Reportáže v regionech
Plumlov
K památkám, které připomínají panstvo z rodu Lichtenštejnů, patří i zámek Plumlov nedaleko Prostějova. Vyprojektovat ho nechal Karel Eusebius, se stavbou pak začal jeho syn Jan Adam na počátku osmdesátých let 17. století. Důvodem, proč stavba nebyla dokončena, byly rodinné spory o to, jestli byla správně zvolena poloha zámku. A možná i to, že na místě, kde mělo být zámecké nádvoří, stál tehdy hrad z 13. století. Na počátku 19. století byl hrad zbořen, ale vzpomínku na jeho existenci najdeme na zámku dodnes. Je jí obraz zdejší Černé paní, jak se říkalo Marii Manrique de Lara y Mendoza, manželce Vratislava II. z Pernštejna, která na hradě pobývala. Mimochodem právě ona do Čech přivezla slavně Pražské jezulátko, takže je docela možné, že tahle soška pobývala i na Plumlově.


Plumlov
Zločin a trest
Do trochu temné historie se ponoříme při návštěvě výstavy Zločin a trest v Olomouci. Nevěnuje se slavnému Dostojevského románu, ale boji dobra a zla v minulých časech. V první části výstavy se seznámíme s třemi důležitými momenty a osobami historie. Tou první je poslední přemyslovský panovník Václav III. Zemřel právě tady v Olomouci, takže jeho vraždu nemůžeme nezmínit. Další postavou, o které bude řeč, je Jan Sarkander umučený v roce 1620. Později byl vyhlášen svatým. Třetí případ je o hodně mladší a jedná se o popravu místního lupiče, kasaře a vraha. Ta už byla událostí prvorepublikovou. V druhé části výstavy se budeme věnovat práci četníků a policistů. Najdeme tu řadu zajímavých exponátů připomínající práci ochránců zákona a povíme si i zajímavosti, které s ní souvisí.


Zločin a trest
Prostějov
Do Prostějova sice nezavítáme poprvé, ale jak sami uvidíte, máme tam pořád co objevovat. Nejnovější turistickou atrakcí se stala věž nové radnice, ze které se porozhlédneme po městě i po okolí. Představíme si samozřejmě budovu radnice jako takovou. Vyrostla v roce, kdy Evropu ochromila první světová válka, prozradíme vám, proč má jen jedno křídlo a cestou na věž se seznámíme s českými starosty Prostějova i s historií města. Při pohledu z výšin si povíme něco i o dalších památkách. Zapomenout nesmíme na orloj, který je jedním ze čtyř v naší zemi, takže je opravdovým unikátem. Pak si prohlédneme pět městských náměstí, zámek i komplex staré radnice a farního kostela, kterému se někdy říka porstějovské Hradčany.


Prostějov
Priessnitzovy lázně
Metodou vyvolání krize léčil slavný Vincenz Priessnitz. Rád k tomu používal velmi chladnou vodu a pak čekal, jak organismus zareaguje. Metody úspěšného léčitele, který nikdy nebyl lékařem, přesto jím byl označován, máte šanci vyzkoušet právě v Priessnitzových lázních v Jeseníku, a to hned na několika zastaveních. Jen si vyberte, jestli je libo „osvěžení“ vodou pouhých šest stupňů teplou nebo případně proslulé střiky. Odměnou za statečnost by mohlo být probuzení hormonů, kterým se lidově říká hormony štěstí. Nabídneme vám také procházku do okolí, kde můžete narazit na osm desítek léčivých pramenů, které fungovaly už v Priessnitzových časech. Léčebné postupy muže, který lékařem nebyl, ale přesto jím býl nazýván, bývaly drsné, ale nakonec se prosadily a úspěch slaví dodnes.


Priessnitzovy lázně
Laudonova cyklotrasa
Na kole se tentokrát vypravíme na střední Moravu. Projedeme cyklotrasu nazvanou podle známého rakouského generála Laudona, vedoucí údolím řeky Bystřice mezi Moravským Berounem a Olomoucí. Čeká nás celá řada zajímavých zastávek. Tou první bude místo, kde se zpracovává minerálka Ondrášovka. Ochutnáme a prohlédneme si také dva a půl kilometru dlouhý minerálkovod, který vodu přivádí od vrtů. Pak se zastavíme v Domašově, kde si připomeneme, jak generál Laudon rozprášil pruský zásobovací konvoj a zachránil tím Olomouc a vlastně i celou Moravou před pruským vojskem. Pak se ještě zastavíme u Moravského semeringu, porozhlédneme se po pstruží líhni a osvěžíme se dalšími místními minerálkami.

