Reportáže v regionech
Krajem lišky Bystroušky
Liška Bystrouška nám bude společnicí při toulkách na Olomoucku. I když samozřejmě jen symbolicky. Po jejích stopách se vydáme po turistické stezce dlouhé necelé tři desítky kilometrů. Právě v lesích okolo Loštic byl Bystrouščin skutečný domov a ráj jejích nezbedností. Příběhy téhle lišky kdysi převyprávěl budoucímu malíři Stanislavu Lolkovi hajný z veselské myslivny. Mladý umělec je zvěčnil v obrazovém pojetí a jeho dílem se pak inspiroval spisovatel Rudolf Těsnohlídek. Můžeme ještě říct, že cestou možná narazíme i na zdomácnělé jeleny Sika.


Krajem lišky Bystroušky
Sběratel loutek
Několik stovek loutek má ve své sbírce pan Mirek Nop. Vypravíme se za ním na Olomoucko. Pochlubí se nám svými neoblíbenějšími dřevěnými herci, ale také různými unikáty, které se mu podařilo získat. Sběrateli samotnému nejvíc učarovaly takzvané „Alšovky“ vyráběné podle maleb Mikoláše Alše. Žádné jiné české loutky prý nemají takovou kresbu obličeje. Povídat si budeme i o vzniku fenoménu rodinných loutkových divadel. A stranou nezůstane ani sběratelova manželka, která pomáhá šitím kostýmů.


Sběratel loutek
Stará Voda
Libavou a její okolí na Olomoucku většina z nás pamatuje jako nepřístupný vojenský újezd. Ještě před druhou světovou válkou ale vládl v obci Stará Voda, kterou později pohltily vojenské prostory, čilý ruch. Stával v ní dokonce piaristický klášter. Bombardování ho ale poničilo, stejně jako další stavby. Do dnešních časů takřka zázrakem vydržel místní kostel, ačkoliv měl několikrát namále. A vlastně jako jediný připomíná zašlou velkou slávu obce, kam už v sedmnáctém století proudily davy poutníků. Jen mezi lety 1760 až 1820 jich sem zavítalo víc než milion. Jejich cílem bývala hlavně Královská studánka s léčivou vodou a také soška svaté Anny u pramene.


Vojenský újezd Libavá
Výstava kočárků
V muzeu ve Šternberku si mnozí návštěvníci určitě zavzpomínají na své nejútlejší dětství. Právě tam totiž probíhá výstava kočárků z největší soukromé sbírky u nás. Patří manželům Holáskovým z Olomouce a najdeme v ní spoustu vzácností. K těm nejparádnějším exponátům se řadí secesní kočárky, které byly šlágrem na počátku 20. století. Obdivovat můžeme ale i různé kuriozity. Například kočárky, které provázely dobu rozmachu automobilismu a svým tvarem a také okénky připomínaly auta.


Historické kočárky
Potštát
V Oderských vrších, přesněji v jednom z tamních údolí najdeme městečko Potštát. I když nepatří k nejznámějším místům naší republiky, sami zjistíte, že se může pochlubit mnoha zajímavostmi a cennými památkami. K těm poněkud neobvyklým patří například hodinová věž. Najdete ji přímo uprostřed náměstí a je jedinou vzpomínkou na místní starý pivovar. Nedaleko od věže vyrostl v roce 1715 morový sloup a náměstí zdobí také několik barokních soch. Milovníkům přírodních krás nabídneme také výlet do okolí, do údolí řeky Veličky. Najdeme tam například středověký hrad.

