Reportáže v regionech
Křížová cesta
K Velikonočním svátkům už skoro dvě tisíciletí patří jeden z nejznámějších příběhů světa – příběh utrpení, ukřižování, smrti a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Je tématem křížových cest, které po staletí rostou i u nás a k nimž se věřící vydávají. Jednu nepříliš starou si společně prohlédneme na Uhlířském vrchu v Bruntále. Dozvíme se, jak tohle místo přišlo ke svému názvu a kdy a proč na něm vyrostla první kaplička. Cestu se čtrnácti zastaveními si tu mohli poutníci poprvé projít krátce před vypuknutím první světové války, ale nevydržela dlouho. Dnes vrch zdobí jiná. A pokud budete dobře počítat, zjistíte, že zastavení na ní najdete o jedno víc, než bývá zvykem. Tedy patnáct. Bude nás zajímat, co bylo příčinou. A celou cestu si samozřejmě společně projdeme.


Křížová cesta
Město klobouků
Už víc než půldruhého století je Nový Jičín městem klobouků, které odsud míří do celého světa. U zrodu slavné tradice stál v roce 1865 Johann Hückel, který se do tvorby pokrývek hlavy pustil. Jako první v celé monarchii rozjel strojovou výrobu. A začal dobývat nejen tuzemský trh. Už dva roky po založení firmy zaměstnával přes dva tisíce dělníků. Klobouky ze severu Moravy nosili kovbojové i jihoameričtí indiáni. A taky kupříkladu arcivévoda František Ferdinand d’Este nebo československý prezident T. G. Masaryk. Období první republiky tomuto sortimentu přálo snad nejvíc. Vyjít bez pokrývky hlavy bylo pro gentlemana takřka nemožné. Zastavíme se na novojičínském zámku, kde můžeme obdivovat 650 výrobků zdejší továrny. A pak si taky vyzkoušíme, co všechno tahle práce obnáší a že to rozhodně není žádná legrace. Otestovat můžeme i to, jaký model by byl pro nás tím pravým.


Město klobouků
Skleněné ozdoby
Už víc než půldruhého století uplynulo od chvíle, kdy se na vánočním stromku poprvé objevily foukané koule ze skla. Stalo se tak v Alsasku a vlastně z nouze. Jenže nápad skláře z Goetzenbrucku se rychle rozšířil po celém světě a stal se neodmyslitelnou součástí nejkrásnějších svátků v roce. Stranou nezůstali ani čeští mistři práce s křehkým materiálem. A dodnes u nás najdeme několik dílen, v nichž se baňky, jak se koulím taky říká, vyrábějí tradiční technikou. Jedna z nich funguje už 65 let v Opavě. A právě v ní nahlédneme pod ruce šikovných foukaček, které dokáží vytvořit i zvonky a další složité tvary, a taky malířek, které se starají o jejich zdobení. Dozvíme se od nich i to, jaké ozdoby by dle diktátu paní Módy měly vládnout letošním Vánocům.


Skleněné ozdoby
Generál Laudon
Písničku o generálu Laudonovi, který jede přes vesnici, zná asi většina z nás. My vám o muži, kterému je věnována, prozradíme víc. Byl úspěšným rakouským vojevůdcem, jenž proslul hlavně úspěchy v bojích s pruskými nepřáteli. Jeho hvězda začala stoupat vzhůru na severní Moravě, konkrétně v bitvě u Domašova. Dioráma téhle vřavy je k vidění v expozici generálovi věnované. Najdeme ji v Novém Jičíně. Proč zrovna tam, to vám samozřejmě prozradíme. A navíc i to, kdo vytvořil spoustu malých vojáčků, na něž tu na pomyslném bojišti narazíte. Lákavé jsou i další části expozice, kde jsou k vidění kupříkladu repliky historických zbraní. Navíc si můžete vyzkoušet své dělostřelecké umění. Dům, v němž si generála připomeneme, však nabízí ještě jednu zajímavost.


Generál Laudon
Hlubina
Z ptačí perspektivy budeme pozorovat i Ostravu. Vydáme se totiž na věž v bývalém areálu Hlubina. Dlouhé roky se tu dobývalo a zpracovávalo uhlí. A taky se zde ve vysokých pecích vyrábělo železo. Když odsud zhruba před dvěma desítkami let havíři odešli, vypadalo celé místo hodně smutně. A nikdo si neuměl představit, že by se sem snad v budoucnu mohli nejen místní chodit bavit. Ale parta nadšenců se rozhodla, že ho nenechá chátrat a vrátí mu život. Vybavení prostor z velké části připomíná dlouhou tradici hornické profese. Ale pět budov dostalo nový kabát, a kupříkladu tam, kde dřív fungovaly koupelny, je dnes kavárna a noční klub. Sklady a dílny se pro změnu proměnily ve filmové sály. A jedna z vysokých pecí se dočkala unikátní nástavby.

