Reportáže v regionech
Starý Egypt v Olomouci
Do doby starého Egypta se přeneseme na unikátní výstavě v Olomouci. Po letech se tam vrátily poklady ze sbírek arcivévody Josefa Ferdinanda Habsburského. Ten sloužil v Olomouci na počátku 20. století jako velitel pluku a když v roce 1908 zakoupil v Egyptě soubor archeologických nálezů, záhy je daroval muzeu v hanácké metropoli. Mezi exponáty jsou rakve, pohřební výbava, ale taky předměty připomínající každodenní život lidí. Nechybí ani naše zřejmě nejznámější a nejzachovalejší mumie „Haruška“. Při procházce mezi starodávnými předměty se dozvíme i mnohé o tom, jak se ve starém Egyptě žilo i o tom, jakou představu měli jeho obyvatelé o posmrtném životě. Víte třeba, proč se báli Velké požíračky?


Egyptské archeologické nálezy
Zaniklé osady
Na Jesenicku se vydáme do míst, kde dřív vládl každodenní ruch, ale dnes jen několik staveb či pár starousedlíků připomíná, že tu bývaly vesnice. Do pohoří, které nesjpíš už Keltové nazvali Sudetami, což v překladu znamená Kančí les, přicházeli osadníci až ve středověku. I když své domovy budovali po staletí, v tom minulém řada z nich zanikla. Tak například dlouhou historii obce Žárová připomíná dřevěný kostel sv. Martina. Dostavěn byl kdysi právě 11. listopadu, a jeho patronem se stal světec slavící v ten den svátek. Zajímavé je, že jako materiál na stavbu kostela posloužilo dřevo ze svatostánku ve Velkých Losinách, který byl v té době přestavován. Zastavíme se i v Pekařově. K tamní kapličce Nanebevzetí Panny Marie se váže pověst spojující její stavbu s napoleonskými válkami. Naše putování pak zakončíme v Hynčicích.


Zaniklé osady
Jelení farma
Už jste se někdy octli uprostřed víc než stohlavého stáda jelenů, laní a kolouchů? Tenhle zážitek si můžete dopřát na farmě v Dětřichově u Jeseníku, kam vás zavedeme. Na vlečce traktoru vás zavezou mezi zvířata, která jsou ovšem na turisty zvyklá, takže se nebojí a dokonce si od vás klidně vezmou pamlsek třeba v podobě jablíčka. Při tomhle „jelením safari“ vám prozradíme řadu zajímavostí o životě jelenů i laní. A pak vás pozveme ještě na jeden výlet. Vystoupáme na Křížový vrch. Zdobí ho kostelík, který připomíná, že vrch býval poutním místem. V devatenáctém století na něm vyrostla kaplička, do níž byl umístěn obraz Matky Boží ze Svatého kopečku u Olomouce. A k němu se lidé naučili chodit. K vrcholu nás zavede křížová cesta.


Jelení farma
Výstava historických rádií
Víte, čemu se říkalo umyvadlo nebo třeba kočičí hlava? Pokud ne, vydejte se s námi do olomoucké Veterán Arény. Právě tam probíhá ojedinělá výstava, na níž je k vidění kolem šesti stovek starých rádií. Všechny vzácné kousky vyrobené v rozmezí dvacátých a šedesátých let minulého století pochází ze soukromých sbírek a takhle rozsáhlá výstava tohoto druhu u nás nebyla k vidění desítky let. Pamětníci zavzpomínají, mladí se přenesou do prehistorie. Dozvíme se, jak vlastně vypadaly začátky rozhlasového vysílání a hlavně jeho příjmu. Na výstavě nechybí první sériově vyráběný přijímač z roku 1924 ani jeho československý následovník Zenit 45. Prohlédnout si můžeme jednoduché přístroje i jejich luxusnější konkurenty.


Výstava historických rádií
Barokní prachárna
V Olomouci se vypravíme do nově otevřené barokní prachárny. Připomeneme si v ní časy, kdy Olomouc bývala významnou pevností. Prachárna byla vystavěna krátce po polovině 18. století a je velmi vzácným objektem, který jako památka v Česku nemá obdoby. Cenná je i tím, že je jednou z mála staveb, které se z rozlehlé pevnosti dochovaly. Prošla rozsáhlou rekonstrukcí a dnes v ní najdeme vojenské muzeum a taky model opevněné Olomouce. Pokud vás zajímá, jak prachárna fungovala, můžeme slíbit, že o tom bude řeč. Stejně jako o tom, jak důmyslný systém kanálů a stavidel dokázal proměnit s pomocí řeky Moravy město během osmi dní v poloostrov. Prozradíme vám i to, jak zachránil hanáckou metropoli generál Laudon a co se stalo s pevností poté, co díky nové vojenské technice ztratila význam.

