné chalupy. Tradiční jsou i místní kroje, které ani dnes neodpočívají na dně almar. Prohlédneme si taky kostel Nanebevzetí Panny Marie z třicátých let minulého století a zavedeme vás i ke kapličce se zázračnou vodou, ke které se váže jedna legenda o těšínském knížeti Adamu Václavovi, kastelánce a jejím nemocném synovi. Vyzkoušet si, jestli má voda léčivé schopnosti, můžete na vlastní kůži. A pak se ještě zastavíme u největšího a nejstaršího jilmu v České republice, který pamatuje už zhruba čtyři stovky let.


Bukovec
Velký Javorník
Z Frenštátu pod Radhoštěm vyrazíme na pořádnou túru. Hned takřka na začátku nás čeká víc než čtyři sta schodů kolem skokanských můstků, které pamatují nejednu lyžařskou hvězdu. Naučná stezka nás dovede na vrchol Velkého Javorníku, kde už na konci předminulého století vyrostla na popud olomouckého arcibiskupa útulna. Později ji nahradila turistická chata. A té dnes společnost dělá nejmladší beskydská rozhledna vystavěná v lidovém stylu. Ke krásnému výhledu do daleka přidáme pár zajímavostí. Hřebenem Veřovických vrchů, předhůří Moravskoslezských Beskyd, kterému Velký Javorník dominuje, například prochází evropské rozvodí. Potoky na jedné straně stékají do Černého moře, na druhé straně do moře Baltského.


Velký Javorník
Miniarboretum
Arboretum manželů Holubových najdeme v obci Staříč nedaleko Frýdku Místku. Obdivovat v něm můžeme víc než dva a půl tisíce okrasných stromů, z nichž mnohé nejsou k vidění nejen nikde jinde u nás, ale v některých případech ani nikde jinde na světě. K velmi ceněným patří sbírka čarověníků. Těmto neobvyklým výtvorům v podobě zakrslých větviček v minulosti připisovali často magickou moc. Holubovi dokonce vyšlechtili bezmála stovku nových kultivarů čarověníků. Naši pozornost si ale zaslouží i další poklady v arboretu. Patří k nim i nejmenší strom na naší planetě, plazivý druh jalovce, který se jmenuje Neumann. A ve výčtu nej- můžeme pokračovat. Jedním z nich je túje occidentalis, nejstarší exemplář na světě. Kromě okrasných stromů se v zahradě daří i vřesům a vřesovcům, kaktusům nebo masožravkám.


Miniarboretum
Fulnecké krajkářky
První zmínku o ní bychom našli v 15. století v Itálii, kam ji zřejmě přinesli benátští kupci z Orientu. Mluvíme o krajce. Její výrobě se věnovaly hlavně šlechtičny, ale taky třeba jeptišky v klášterech. Zpočátku bývala luxusní ozdobou oděvů movitých lidí. Nejprve se vyšívala jehlou, ale postupně se objevovaly nové techniky. Jednou z nich bylo paličkování, které se později stalo i zdrojem obživy chudých lidí. U nás bychom tradici našli například na Orlickoústecku. My se ale za paličkovanou krásou vypravíme na sever Moravy, do Fulneku. Paličkování se tu věnuje několik žen, které vytvořily Klub paličkování ve Fulneku a zabydlely se v prostorách honosného Knurova paláce z 18. století. Prozradí nám, s kolika paličkami se běžně pracuje, a předvedou, jak se dá tradiční technika stále pozměňovat a obohacovat.

