Reportáže v regionech
Paškály z Palonína
V Paloníně na střední Moravě najdeme dílnu, odkud do celé naší země, ale i do zahraničí vyrážejí paškály. Pokud náhodou nevíte, co si pod tímhle označením máte představit, tak prozradíme, že svíčky. A ne svíčky obyčejné. O Velikonocích je paškál tou nejdůležitější svící v kostele. Na Bílou sobotu v noci přináší do kostela nové světlo. Významu odpovídá i zdobení. Nesmí chybět kříž ani řecká písmena Alfa a Omega. Ta symbolizují víru, že Ježíš je začátkem i koncem všeho. Velikosti paškálů jsou různé a podle toho také trvá výzdoba. Dozvíme se, jak a čím se zdobí, kde tyhle slavnostní svíce ke svému názvu přišly a také to, kam všude z Palonína putují.


Paškály
Kouty nad Desnou
V nížinách už sice rozkvétají sněženky a krokusy, ale my vás zavedeme do míst, kde ještě zima rozhodně svou vládu jaru nepředala. Naším cílem jsou Kouty nad Desnou v Jeseníkách. Co vás všechno čeká? Nové běžecké trasy, které vás zavedou až do výšky kolem 1300 metrů nad mořem. A také možnost porozhlédnout se do kraje. Pokud bude přát počasí, dohlédnete nejen k Pradědu, ale v dálce se mohou objevit i vrcholky Krkonoš. Dopřejeme si také jeden zázrak technického světa. Tím je elektrárna Dlouhé Stráně, u které se zastavíme a přidáme pár informací o jejím provozu. A nezůstaneme vám samozřejmě dlužni ani spoustu zajímavostí o historii lyžování v těchto končinách naší země.


Ski areál Kouty
Kamnář
Stará kachlová kamna opět dnes patří k vyhledávaným ozdobám. Jejich tradiční výrobu, při níž hlavní roli hrají ruce, jsme si prohlédli u kamnáře a hrnčíře Josefa Lamra v Litovli na Moravě. Dílnu tu měl už na konci 19. století jeho strýc, pak ji převzal děda a zachoval ji i tatínek. Přečkali dobu, kdy se lidé krásných kamen spíš zbavovali a s jejich návratem do módy se zase mohli pustit do práce. Nechali jsme si samozřejmě ukázat a také povyprávět o tom, jak výroba vypadá a jak dlouho trvá, než může mistr kamnář předvést hotové dílo. A nahlédli jsme také do malého skanzenu, který připomíná práci všech generací kamnářů a hrnčířů z rodu Lamrů.


Kamnář
Olomoucké baroko
Na unikátní výstavu se vypravíme do Olomouce. V muzejních prostorách, ale i v historickém centru města si připomeneme éru baroka. Ve spolupráci hned tří olomouckých muzeí se shromáždilo pět stovek exponátů, které představují duchovní rozměr baroka, ale seznamují návštěvníky také s životem měšťanů v tomto období. Při naší cestě proti proudu času samozřejmě nemineme slavný barokní sloup Nejsvětější Trojice, který je k vidění nejen v reálu, ale také zvěčněný na plátně. Každého návštěvníka zaujme něco jiného, ale určitě byste neměli minou relikviář svaté Pavlíny, patronky města a ochránkyně proti moru. Nebo barokní herbárium, vystavené úplně poprvé.


Olomoucké baroko
Vánoční příběh
Vánoce jsou nerozlučně spjaty s příběhem o narození Ježíše. Připomenout ho všem návštěvníkům se rozhodli ve Vlastivědném muzeu v Šumperku. K němu přidali i příběhy dalších dvou z boží vůle narozených dětí. Marie a Jana. Co mají společného s Ježíšem? Marie ho porodila a Jan pokřtil v řece Jordánu. V šumperském Vánočním příběhu se dozvíte ještě mnohem víc. Třeba to, že všechny tři děti byly doslova vymodlenými. Seznámíte se se svatou Annou a svatým Jáchymem, kterým narození dcery zvěstoval archanděl Gabriel. Ten přinesl zprávu o narození vytouženého syna i svaté Alžbětě a Zachariášovi. Více z tohoto příběhu se dozvíte v naší reportáži.

