Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Kovář z Kostelce na Hané

Kovář z Kostelce na Hané Držitelem ocenění nositel tradic lidových řemesel je umělecký kovář Alfred Stawaritsch z Kostelce na Hané. Nejen, že svou prací udržuje při životě staré kovářské řemeslo, ale také jeho taje předávám následovníkům. Dnes má vydatné pomocníky ve svých dvou synech. V dílně opravuje například pro nedaleké muzeum kočárů loukoťová kola, ale zachraňuje také staré umělecké předměty. My jsme měli možnost vidět kříž, který mu nedávno přinesl pán rušící starý hrob. A za obnovu barokní brány z 18. století dostal dokonce loni hlavní cenu v mezinárodní soutěži Héfaiston. V dílně pana Stawaritsche se navíc seznámíme s řadou zajímavých nástrojů, které si kováři sami vyrábějí.

MapaKovář z Kostelce na Hané
videoKovářství Stawaritsch
...
video video

Kovářství Stawaritsch

Muzeum silnic Vikýřovice

Muzeum silnic Vikýřovice Jedním z nováčků mezi muzejními expozicemi je ta věnovaná historii cestářského a silničářského řemesla. Nedávno ji otevřeli ve Vikýřovicích na Šumpersku. Dozvíte se v ní, jak se budovaly cesty, kdy se proměnily v silnice. A také třeba to, že vývoj budování našich silnic ovlivnil i patent z doby vlády Marie Terezie, který stanovoval šířku silnic a také se věnoval jejich povrchu. Čekají vás samozřejmě i zajímavé exponáty. Jedním z těch nej je kololis, který dřív býval běžným vybavením kováren. Sloužil k utahování loukoťových kol povozů a kočárů. K vidění je v muzeu samozřejmě i další vysloužilá technika, bez které by se dřív cestáři ani silničáři neobešli.

MapaMuzeum silnic Vikýřovice
videoMuzeum silnic Vikýřovice
...
video video

Muzeum silnic Vikýřovice

Arcibiskupský palác v Olomouci

Arcibiskupský palác v Olomouci Arcibiskupský palác v Olomouci je opravdovým unikátem. Stále funguje jako církevní úřad a přitom jsou některé jeho prostory přístupné veřejnosti. Návštěvníci si mohou připomenout, že biskupství v Olomouci bylo založeno na počátku druhé poloviny 11. století a bezmála tisíc let bylo tohle město na Hané centrem křesťanského života na Moravě. Nahlédnout mohou například do Císařského sálu, kde se před velkou bitvou u Slavkova ruský car s rakouským monarchou nebo do sálu Trůnního, kde v roce 1848 abdikoval císař Ferdinand, po kterém se vlády nad mocnářstvím ujal František Josef.

MapaArcibiskupský palác v Olomouci
videoArcibiskupský palác v Olomouci
...
video video

Arcibiskupský palác v Olomouci

Olomoucí na kole

Olomoucí na kole Olomouckých pamětihodností je celá řada. Pokud si je zatoužíte prohlédnout a zároveň trochu protáhnout tělo, můžete vyrazit na kole. A to dokonce s průvodcem. Ve městě jsou k dispozici hned dvě trasy, na nichž se dozvíte spoustu zajímavostí. Start výjížďky je v centru města u sloupu Nejsvětější trojice zapsaného na Seznamu kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Neminete samozřejmě ani historický orloj a půvabné barokní kašny. Cesta vás zavede také do míst, kde se potkává církevní a světská historie a kde byl zavražděn král Václav III. nebo ke Kláštěrnímu Hradisku. Dojde i na přírodu. Projížďka Bezručovými sady vás kolem městských hradeb dovede ke korunní pevnůstce, kde vzniká muzeum vojenství.

MapaOlomoucí na kole
videoOlomoucí na kole
...
video video

Olomoucí na kole

Cyklostezka Bečva

Cyklostezka Bečva Pěkný kousek Moravy mohou podél toku řeku Bečvy poznávat milovníci cykloturistiky. Od pramenů v Beskydech až po soutok s řekou Moravou u Tovačova vede 140 kilometrů dlouhá cyklostezka. Na počátku má dvě ramena, stejně jako má Bečva dva prameny. Od Valašského Meziříčí pak vede cesta jediná. A je díky svému povrchu vhodná i pro rekreační cyklisty a rodiny s dětmi. My vám představíme úsek od Hranic do Lipníka nad Bečvou. A porozhlédneme se nejen po okolní krajině. Nedaleko osady Rybáře nemůžeme přehlédnout jezernické a hranické viadukty, které připomínají budování Severní dráhy císaře Ferdinanda. Její součástí byl i tunel v obci Slavíč.

MapaCyklostezka Bečva
videoCyklostezka Bečva
...
video video

Cyklostezka Bečva

Další stránky:« 47 48 49 50 51 »