Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Dřevohostice

Dřevohostice O Dřevohosticích na Přerovsku jste možná ještě neslyšeli, ale my vám ukážeme, že jsou místem velmi zajímavým. Radnice s pěti věžičkami připomíná, že tu mívali výsadu hrdelního práva. Popravovalo se na Stínadlech, na kopci nad městem pak stávala šibenice. Ale pojďme raději k méně pochmurným tématům. Pozornost si určitě zaslouží místní zámek. Spolu s panstvím ho Dřevohosticím darovala na konci 19. století šlechtična Leonie Skrbenská z Hříště. Pokud je vám tohle jméno povědomé, tak možná proto, že její syn Lev to dotáhl až na pražského arcibiskupa. Zámek dnes poskytuje útočiště hned několika zajímavým expozicím. Nejprve narazíme na hasičské muzeum, doslova unikátem je pak muzeum léčitelství, psychotroniky a bioekologie. Sotva byste kde jinde narazili na přístroj na měření vaší energie nebo na takový, který dovede vyrábět živou a mrtvou vodu.

MapaDřevohostice
videoDřevohostice
...
video video

Dřevohostice

Litovelské Pomoraví

Litovelské Pomoraví Při putování chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví nás čeká spousta krásných míst. K těm nejzajímavějším patří vnitřní delta řeky Moravy, která tu vznikla zásluhou krasového podloží. Podobnou podívanou byste sotva jinde hledali, k vidění je možná už jen na řece Niger v Africe. Naše oči potěší i zastavení v přírodní rezervaci Plané loučky, plné malých tůněk a nivních luk. Dozvíme se, že v oblasti se daří například bobrům, ale taky ledňáčkům. V Litovli bychom mohli obdivovat, jak ji proplétají ramena řeky Moravy. Ne nadarmo se městu říká Hanácké Benátky. My se ale zastavíme v kapli sv. Jiří z 15. století, která je nejstarší dochovanou stavbou ve městě. A naše toulky ukončíme v chladu Mladečských jeskyní, kde vám prozradíme pověst o loupeživém rytíři Bočkovi.

MapaLitovelské Pomoraví
videoLitovelské Pomoraví
...
video video

Litovelské Pomoraví

Plavba do Litovle

Plavba do Litovle Milovníky vody potěšíme plavbou po řece Moravě. Vybrali jsme tentokrát část úseku mezi Hanušovicemi a Olomoucí. Naše trasa povede chráněnou krajinnou oblastí Litovelské Pomoraví, kde nás čeká krásná příroda, a když budeme mít štěstí, zahlédneme možná i bobry, kteří tu žijí. Doplujeme do Litovle. Zdejší loděnice je centrem vodáckého dění. A není divu, plout se totiž dá i městem. Protéká jím šest ramen řeky Moravy a jedno z nich dokonce pod náměstím. Po něm se můžete do podzemí vypravit jednou ročně při slavnostech, které připomínají, že městu se říká Hanácké Benátky. Abychom si od vody na chvíli odpočali, vystoupáme do věže litovelské radnice. Octneme se v komůrce, odkud zdejší hlásný se svými pomocníky město nepřetržitě střežil, hlavně před nebezpečím požáru.

MapaPlavba do Litovle
videoPlavba do Litovle
...
video video

Plavba do Litovle

Muzeum vojenské historie

Muzeum vojenské historie František Hlavatý už jako kluk sbíral různé věci, které v jeho rodišti zbyly po válce. Rád třeba běhal po dvoře ve vojenské uniformě. Pár svých dětských pokladů si schoval a později k nim i díky kamarádům a známým začaly přibývat další. Nakonec jich bylo tolik, že se rozhodl vytvořit muzeum. V Šumperku pro něj našel prostory bývalého krytu civilní obrany. Zdůrazňuje, že rozhodně nemá v úmyslu vyzdvihovat válku, spíš chce připomenout historii a její hrdiny. V jeho velké sbírce najdeme kromě uniforem a součástí výzbroje také třeba bednu na munici, ale i kola wehrmachtu. Na ta prý přišla řada na konci války, kdy německé armádě docházel benzín. Obdivovat ale můžeme kupříkladu taky vázy vyrobené z nábojnic, doklad, že i ve válce vznikaly takřka umělecké předměty.

MapaMuzeum vojenské historie
videoMuzeum vojenské historie
...
video video

Muzeum vojenské historie

Sourozenci Wichterlovi

Sourozenci Wichterlovi V Prostějově si na dvou výstavách připomeneme slavné sourozence Hanu a Otto Wichterlovy. Je to jejich první společná prezentace. Začneme u mužské části sourozenecké dvojice, slavného vědce, vynálezce kontaktních čoček. Dozvíme se, že myšlenka na jejich výrobu se v hlavě profesora Wichterleho zrodila u kávy den před Štědrým dnem, on na nic nečekal a hned se pustil do testování. Řeč bude i o tom, jak čočky testoval ve vlastních očích a jak velkého balíku peněz se za svůj převratný objev dočkal. Vzpomínka na jeho sestru Hanu nás zavede do uměleckého světa. Prohlédneme si nejznámější díla významné sochařky, která studovala u Jana Štursy. Ten ji prý přijal hned, když viděl loutky, které vytvořila. K vidění na výstavách jsou také soukromé fotografie, které nám dopřejí nahlédnutí do rodinného zázemí sourozenců.

MapaSourozenci Wichterlovi
videoSourozenci Wichterlovi
...
video video

Sourozenci Wichterlovi

Další stránky:« 38 39 40 41 42 »