Reportáže v regionech
Muzeum výpočetní techniky
Chtěli byste zavzpomínat na časy, kdy počítačové systémy plnily velké sály? Pak se s námi vypravte do prvního muzea výpočetní techniky. Najdeme ho v kulturním domě v Hosticích u Rudy nad Moravou na Šumpersku. Na svědomí ho má počítačový nadšenec a vystudovaný fyzik Jan Raida. Kromě pracoviště na přípravu dat s děrovačkou a dnes už zapomenutou děrnou páskou tu najdeme například harddisk, který byl v roce 1987 k sehnání v USA, ale také přenosný svazek disků, který se na první pohled podobá protitankové mině. K unikátům patří jednojehličková tiskárna BT 100, které se říkalo „splašený hřebík“ a která jednu potištěnou stránku A4 vydala zhruba za půl hodiny, nebo první československý notebook s připojením na televizi a magnetofon.


Muzeum výpočetní techniky
Horská osada Rejvíz
Rejvíz patří k nemalebnějším koutům Jeseníků. Původní název Reihwiesen značil místo plné luk. Dnes obec, která je nejvýše položená ve Slezsku, obklopuje rozlehlé rašeliniště. Naši procházku začneme ve „Starém“ Rejvízu, kde první dům vyrostl už v druhé polovině osmnáctého století, ale většina jich pochází ze století devatenáctého. Dochované stavby se svébytným stylem si dokonce vysloužily vyhlášení vesnickou památkovou rezervací. Zastavíme se v místním hostinci, a pak se po naučné stezce vydáme krásnou přírodou až k Velkému mechovému jezírku. Cestou se přeneseme do severské tajgy, té je totiž zdejší příroda hodně podobná, projdeme rašeliništěm, a nakonec dojdeme k již zmíněnému jezírku, které je převážně zásobeno dešťovou vodou a zaujme i neobvyklým zabarvením.


Rejvíz
Rychlebské stezky
Rychlebské stezky na Jesenicku přilákaly za loňský rok přes deset tisíc návštěvníků a zájem pořád roste. I proto se také neustále rozšiřuje nabídka. Na horském kole si tu do divoké přírody mohou po upravených loveckých chodníčcích vyrazit zkušení i méně zdatní bikeři. Hlavně pro ty druhé je určena novinka – trail, který se všemi přejezdy měří necelých dvacet kilometrů. Handicapované milovníky výletů zase určitě poteší trasa, která je provede kolem rybníků v obci Černá Voda. Zapátráme po tom, jak tahle vesnice přišla ke svému jménu a porozhlédneme se také po okolních pamětihodnostech i přírodních krásách. Navštívíme třeba jeden ze skalních útvarů Venušiny misky nebo poutní místo s kostelem Boží Hora.


Rychlebské stezky
Olomoucké letecké muzeum
Pokud patříte k milovníkům letectví, pak se s námi určitě zatoulejte do Leteckého muzea v Olomouci. V hangáru, který si tu vybudovala Sovětská armáda při svém dočasném pobytu ve druhé polovině minulého století, jsou k vidění opravdové skvosty. Nejnovějším exponátem je naše největší dopravní letadlo L610, které spatřilo světlo světa v Kunovicích. Bohužel jen v pěti prototypech, z nichž každý je unikátem. Na sériovou výrobu už v devadesátých letech nedošlo. Prohlédnout si můžete i stroje vojenské. K chloubám expozice patří například původem sovětská stíhačka MIG 21, která se vyráběla i u nás. Zajímavé jsou i trenažery pro piloty nebo další výukové pomůcky. Zejména pány a kluky potěší fakt, že na exponáty si mohou sáhnout a do některých se smí i posadit.


Letecké muzeum Olomouc
Staroměstské pevnostní oblasti
Zajímavou naučnou stezku najdeme v okolí Starého Města pod Sněžníkem. V oblasti převládalo německé obyvatelstvo, což se pak projevilo v období před druhou světovou válkou. Tehdy tu vyrostlo bezmála pět desítek objektů, které měly sloužit k obraně naší země. A k nim nás zmíněná stezka dovede. Vybudovaná byla v roce 2005 a měří necelých deset kilometrů. Podle velikosti a stupně zabezpečení se obranné objekty označovaly číslicemi. Lesík, který si prohlédneme, patřil k těm nejmenším. A vlastně byl jen dostavěn, nikdy se nedočkal vyzbrojení, protože přišla Mnichovská dohoda a bylo rozhodnuto. Řadu zajímavých exponátů z doby dokončení stavby si ale uvnitř můžeme prohlédnout. Pak si dopřejeme i trochu krásné přírody, vypravíme se ke Kladské bráně, a to rovnou po Královské cestě.

