Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Ecce Homo Park

Ecce Homo Park Už jste někdy slyšeli o Ecce Homo Parku? Pokud ne, vypravte se s námi do Šternberku. Na své si přijdou všichni páni a kluci, kteří milují vůni benzínu a řev motorů. Celá expozice vznikla k poctě zdejší automobilové trati a slavných závodů Ecce Homo Šternberk, které se jezdí už 110 let. Přivítá nás galerie našich slavných závodníků minulosti, v níž samozřejmě nemůžou chybět manželé Junkovi. A nemusíme se jen rozhlížet. Pánové sotva minou simulátor, který nabízí šanci užít si pořádnou jízdu. Jeho speciální verze je připravena i pro malé motoristy, kteří se můžou vyřádit i ve skutečném autě. A nezapomeneme přidat ani nejdůležitější informace o známé trati. Dozvíte se, jak je dlouhá, jak rychle se na ní jezdí a za jak dlouho se dá absolvovat.

MapaEcce Homo Park
videoEcce Homo Park
...
video video

Ecce Homo Park

Sloup Nejsvětější Trojice

Sloup Nejsvětější Trojice K chloubám hanácké metropole patří barokní sloup Nejsvětější Trojice. Centrum města zdobí od počátku 18. století a stal se jakýmsi díkem za konec morové epidemie, která v té době postihla Moravu. U jeho zrodu stál místní kameník Václav Render. Přál si vytvořit dílo, které by v jiných městech neměli, a to se mu podařilo. 35 m vysoký sloup je nejvyšší stavbou svého druhu nejen u nás. Dokonce si vysloužil zápis na seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Společně si ho prohlédneme a pak se vydáme k další olomoucké zajímavosti. Je jí šestice barokních kašen umístěných blízko sebe. Prozradíme vám jejich jména a přidáme příběh té nejstarší. Vybudovaná byla v roce 1707 a zdobila ji socha patrona hasičů svatého Floriana. Toho však brzy nahradil bůh Jupiter a my se dozvíme, proč.

MapaSloup Nejsvětější Trojice
videoSloup Nejsvětější Trojice
...
video video

Sloup Nejsvětější Trojice

Lázně Skalka

Lázně Skalka Lázně Skalka patří určitě k těm nejmenším u nás. Najdete je ve stejnojmenné obci, která má jen 250 obyvatel. Pyšní se ale vodou, kterou u nás nikde jinde nenajdete a v Evropě jen na několika málo místech. Má totiž velmi unikátní složení. Co všechno obsahuje, to se samozřejmě dozvíme. Napovíme jen, že je cítit sírou. Na počátku 20. století objevili její léčivé účinky, a proto tu začali nabízet blahodárné procedury. Vodu při nich používali nejen na koupele, ale taky k pitným kúrám. Pomáhá mimo jiné při potížích s pohybovým ústrojím. Po jejím vyzkoušení se vydáme taky do okolí. Zavítáme například k vrchu, který nese stejné jméno jako obec a najdeme u něj dvě kouzelná jezírka. A taky si připomeneme, že právě ve zdejších končinách proběhla poslední evropská tanková bitva druhé světové války.

MapaLázně Skalka
videoLázně Skalka
...
video video

Lázně Skalka

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Dům přírody Litovelského Pomoraví Nedaleko Olomouce, v Horce nad Moravou, společně zavítáme do Domu přírody Litovelského Pomoraví. Na co se tam můžeme těšit? Řada unikátních děl našich výtvarníků a zároveň nahlédnutí do přírody. Nejprve se zastavíme v Rajské zahradě, která je dílem Františka Skály. Pak se přesuneme do Lesního chrámu Miloslava Fekara. Ten je jakousi přírodní observatoří, v níž nás čeká putování Slunce, čtvero ročních období, seznámíme se s koloběhem života a díky horoskopu poznáme i svou povahu. Dalším zajímavým místem, kde můžeme poznávat svět kolem nás, je Sluneční hora snů. Kdo má chuť, vystoupá na její vrchol a vychutná si kontakt s krajinou, kdo se raději drží při zemi, taky nezůstane ochuzen. Společně odhalíme i význam Ohniště zlaté spirály a vybereme si některou ze zdejších bran, která nás povede.

MapaDům přírody Litovelského Pomoraví
videoDům přírody Litovelského Pomoraví
...
video video

Dům přírody Litovelského Pomoraví

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Muzeum Olomouckých tvarůžků Ke specialitám české kuchyně patří olomoucké tvarůžky. Na Hané se vyráběly už v 15. století a prodávaly se prý hlavně na olomouckých trzích. Tak taky přišly ke svému jménu. V roce 1876 do nedalekých Loštic přišel z Brém punčochář Josef Wessels se svým synem Aloisem. Jejich zboží ale nešlo na odbyt, a tak se začali poohlížet po jiném artiklu. A zaujaly je právě tvarůžky. V Lošticích tedy zavedli jejich výrobu ve velkém. Všechno tehdy fungovalo na principu ruční práce, až o několik generací později začaly pomáhat stroje. A loštická firma začala dobývat trh nejen v naší zemi. Celou historii továrny představuje zájemcům muzeum, které je tvarůžkům věnováno. Vyrostlo, jak jinak, v Lošticích. Návštěvníci si v něm můžou taky vyzkoušet, jak výroba v počátcích probíhala.

MapaMuzeum Olomouckých tvarůžků
videoMuzeum Olomouckých tvarůžků
...
video video

Muzeum Olomouckých tvarůžků

Další stránky:« 27 28 29 30 31 »