Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Lázně Skalka

Lázně Skalka Lázně Skalka patří určitě k těm nejmenším u nás. Najdete je ve stejnojmenné obci, která má jen 250 obyvatel. Pyšní se ale vodou, kterou u nás nikde jinde nenajdete a v Evropě jen na několika málo místech. Má totiž velmi unikátní složení. Co všechno obsahuje, to se samozřejmě dozvíme. Napovíme jen, že je cítit sírou. Na počátku 20. století objevili její léčivé účinky, a proto tu začali nabízet blahodárné procedury. Vodu při nich používali nejen na koupele, ale taky k pitným kúrám. Pomáhá mimo jiné při potížích s pohybovým ústrojím. Po jejím vyzkoušení se vydáme taky do okolí. Zavítáme například k vrchu, který nese stejné jméno jako obec a najdeme u něj dvě kouzelná jezírka. A taky si připomeneme, že právě ve zdejších končinách proběhla poslední evropská tanková bitva druhé světové války.

MapaLázně Skalka
videoLázně Skalka
...
video video

Lázně Skalka

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví Nedaleko Olomouce, v Horce nad Moravou, společně zavítáme do Domu přírody Litovelského Pomoraví. Na co se tam můžeme těšit? Řada unikátních děl našich výtvarníků a zároveň nahlédnutí do přírody. Nejprve se zastavíme v Rajské zahradě, která je dílem Františka Skály. Pak se přesuneme do Lesního chrámu Miloslava Fekara. Ten je jakousi přírodní observatoří, v níž nás čeká putování Slunce, čtvero ročních období, seznámíme se s koloběhem života a díky horoskopu poznáme i svou povahu. Dalším zajímavým místem, kde můžeme poznávat svět kolem nás, je Sluneční hora snů. Kdo má chuť, vystoupá na její vrchol a vychutná si kontakt s krajinou, kdo se raději drží při zemi, taky nezůstane ochuzen. Společně odhalíme i význam Ohniště zlaté spirály a vybereme si některou ze zdejších bran, která nás povede.

MapaDům přírody Litovelského Pomoraví
videoDům přírody Litovelského Pomoraví
...
video video

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků Ke specialitám české kuchyně patří olomoucké tvarůžky. Na Hané se vyráběly už v 15. století a prodávaly se prý hlavně na olomouckých trzích. Tak taky přišly ke svému jménu. V roce 1876 do nedalekých Loštic přišel z Brém punčochář Josef Wessels se svým synem Aloisem. Jejich zboží ale nešlo na odbyt, a tak se začali poohlížet po jiném artiklu. A zaujaly je právě tvarůžky. V Lošticích tedy zavedli jejich výrobu ve velkém. Všechno tehdy fungovalo na principu ruční práce, až o několik generací později začaly pomáhat stroje. A loštická firma začala dobývat trh nejen v naší zemi. Celou historii továrny představuje zájemcům muzeum, které je tvarůžkům věnováno. Vyrostlo, jak jinak, v Lošticích. Návštěvníci si v něm můžou taky vyzkoušet, jak výroba v počátcích probíhala.

MapaMuzeum Olomouckých tvarůžků
videoMuzeum Olomouckých tvarůžků
...
video video

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Kouty nad Desnou

Kouty nad Desnou Jediná šestisedačková lanovka u nás a posléze krásný výhled z výšky 1100 metrů nad mořem. To na vás čeká v Koutech nad Desnou. Když přidáte ještě dalších 20 metrů stoupání a vylezete až na vrchol rozhledny, můžete se dokonce porozhlédnout z balkónu se skleněnou podlahou. Od vyhlídkové věže pak vede zhruba dvoukilometrová naučná stezka, která dostala jméno Rysí skála. Na cestě na vás čeká celkem pět zastávek a provede vás mezi nimi příběh rysice Reny. Pokud si přivstanete a vyjedete na vrchol brzy, můžete zahlédnout i stádo kamzíků a třeba podumat o tom, proč rysů nejen v tomhle kraji tolik ubývá. Určitě i vás napadne, že jednou z hlavních příčin mizení těchto kočkovitých šelem je jejich nezákonný lov.

MapaKouty nad Desnou
videoKouty nad Desnou
...
video video

Kouty nad Desnou

Pevnost poznání

Pevnost poznání Olomouc bývala opevněnou baštou monarchie. Z rozlehlého opevnění se do dnešních časů dochovala jen takzvaná Pevnůstka. A její část se teď proměnila v Pevnost poznání. Nahlédneme společně do historie, ale taky se přiučíme. Nový projekt je určen především dětem a měl by je nechat nahlédnout zábavným způsobem do světa vědy. Čeká nás tak kupříkladu osmimetrový model mozku. Pořádně ho prozkoumáme a zjistíme, jak to v něm vlastně funguje. Třeba i to, že neuronů bychom v něm napočítali desetkrát víc, než je lidí na planetě a co se v naší myslivně děje ve chvílích, kdy spíme. Pak se vydáme do expozice nazvané Živá voda a projdeme si interaktivním korytem řeky Moravy. Co se dozvíme tam? Nechte se překvapit.

MapaPevnost poznání
videoPevnost poznání
...
video video

Pevnost poznání

Další stránky:« 28 29 30 31 32 »