Reportáže v regionech
Ostružná
Ostružná je nenápadnou obcí kousek od Ramzovského sedla. Je ale oblíbeným turistickým centrem, výchozím bodem k výletům kupříkladu na Šerák, Králický Sněžník i Praděd. Pyšní se několika zajímavostmi a taky dlouhou historií. Založena byla už ve druhé polovině 16. století, kdy sem majitel kolštejnského panství vyslal několik rodin, aby osídlily oblast. K jejím dominantám patří skalní útvar Obří kameny. Až šestnáctimetrové skalní hradby dosahují do nadmořské výšky přes 1000 metrů. O nejkrásnější z nich vznikla řada pověstí. Pověst se taky váže k potoku, který dostal jméno Vražedný. Zavedeme vás rovněž k naučné stezce Pasák, která na dvanácti a půl kilometrech připomíná čtrnácti zastaveními historii kraje. A nezapomeneme ani na místní raritu, sladkoplodý jeřáb.


Ostružná
Atlas ptáků neobyčejných
Celá řada zástupců ptačí říše a kuriózních informací o ní nás čeká na výstavě Atlas ptáků neobyčejných, na kterou se vypravíme do Přerova. Připravili ji v tamní Ornitologické stanici, která byla na okraji městského parku u řeky Bečvy vybudovaná už ve 30. letech minulého století. Prozradíme vám, kdo se tu pyšní titulem největší a naopak nejmenší, komu se říká létající drahokam a který pták je podle všechno tím nejbarevnějším v Evropě. A chybět tu nemůže ani slavný blboun nejapný. Navíc se, symbolicky samozřejmě, přesuneme v čase a prostoru. Zavítáme totiž do starého Egypta, starověkého Řecka nebo k indiánům. Dozvíme se kupříkladu, jaký význam měli ptáci pro původní obyvatele Nového světa. A na své si tu přijdou i ti nejmenší návštěvníci.


Atlas ptáků neobyčejných
Parní čerpací stanice
Do Černovírského lesa v Olomouci – Chvalkovicích se vypravíme za stařičkou parní čerpací stanicí. Letos slaví své stopětadvacáté narozeniny. A když si někdo objedná její prohlídku, může ještě sledovat, co všechno tahle babička dovede. I když kupříkladu parní kotle, které tu sloužily k výrobě páry, nebo přes třicet metrů vysoký komín kotelny vzaly už za své. I tak je stanice rekordmankou. Sloužila dlouhých sedm desítek let. Vybudovaná totiž byla v roce 1889 a její provoz skončil v roce 1960. Hlavním úkolem stanice bylo přečerpávat pitnou vodu z podzemního zdroje do vodovodního potrubí. O kousek dál zase vyrostla úpravna vody, kterou mohou zájemci při výjimečných příležitostech taky navštívit. Výlet si pak můžou obohatit ještě o procházku nebo projížďku na kole lesem, kterým vás provede naučná stezka.


Parní čerpací stanice
Javorník
Městečko Javorník v Rychlebských horách vzniklo ve 13. století. Bývalo dokonce sídelním místem vratislavických biskup. Byť mu osud nebyl vždy právě nakloněn – poničili ho husité i švédská vojska, požáry a řádil tu i černý mor – dochovalo se hned několik pamětihodností, které dlouhou historii dodnes připomínají. Zastavíme se u zámku Jánský vrch, který měl původně podobu středověkého hradu a taky u gotického kostela sv. Kříže. Pak ještě vyrazíme za městské brány, konkrétně do Račího údolí. Hned na jeho kraji si prohlédneme Tančírnu, která tu vyrostla na počátku minulého století. Mnohem starší je hrad Rychleby, jehož posláním v době vybudování nejspíš bylo chránit solnou stezku. V které době vyrostl a čí zásluhou, to však historické prameny nezmiňují.


Javorník
Velké Losiny
Velké Losiny jsou v našich dějinách zmiňovány už na konci 13. století. Patří tedy k nejstarším obcím šumperského okresu. Do historie se zapsaly díky ruční výrobě papíru a pak taky čarodějnickými procesy. Ty však tentokrát necháme stranou. Nahlédneme ale do papírny, kterou založili už na konci 16. století tehdejší zdejší páni Žerotínové. Ti tu vládli po celých tři sta let už od 15. století. Není proto divu, že stáli kupříkladu i u zrodu místních lázní, v nichž se dodnes léčí pacienti s nervovými, kožními i plicními onemocněními. A jejich dílem byl i zámek, který nahradil starou a méně pohodlnou tvrz. Dopřejeme si ale taky procházku okolím obce. Po naučné stezce doputujeme například pod vrch Chlumek, odkud budeme mít nejen Velké Losiny jako na dlani.
