Reportáže v regionech
Vitráže Tiffany
Do Vrbna pod Pradědem se vypravíme za výtvarnicí Ivetou Strnadovou. Před lety jí učarovaly vitráže vznikající technikou Tiffany a dodnes se jejich tvorbě věnuje. Absolvovala kurs, na kterém se seznámila se základy práce a pak už dala prostor svému výtvarnému cítění a fantazii. Budeme sledovat, jak se pod jejíma rukama rodí mozaika tvarů a barev a dozvíme se, jaký materiál používá nejraději. Jsou jím speciální americká opálová skla. Nejprve z nich nařeže jednotlivé části, které brousí, aby do sebe co nejlépe zapadly. Po zalití cínem pak spoje ještě potře roztokem, který jejímu dílu dodá patinu. Vytváří šperky, ale taky různé postavičky, třeba anděly. Ti vznikají ze dvou kousků – hlavy a těla, k nimž pak přibývají vlásky a další doplňky. K nejnáročnějším dílům pak patří lampy.


Vitráže Tiffany
Karlov pod Pradědem
Dokud zima vládne, nazujeme opět běžky a vydáme se bílou stopou po krajině. Naším cílem bude tentokrát Karlov pod Pradědem v Jeseníkách. Nejprve si prohlédneme staré domy, které připomínají pro tenhle kraj typickou východosudetskou architekturu. V jednom z nich prožil kdysi kus léta Václav Havel se svou tehdy ještě ne manželkou Olgou v době, kdy psal slavnou divadelní hru Zahradní slavnost. V sousední Malé Morávce zase zavzpomínáme na dlouhou historii místních papíren. A pak už se vydáme do okolí, abychom trochu protáhli tělo a užili si krásných výhledů. Projet se můžeme po několika menších okruzích, ale daleko to nemáme ani k jesenické magistrále. Tahle víc než 150 kilometrů dlouhá trasa by nás dovedla až ke Králickému Sněžníku.


Karlov pod Pradědem
Muzeum hraček
Zavzpomínat na Vánoce časů minulých můžeme při návštěvě výstavy v Muzeu hraček v Ostravě. Čekají nás tam předměty, které pravděpodobně zdobívaly stromky nebo domovy většiny těch starších z nás. A zavzpomínáme taky na moderními technologiemi už takřka do propadliště dějin odsunuté vánoční pohlednice. Bývaly jich plné obchody a zapomenout ji poslat někomu z blízkých bývalo velkou nezdvořilostí. V muzeu najdeme vzácné sběratelské kousky, některé z nich dokonce pocházejí až z Kanady. Nejvzácnější vystavené přání ovšem není z papíru, ale z kůže. A oslaví už sté narozeniny. Připomeneme si ale taky smutnější sváteční chvíle, a to díky krabičce od čokolády, kterou v době Vánoc dostali němečtí vojáci bojující u Stalingradu. A čeká nás i hodně neobvyklý televizor.


Muzeum hraček
Památné stromy
Dolní Moravici na Rýmařovsku v Jeseníkách se říká taky obec památných stromů. A nás bude samozřejmě zajímat, proč. Najdeme tu například možná pět set let starou lípu, nejmohutnější strom v Jeseníkách a taky v celém Moravskoslezském kraji. Říká se jí Hadí královna. Podle pověsti u ní kdysi místní chalupník našel hada s královskou korunkou. Tu vzal domů a chtěl ji prodat, jenže za svůj čin draze zaplatil. Stromů, které si vysloužily označení památný, je v obci celkem čtrnáct. A kromě nich samozřejmě i další zajímavosti. Na jaře k nim přibyla rozhledna vybudovaná na místě zvaném příhodně Na vyhlídce. Je vysoká 31 metrů a vidět z ní jsou třeba vrcholky Hrubého Jeseníku a při dobré viditelnosti i chlouby Beskyd či Tater.


Památné stromy
Muzeum hraček
Pokud si rádi hrajete, určitě si nenechte ujít naši návštěvu Muzea hraček v Ostravě. Pod jednou střechou tu mají tisícovky exponátů z víc než šesti desítek zemí. A některé jsou pořádnými pamětníky. Tak například soupravička cínového nádobí dělala radost už v roce 1850 a malé mechanické železnici, která se vejde do dlaně, bude skoro sto let. A těšit se můžete i na spoustu panenek, kočárků nebo vojáčků. Nebo na stavebnice. Část expozice pochází například od vášnivého sběratele, zpěváka Jarka Nohavici. V muzeu se taky můžete vypravit do světa animovaného filmu. Konkrétně do dílny Walta Disneyho. Vystavená kolekce předmětů patří svou rozsáhlostí k evropským unikátům. Navíc se tu dozvíte hodně zajímavostí o tvorbě legendární osobnosti.

