Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Olomoucké baroko

Olomoucké baroko Na unikátní výstavu se vypravíme do Olomouce. V muzejních prostorách, ale i v historickém centru města si připomeneme éru baroka. Ve spolupráci hned tří olomouckých muzeí se shromáždilo pět stovek exponátů, které představují duchovní rozměr baroka, ale seznamují návštěvníky také s životem měšťanů v tomto období. Při naší cestě proti proudu času samozřejmě nemineme slavný barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je k vidění nejen v reálu, ale také zvěčněný na plátně. Každého návštěvníka zaujme něco jiného, ale určitě byste neměli minou relikviář svaté Pavlíny, patronky města a ochránkyně proti moru. Nebo barokní herbárium, vystavené úplně poprvé.

MapaOlomoucké baroko
videoOlomoucké baroko
...
video video

Olomoucké baroko

Vánoční příběh

Vánoční příběh Vánoce jsou nerozlučně spjaty s příběhem o narození Ježíše. Připomenout ho všem návštěvníkům se rozhodli ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. K němu přidali i příběhy dalších dvou z boží vůle narozených dětí. Marie a Jana. Co mají společného s Ježíšem? Marie ho porodila a Jan pokřtil v řece Jordánu. V šumperském Vánočním příběhu se dozvíte ještě mnohem víc. Třeba to, že všechny tři děti byly doslova vymodlenými. Seznámíte se se svatou Annou a svatým Jáchymem, kterým narození dcery zvěstoval archanděl Gabriel. Ten přinesl zprávu o narození vytouženého syna i svaté Alžbětě a Zachariášovi. Více z tohoto příběhu se dozvíte v naší reportáži.

MapaVánoční příběh
videoVánoční příběh
...
video video

Vánoční příběh

Mírov

Mírov Mírov je známý především jako vězení. Málokdo ví, že je to vlastně hrad s bohatou a pestrou historií. Patří dokonce k nejstarším hradům u nás, vybudován byl už ve 13. století. Patřil olomouckým biskupům. Jako vězení se do historických záznamů poprvé zapsal v 18. století, kdy tu za své prohřešky pykali kněží. Měli tu prý spíš jakési domácí vězení a po odpykání trestu se vraceli do služby. Smutnější etapou bylo období druhé světové války, kdy tu bývala vyšetřovna Gestapa. Prostory pak převzal stát, ale vězeňské cely zůstaly. Aby naše procházka nebyla tak ponurá, porozhlédneme se po okolí, kde najdeme řadu zajímavých míst.

MapaMírov
videoMírov
...
video video

Mírov

Uničovská šatlava

Uničovská šatlava Uničovská šatlava neboli vězení se nedávno proměnilo v muzeum vězeňství. Vězni v těchto prostorách pykali už od 17. století, současné podoby se šatlava dočkala na konci století devatenáctého. Po druhé světové válce tu přestali pobývat provinilci, ale několik vzpomínek na ně se přece jen dochovalo dodnes. V několika celách byly odkryty jejich „umělecké“ výtvory, mezi nimiž vyniká pohled na město. Zobrazuje kostel i bývalé gymnázium, dílko pochází z podzimu roku 1945. V expozici se ale můžeme vypravit i do mnohem starší historie. Připomínají ji například mučicí nástroje nebo katovský ceník.

MapaUničovská šatlava
videoUničovská šatlava
...
video video

Uničovská šatlava

Sraz větroňů

Sraz větroňů Staré kluzáky a větroně vyrobené v časech po druhé světové válce jsou u nás poměrně vzácné. Přesto jich několik existuje a zájemci je mohli vidět na konci prázdnin v Prostějově, kde se sešli členové Plachtařského old timer klubu. Historie plachtění se u nás začala psát už takřka před stovkou let. Jenže první výroba byla plná pokusů a výsledkem byly spíš jednotlivé kusy. S větší výrobou se začalo až ve Zlíně, kde vznikly letecké dílny vyrábějící kluzáky pod značkou Zlín. Jejich stroj zvaný Krajánek byl také nejstarším létajícím zázrakem na zmíněném srazu. A zajímavé kousky budou k vidění i na akci konané na konci září na Rané u Loun.

MapaSraz větroňů
videoPlachtařský old timer club
...
video video

Plachtařský old timer club

Další stránky:« 49 50 51 52 53 »