Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Zbrašovské aragonitové jeskyně K nejzajímavějším ze tří desítek dosud zdokumentovaných jeskyní a propastí v Hranickém krasu patří ty pojmenované Zbrašovské aragonitové. Najdeme je v lázních Teplice nad Bečvou. Připomeneme si, že objeveny byly více než před stoletím víceméně náhodou díky jednomu komínu ústícímu do bývalého lomu. Zajímat nás samozřejmě budou jednotlivé prostory, na které můžeme na prohlídkovém okruhu dlouhém bezmála čtyři stovky metrů, narazit. Čekají na nás plynová jezírka, několik dómů a taky třeba Turecký hřbitov. A obdivovat budeme i krásu, která vznikla díky jezeru plnému minerálních vod. Prohlédneme si unikátní výzdobu a prozradíme vám, že Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou těmi nejteplejšími, do kterých u nás můžete zavítat.

MapaZbrašovské aragonitové jeskyně
videoZbrašovské aragonitové jeskyně
...
video video

Zbrašovské aragonitové jeskyně

Svatý Kopeček

Svatý Kopeček Svatý Kopeček patří k dominantám i chloubám okolí hanácké metropole. Stavba na jejím vrcholu mnohým připomíná pohádkový zámek, ale ve skutečnosti je určena poutníkům. Cestou k ní vám prozradíme příběh jistého obchodníka s vínem Andrýska, který sem kdysi zabloudil ve vánici. A došel k místu, které znal ze snu. Slíbil v něm Panně Marii, že právě na něm postaví kapli jí zasvěcenou. A učinil tak. Kapli ovšem po zhruba deseti letech zničili během třicetileté války švédští vojáci. Místní postavili novou. A později ji dokonce nahradili chrámem. V něm se při jedné ze mší zázračně uzdravil šlechtický synek. Pověst o události se rychle roznesla a na vrch začaly přicházet davy poutníků. Dozvíme se, čemu připisovali magickou sílu. I to, které významné osobnosti chrám navštívily.

MapaSvatý Kopeček
videoSvatý Kopeček
...
video video

Svatý Kopeček

Dub nad Moravou

Dub nad Moravou Dub nad Moravou není nikterak velkou obcí. Zato se pyšní dlouhou historií. První zmínky o něm pocházejí už z roku 1141 a našli bychom je v listině olomouckého biskupa. Velmi brzy tam taky pravděpodobně vyrostl kostel. A je to právě svatostánek, který patří k největším místním chloubám. Poutní chrám Očišťování Panny Marie je stavbou opravdu monumentální, v tomhle koutě byste takovou nečekali. Vyrostl v 18. století, v době, kdy do Dubu přicházely statisíce poutníků. Lákal je sem obraz Panny Marie Dubské, který má údajně zázračnou moc. Věřící se k němu obraceli s prosbou o uzdravení a někteří byli vyslyšeni. Neobvyklá vyléčení byla dokonce předmětem zkoumání zvláštní komise. Prozradíme vám, k jakému závěru její členové došli.

MapaDub nad Moravou
videoDub nad Moravou
...
video video

Dub nad Moravou

Kostel svatého Mořice

Kostel svatého Mořice K nepřehlédnutelným pamětihodnostem Olomouce patří kostel nesoucí jméno svatého Mořice. Převyprávíme vám příběh římského legionáře i důvod jeho uctívání. A pak si stavbu, která díky dvěma asymetrickým věžím trochu připomíná hrad, prohlédneme. Jedna z nich kdysi zřejmě sloužívala jako strážní hláska a pyšní se proto cimbuřím. Prohlédneme si rovněž interiér, zejména oltáře. Ten hlavní zdobí křídla, která se na postní období zavírají. Do dalšího byly uloženy ostatky svaté Pavlíny, které před stovkami let město zbavily moru. Proto zdejší obyvatelé dokonce zvolili Pavlínu patronkou města. Naší pozornosti nemůžou uniknout ani majestátní varhany. Největší královský nástroj u nás a jeden nejmohutnějších na celém starém kontinentě.

MapaKostel svatého Mořice
videoKostel svatého Mořice
...
video video

Kostel svatého Mořice

Májkování

Májkování Koledníci s pomlázkami obcházející od domu k domu k Velikonocům patří neodmyslitelně. Na některých místech naší země ale můžete v předsvátečním čase potkat i děvčata s májkami, která si odnášejí od jednotlivých hospodyněk výslužku. Tenhle zvyk zvaný májkování dodržují především na střední Moravě, například v Citově na Přerovsku. A podle tradice souvisí s koncem zimy a příchodem jara. Májky v rukou děvčat přivolávají všechno živé, čerstvé, do vesnice tak přinášejí čas, kdy příroda rozkvétá. A aby byl celý akt ještě účinnější, dívky při tom zpívají písničky. Hospodáři věřili, že v májkách je ukryta velká síla, proto je dávali na ochranu do polí nebo včelínů, někdy i do hnoje. A doufali, že tak bude léto úrodné a dobytku se bude dařit.

MapaMájkování
videoMájkování
...
video video

Májkování

Další stránky:« 25 26 27 28 29 »