Reportáže v regionech
Expozice přírody
Unikátní expozici otevřeli nedávno ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Konkurenci nemá nejen u nás, ale nejspíš ani u žádných sousedů. Je věnována přírodě a užít si ji můžete opravdu všemi smysly. Najdete tu lom se štolou a krasovými jeskyněmi, které právě zkoumá speleolog, můžete si osahat různé nerosty, ale také si například na chvíli odpočinout v trávě. Ani stromy tu nestojí jen tak. Tlačítkem si spustíte zpěv ptáků a hezky detailně si můžete prohlédnout také pylová zrnka nebo drobounký hmyz. Zavítáte do přírody, kterou najdete za hranicemi naší země, ale hlavně do té místní – čeká nás návštěva metropole, ale i okolních vesnic a třeba také rašelinišť či samých vrcholků Jeseníků. A můžete si tu dokonce i zarybařit. Přírodu si tu jen neprohlížíte, ale smíte do ní vstoupit.


Expozice přírody
Muzeum harmonik
Na harmoniku se Jiří Sedláček z Litovle začal učit v šesti letech. A tenhle nástroj mu učaroval na celý život. Už třicet let se věnuje shánění různých zajímavých kousků a za tu dobu jich doma shromáždil 240. Začal heligonkami českých výrobců, ty tvoří víc než polovinu jeho sbírky. A pak přidal i harmoniky narozené za hranicemi naší země. Dozvíme se, že první harmoniky začal u nás vyrábět pan Josef Hlaváček v Lounech. Psal se tehdy rok 1885. Při procházce muzeem prozradíme také, jak taková harmonika funguje, konkrétně například, kde a jak vzniká zvuk. A pan Sedláček nám prozradí i pár příběhů jednotlivých nástrojů. Třeba tu nazvanou Perla vyrobil pro svou dceru pan Koukal z Prostějova. Později pak tahle harmonika projela celý svět s cirkusem Kludský.


Muzeum harmonik
Čarodějnické procesy
Čarodějnické procesy v 17. století stály v kraji kolem Jeseníku život zhruba půl třetí stovky nevinných lidí, což nemá obdoby v celé střední Evropě. Při prohlídce expozice ve sklepení bývalé vodní tvrze v Jeseníku, která je procesům věnována, se dozvíme všecho podstatné. Například to, že první ženou upálenou za čarodějnictví tu byla Barbora Schmiedová, kterou na smrtelné posteli obvinil její manžel. A pak se spustila obrovská vlna. Mezi odsouzenými byly hlavně chudé ženy – žebračky, porodní báby, nechyběly ale ani ženy z majetnějších kruhů. Při mučení se obviňovali i příbuzní, životem si nebyl jistý nikdo. Hlavními příčinami celé hrůzy byly válka, bída, hlad, dobytčí mor i společenský úpadek. Lidé věřili, že čarodějnice existují a je potřeba je vyhubit. Oheň pak měl očistit a zachránit jejich zbloudilé duše.


Čarodějnické procesy
Výstava starých gramofonů
Hřebíkové přehrávací přístroje, polyfony, Edisonův fonograf, nejstarší gramofony s velkými plechovými troubami i ty modernější se zvukovody zabudovanými uvnitř. To všechno si užijeme na výstavě „Babiččin svět na kliku“ v Prostějově. Můžeme se na chvíli přesunout do časů, kdy se zaznamenaný zvuk nelinul z různých digitálních přístrojů, ale bylo potřeba hezky zatočit klikou a rozeznít váleček či později gramofonovou desku. Na výstavu přispěli tři soukromí sběratelé, každý má samozřejmě své neoblíbenější kousky a některé nich mají i zajímavou historii. A nemyslete si, že jde jen o naleštěné k odpočinku odsouzené přístroje. Polovina z nich ještě pořád dokáže předvést, co umí. My vám nabídneme pár ukázek. A také některé kuriozity. Jednou z nich je takzvaná rolmonika.


Výstava starých gramofonů
Ramzová
Využití sněhové nadílky nabízejí všem jejím milovníkům nejen Krkonoše nebo Beskydy, ale také Jeseníky. My si tentokrát budeme zimních radovánek užívat v Ramzové a jejím okolí. Kdysi přes zdejší sedlo vedla obchodní stezka spojující střední Moravu s Jeseníky a Slezskem. Na konci 19. století se tudy začaly šplhat i vlaky. Nejprve se uvažovalo o železničním tunelu, pak vyhrála varianta povrchová, trať si pro náročné stoupání vysloužila název Slezský Semmering. Milovníkům lyží jsou v Ramzové k dispozici sjezdovky, ale i řada běžeckých tras. Jedna z nich například vede do Lipové lázní a pak do lyžařského středisla v Miroslavi. Pokud si ji vyberete, můžete se těšit i na krásnou přírodu. V zimě ji sice trochu zakrývá sníh, ale ani tak nepřijdete zkrátka. Určitě nepřehlédnete například Obří skály nebo Mordovou rokli či Krvavou skálu.

