Reportáže v regionech
Určice
Určice na Prostějovsku zmiňují historické prameny už na konci 13. století. Největší rozmach a slávu jim přineslo panování rodu Lichtenštejnů. Za nich taky ve městě vyrostl barokní kostel sv. Jana Křtitele, který patří k významným památkám v tomto slohu na Hané. Nahradil starší svatostánek, z něhož se dochovala jen samostatně stojící věž. Do kostela věřící lákal mimo jiné obraz Panny Marie Určické. Je umístěný přímo na oltáři a podle všeho se do Určic dostal už někdy v 17. století. Je s ním spojováno několik zázračných uzdravení. I kvůli nim se určický kostel stal významným poutním místem. Tahle tradice skončila s vypuknutím první světové války. Po bezmála stovce let se objevily snahy o její obnovení. Souvisely s opravou kostela, při níž odborníci taky pátrali po pravdivosti legendy o tom, že je tu pohřbena středověká donátorka svatostánku Kateřina z Kravař a Plumlova.


Určice
Od kolébky po hrob
V olomouckém Vlastivědném muzeu nás čeká procházka životem obyvatel hanáckého venkova v předminulém století. Projdeme si ho pěkně popořádku, od prvních okamžiků až po smrt. Však taky nová expozice dostala název Od kolébky po hrob. Zajímat nás budou především různé zvyky a rituály, které důležité mezníky i každodenní žití provázely. Dozvíme se, jak ženy bojovaly se zlými silami, které je měly ohrožovat během těhotenství, porodu i šestinedělí. Budoucí maminka se prý třeba nesměla podívat na zajíce, aby dítě nemělo zaječí pysk nebo na ropuchu, aby nemělo škaredou kůži. Takzvané těžko hodince se tu říkalo, že se v domě bourají kamna. Smrti se lidé nebáli, umírání bylo tak trochu věcí veřejnou. Bude nás zajímat, jak se člověk tehdy se světem loučil a objevíme i další zajímavosti.


Od kolébky po hrob
Ostružná
Ostružná je nenápadnou obcí kousek od Ramzovského sedla. Je ale oblíbeným turistickým centrem, výchozím bodem k výletům kupříkladu na Šerák, Králický Sněžník i Praděd. Pyšní se několika zajímavostmi a taky dlouhou historií. Založena byla už ve druhé polovině 16. století, kdy sem majitel kolštejnského panství vyslal několik rodin, aby osídlily oblast. K jejím dominantám patří skalní útvar Obří kameny. Až šestnáctimetrové skalní hradby dosahují do nadmořské výšky přes 1000 metrů. O nejkrásnější z nich vznikla řada pověstí. Pověst se taky váže k potoku, který dostal jméno Vražedný. Zavedeme vás rovněž k naučné stezce Pasák, která na dvanácti a půl kilometrech připomíná čtrnácti zastaveními historii kraje. A nezapomeneme ani na místní raritu, sladkoplodý jeřáb.


Ostružná
Atlas ptáků neobyčejných
Celá řada zástupců ptačí říše a kuriózních informací o ní nás čeká na výstavě Atlas ptáků neobyčejných, na kterou se vypravíme do Přerova. Připravili ji v tamní Ornitologické stanici, která byla na okraji městského parku u řeky Bečvy vybudovaná už ve 30. letech minulého století. Prozradíme vám, kdo se tu pyšní titulem největší a naopak nejmenší, komu se říká létající drahokam a který pták je podle všechno tím nejbarevnějším v Evropě. A chybět tu nemůže ani slavný blboun nejapný. Navíc se, symbolicky samozřejmě, přesuneme v čase a prostoru. Zavítáme totiž do starého Egypta, starověkého Řecka nebo k indiánům. Dozvíme se kupříkladu, jaký význam měli ptáci pro původní obyvatele Nového světa. A na své si tu přijdou i ti nejmenší návštěvníci.


Atlas ptáků neobyčejných
Parní čerpací stanice
Do Černovírského lesa v Olomouci – Chvalkovicích se vypravíme za stařičkou parní čerpací stanicí. Letos slaví své stopětadvacáté narozeniny. A když si někdo objedná její prohlídku, může ještě sledovat, co všechno tahle babička dovede. I když kupříkladu parní kotle, které tu sloužily k výrobě páry, nebo přes třicet metrů vysoký komín kotelny vzaly už za své. I tak je stanice rekordmankou. Sloužila dlouhých sedm desítek let. Vybudovaná totiž byla v roce 1889 a její provoz skončil v roce 1960. Hlavním úkolem stanice bylo přečerpávat pitnou vodu z podzemního zdroje do vodovodního potrubí. O kousek dál zase vyrostla úpravna vody, kterou mohou zájemci při výjimečných příležitostech taky navštívit. Výlet si pak můžou obohatit ještě o procházku nebo projížďku na kole lesem, kterým vás provede naučná stezka.

