Reportáže v regionech
Výrobce lihýřových hodin
O různých hodinách, které měřily čas našim předkům, jsme se už při našich toulkách dozvěděli hodně zajímavého. Tentokrát se seznámíme s dřevěnými lihýřovými hodinami, které vyrábí Jan Prokop. Nejde o žádnou technickou novinku, tahle hodiny se v oblasti Schwarzwaldského lesa začaly vyrábět už v 17. století. Pan Prokop jednou v časopise objevil návod a nechal se jím inspirovat. Dodržuje stovke let starou technologii. Popíše nám, jak funguje mechanismus těchto hodin, dozvíme se například, že tyhle hodiny měly vždycky jen jednu ručičku. A prohlédneme si samozřejmě i jeho práci se dřevem. Původní podoba hodin se Janu Prokopovi zdála moc jednoduchá, a tak vymyslel zdobení. K figurkám, které většinou představovaly staré řemeslníky, dokonce vymyslel pohyblivý mechanismus.


Výrobce lihýřových hodin
Zámek Slatiňany
Zámek ve Slatiňanech vyrostl na místě původní gotické tvrze ze 13. století. Do současné podoby byl přestavěn za majitelů z rodu Auerspergů. Ti tu žili až do roku 1942. Do interiérů se vrací mobiliář, který připomíná období, kdy rodinné sídlo obýval František Josef Auersperg s manželkou Vilemínou Kinskou a jejich pěti dětmi. Nahlédneme do pracovny pana knížete, kde nelze přehlédnout unikátní kalkulačku, zastavíme i v praconě jeho ženy a v ložnici. Určitě bychom neměli přehlédnout staré školní sešity jednoho z potomků. A mnohé návštěvníky možná překvapí i technické vymoženosti – centrální vytápění, rozvod teplé i studené vody, sedm koupelen, deset toalet, elektřina a také moderní kuchyně vybavená výtahem. Řeč bude i o hřebčíně, kde se od roku 1945 chovají kladrubští vraníci.


Zámek Slatiňany
Rychnovský vrch
Putování krásnou přírodou a také celá řada tajemství nás čeká na vrchu Rychnov uprostřed Moravskotřebovské kotliny. Zajímavé zastavení si dopřejeme hned na úpatí u kapličky z roku 1931. Připomíná dávné zázračné uzdravení kováře z Lubníka. Díky tomu se na Rychnov vydávala spousta poutníků, kteří hledali úlevu od svých bolestí a trápení. Pak se vypravíme směrem k vrcholu, který je dlouhý přibližně jeden kilometr a je tvořen dvěma hřebínky. Kdysi tu prý bývalo jezero a jedna legenda vypráví o pokladu ukrytém na jeho dně. Zajímavé je i to, jak různá prostředí na Rychnově najdeme. Jsou tu slunné stráně i mokřady, v nichž se daří vzácným rostlinám. Narazíme i na zajímavé živočichy, líbí se tu například sovám. A pro milovníky tajemných příběhů přidáme ještě jeden o dunění, které se ozývalo z útrob kopce.


Rychnovský vrch
Řezbářka Olga Široká
Atmosféru blížících se Vánoc nám navodí návštěva u řezbářky Olgy Široké v Seči na Chrudimsku. Projdeme se s ní po okolí a porozhlédneme se po vhodném dřevě. Najraději má lipové, které je poměrně měkké a dobře se z něj vyřezává. Najít někde kousek větve nebo třeba i stromu je ale teprve začátek a ještě dlouho pak trvá, než se dřevo usuší a připraví k vyřezávání. Ale nebojte se, paní Olga nám něco ze svého řezbářského umění předvede. V jejím pracovním koutku najdeme štokrlátko a pár potřebných nástrojů. Dozvíme se, jak celá výroba začíná i to, jak se Olga k řezbařině dostala. A vzhledem k předvánočnímu období budeme mít šanci sledovat, jak kousek dřeva mění v oslíka, který pak bude dělat společnost Josefovi a Marii u jesliček.


Řezbářka Olga Široká
Železné hory
Modrý safír, korund, citrín nebo české granáty ve špičkové, drahokamové kvalitě. To všechno dokázal za dvacet let objevit v Železných horách amatérský mineralog Miloš Chaloupka. Hory, které se rozkládají na šesti stovkách čtverečních kilometrů a jsou výběžkem Českomoravské vrchoviny, jsou totiž pro mineralogy hotovým rájem. Geologicky patří k nejsložitějším a také k nejpestřejším útvarům u nás, vznikaly v průběhu různých období působením obrovských tlaků, teplot i chemickými reakcemi. Jsou místa, kde najdete nerosty staré bezmála miliardu let. Na své si v Železných horách přijdou ale i milovníci přírody. My vám nabídneme procházku Hedvičinou roklí. Několikakilometrová pěšinka nás provede hotovou divočinou, kde rostou smrky, ale hlavně původní listnáče, buky, javory, jilmy.

