Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Priessnitzovy lázně

Priessnitzovy lázně Metodou vyvolání krize léčil slavný Vincenz Priessnitz. Rád k tomu používal velmi chladnou vodu a pak čekal, jak organismus zareaguje. Metody úspěšného léčitele, který nikdy nebyl lékařem, přesto jím byl označován, máte šanci vyzkoušet právě v Priessnitzových lázních v Jeseníku, a to hned na několika zastaveních. Jen si vyberte, jestli je libo „osvěžení“ vodou pouhých šest stupňů teplou nebo případně proslulé střiky. Odměnou za statečnost by mohlo být probuzení hormonů, kterým se lidově říká hormony štěstí. Nabídneme vám také procházku do okolí, kde můžete narazit na osm desítek léčivých pramenů, které fungovaly už v Priessnitzových časech. Léčebné postupy muže, který lékařem nebyl, ale přesto jím býl nazýván, bývaly drsné, ale nakonec se prosadily a úspěch slaví dodnes.

MapaPriessnitzovy lázně
videoPriessnitzovy lázně
...
video video

Priessnitzovy lázně

Laudonova cyklotrasa

Laudonova cyklotrasa Na kole se tentokrát vypravíme na střední Moravu. Projedeme cyklotrasu nazvanou podle známého rakouského generála Laudona, vedoucí údolím řeky Bystřice mezi Moravským Berounem a Olomoucí. Čeká nás celá řada zajímavých zastávek. Tou první bude místo, kde se zpracovává minerálka Ondrášovka. Ochutnáme a prohlédneme si také dva a půl kilometru dlouhý minerálkovod, který vodu přivádí od vrtů. Pak se zastavíme v Domašově, kde si připomeneme, jak generál Laudon rozprášil pruský zásobovací konvoj a zachránil tím Olomouc a vlastně i celou Moravou před pruským vojskem. Pak se ještě zastavíme u Moravského semeringu, porozhlédneme se po pstruží líhni a osvěžíme se dalšími místními minerálkami.

MapaLaudonova cyklotrasa
videoLaudonova cyklotrasa
...
video video

Laudonova cyklotrasa

Muzeum kočárů

Muzeum kočárů Za největší vynález v historii lidstva považuje Václav Obr kolo. Nejvíc si pak oblíbil kola vozící krásné historické kočáry, které už skoro dvě desítky let sbírá. V Čechách pod Kosířem dokonce otevřel muzeum, ve kterém je k vidění na šest desítek exponátů. K nejvzácnějším patří ten, kterým se vozíval olomoucký biskup a pozdější kardinál Troyer. Označení nejluxusnější by pak nejvíc slušelo tomu, který byl vyroben v 19. století, je kabrioletem i limuzínou současně a dokázal sloužit v rovníkové Africe i na Sibiři. Zajímavý je i největší smuteční vůz všech dob, který by měl být hotov na svátek svatého Václava. Pokud byste chtěly muzejní exponáty vidět v akci, doražte do Čech pod Kosířem o víkendu 21. a 22. července, kdy se tu bude konat už tradiční Josefkol.

MapaMuzeum kočárů
videoMuzeum kočárů
...
video video

Muzeum kočárů

Chudobínské kostely

Chudobínské kostely Chudobín je nevelkou obcí na Olomoucku. Říká se mu někdy také obec tří kostelů. Najdeme tu opravdu tři svatostánky, dva z nich pocházejí z minulého století a asi by tu nestály, nebýt kněze Josefa Žídka. Ten původně přišel hlásat víru církve římsko-katolické, ale záhy přešel k té československé. Spolu se svými ovečkami vyhnal z kostela starého faráře a začal v něm sloužit bohoslužby sám. Když musel katolický kostel opustit, postaral se o vybudování svatostánku nového. Jenže ani církvi československé nezůstal věrný dlouho. Zaujala ho víra pravoslavná, a tak časem začal v Chudobíně růst i kostel pravoslavný. Paradoxem je, že ani v něm nesloužil kněz moc dlouho a nakonec skončil zpátky v církvi římsko-katolické, i když už ne jako kněz, ale jako pracovník charity. Tři kostely ale Chudobín zdobí dodnes.

MapaChudobínské kostely
videoChudobínské kostely
...
video video

Chudobínské kostely

Mladečské jeskyně

Mladečské jeskyně Více než tisíc metrů chodeb a dómů se pod zemí ukrývá v Mladečských jeskyních na Litovelském Pomoraví. Tahle místa obývali naši dávní předci už před desítkami tisíc let, dokonce se jedná o nejsevernější a jedno z největších sídlišt člověka moderního typu v Evropě. Archeologové tu při zkoumání našli celou řadu vzpomínek na praobyvatele. K těm nejvýraznějším patří stovka kostí nalezená hned na začátku v Dómu mrtvých. Zajímavé jsou i značky okrové barvy na stěnách. Nikdo zatím nezjistil, kdy vznikly a jaký byl jejich smysl. Obdiv si zaslouží také krasové útvary nazvané Zasněžený strom, Pastýř s ovcemi, Beránek nebo Varhany. I obrovský stalagmit vážící zhruba 1,5 tuny. A pokud vám procházka jeskyněmi nebude stačit, nabídneme ještě naučnou stezku přes vrch Třesín.

MapaMladečské jeskyně
videoMladečské jeskyně
...
video video

Mladečské jeskyně

Další stránky:« 42 43 44 45 46 »