Reportáže v regionech
Osoblažská úzkokolejka
Romantickou projížďku po kolejích si dopřejeme v Jeseníkách, kde se v kopcích klikatí trať Osoblažské úzkokolejky. Dlouhá je něco málo přes dvacet kilometrů, přestože vzdušná vzdálenost mezi první a poslední stanicí – Osoblahou a Třemošnou – je o pořádný kus menší. Důvodem je prý to, že tehdejší předpisy povolovaly stavbu drah právě až nad dvacet kilometrů. Hlavním důvodem pro vybudování téhle byla na konci 19. století přeprava řepy do cukrovaru. Proto nebylo tím nejdůležitějším, jak rychle vlaky jezdí. Ani dnes nezvládnou víc než 40 kilometrů za hodinu. Na celé trati najdeme 102 oblouků, ale taky zajímavé zastávky. My vystoupíme ve Slezských Rudolticích a prohlédneme si tamní zámek. Kdysi se mu říkalo Slezské Versailles.


Osoblažská úzkokolejka
Ostravská zoo
I v zimě se můžeme vydat do některé ze zoologických zahrad. My jsme si tentokrát vybrali tu ostravskou. Nejprve zavítáme do expozice evoluce, která nás zavede do časů našich dávných předků. Čeká nás v ní kupříkladu Lucy, něco málo přes metr vysoká vzpomínka na nejstaršího předchůdce člověka. Žila asi před třemi milióny let a chodila po dvou. Další místní hvězdou je Rashmi. Pětiletá sloní dáma je prvním slůnětem odchovaným v českých a slovenských zoologických zahradách. Ostravští odborníci si za péči o ní vysloužili dokonce speciální ocenění. Rashmi ale není jediným místním úspěchem. Dozvíme se rovněž o těch dalších chovatelských i budovatelských. Velký úspěch slaví třeba desítky akvárií, která zdobí různé kouty zahrady.


Ostravská zoo
Zámek Kunín
Když vyslovíme jméno obce Kunín, většině z nás se spíš než místní zámek vybaví vyhlášené mléčné výrobky. My se ale tentokrát budeme věnovat právě zmíněnému šlechtickému sídlu. Na místě bývalé tvrze vyrostlo v první polovině 18. století. Sloužilo jako venkovské sídlo majitelů panství. Jeho nejznámější paní byla Marie Walburg hraběnka Harrachová. Ta tu založila vzdělávací ústav pro děti bez původu a z chudých rodin. Pobýval v něm kupříkladu i František Palacký. Na začátku druhé světové války bylo sídlo zkonfiskováno a i po ní byl jeho osud neveselý. Znovuzrození se dočkalo až na přelomu minulého a našeho století. My si společně prohlédneme nejen jednotlivé komnaty, ale taky unikátní výstavu porcelánových figurek.


Zámek Kunín
Štramberk
Víte, kterému městu se říká Moravský Betlém? Pro svou malebnost jím bývá nazýván Štramberk. Jeho dominantou je zřícenina hradu, který je tak trochu zahalen tajemstvím. Nikdo neví, kdy a kdo ho vystavěl. Rozhlédnout se nejen po městě, ale i dalekém okolí můžete z jeho věže zvané Trúba. Ale rozhodně stojí za to najít si čas i na další pamětihodnosti. Řada domů dodnes připomíná lidovou architekturu, která byla pro oblast typická v 18. a 19. století. A na náměstí zase najdeme zajímavé měšťanské domy. Zapomenout nesmíme ani na vyhlášenou specialitu. Sladké štramberské uši. Prozradíme vám, proč je místní pečou a jak přišli k poněkud neobvyklému tvaru. A zavítáme i na protilehlý kopec Kotouč, který ukrývá poklad z dávných časů – jeskyni Šipka.


Štramberk
Krnov
Když se řekne Krnov, většina z nás si okamžitě vybaví královský nástroj, tedy varhany. Ty se tu vyrábějí už od konce 19. století a šíří dobré jméno města i celé naší země po světě. Nás ale tentokrát budou víc než krásné tóny zajímat výhledy do kraje. Dalším bohatstvím Krnova jsou totiž věže a rozhledny. Společně jich napočítáme dohromady šest. Nejprve vystoupáme na víc než padesátimetrovou věž radnice z roku 1903. A prozradíme vám, jak to dopadlo s její předchůdkyní, která zdobila původní radnici z 16. století. Pak se vydáme ke kostelu svatého Martina. Bude nás zajímat, proč je každá z jeho dvou věží jiná. A nevynecháme ani synagogu, která měla za druhé světové války namále. Poté už nás čekají tři rozhledny na různých koncích města.

