Reportáže v regionech
Králický Sněžník
Králický Sněžník je naším třetím nejvyšším pohořím. My se dnes vydáme přes vrchol Klepý do polského lázeňského městečka Miedzygorze, o jehož vznik se zasloužila královna Mariana Oraňská a které na konci 19. století patřilo k nejluxusnějším lázeňským střediskům v Německu. Naše cesta bude dlouhá něco málo přes dvacet kilometrů, cestou nás čeká řada zajímavostí. Jednou z prvních bude rozhledna na Klepém, která vyrostla před třemi lety. Krásnou krajinu na naší i polské straně si pak hned několikrát prohlédneme i z různých vyhlídek. Cestou vám prozradíme, že také Králický Sněžník měl svého vládce. Jmenoval se Krulišák a podle pověstí to byl pěkně poťouchlý tvor. Nutil lidi k různým neplechám a jednou prý zavedl švédské vojáky do rokle a seslal na ně velkou bouři, které je všechny pohřbila.


Králický Sněžník
Přehrada pařížov
Přehrada Pařížov reguluje a zároveň zdobí řeku Doubravu v Železných horách. Původní na ní mělo být vybudováno přehrad několik, ale nakonec byly plány zredukovány jen na tuhle jednu. Při její návštěvě můžete mít na chvíli pocit, že jste se octli v pohádce. Zásluhu na tom mají dvě gotizující manipulační věže, které upoutají pozornost každého návštěvníka. Nejsou ale jen ozdobou, pod nimi jsou uložena šoupata, tedy uzávěry regulující odtékání vody. Prozradíme vám, jak přehrada funuje, že slouží hlavně jako ochrana před povodněmi, ale vyrábí se tu také elektřina. To mají na starost dvě Bánkiho turbíny, poměrně jednoduchá, ale velmi účinná soustrojí. A nezapomeneme zmínit ani to, že pařížovská přehrada oslaví v příštím roce kulaté sté narozeniny.


Přehrada Pařížov
Jaroměřická kalvárie
Jaroměřická kalvárie láká poutníky už tři stovky let. V roce 1713 založil tradici tohohle poutního místa majitel zdejšího panství František Michal Šubíř, který tím chtěl poděkovat za záchranu své mladé ženy při porodu. Ještě předtím, někdy na počátku druhé poloviny 17. století, tu ale místní postavili kříž, který měl vyhánět zdejšího zlého ducha Kadrmana. Ten řádil vždycky, když se v jeho blízkosti octl nějaký pocestný. Tak to alespoň říká pověst o něm. My se ale budeme věnovat i architektonickým skvostům. Kostel Povýšení sv. Kříže je jednou z prvních ukázek radikálního baroka na Moravě. Bohužel ale historické prameny tají jeho stavitele. Jedním z těch, kteří mohli stát u jeho zrodu, je podle všeho slavný Jan Blažej Santini. Prohlédneme si i tři kaple na nádvoří areálu a prozradíme, k čemu sloužily.


Jaroměřická kalvárie
Perníkářské formy
Perník patří k oblíbeným pochoutkám už po staletí, první zmínky o něm u nás bychom našli už ve 14. století. A celkem záhy začali pro výrobu používat vyřezávané dřevěné formy. Řezbáři, kteří je uměli tvořit, patřili k váženým řemeslníkům. Jedním z těch, kteří tohle řemeslo udržují při životě, patří Oldřich Kvapil z Hořic. Dozvíme se od něj, že nejlěpe se mu pracuje s hrušňovým dřevem, které je tvrdé a odolné, což je dost důležité. Pan Kvapil za léta vytvořil už zhruba tisícovku forem, nejprve se inspiroval starými vzory, pak začal vymýšlet vlastní. Prozradí nám také to, jaké motivy používali jeho předchůdci. Do své dílny nás nechá nahlédnout i mistr perníkář Aleš Vostřez, který se také do vyřezávání forem pustil. Ukáže nám své nejunikátnější kousky. Pokud byste práci obou pánů chtěli vidět na vlastní oči, poradíme vám, kde máte možnost.


Perníkářské formy
Výrobce kuší
Vystřelit si aspoň jednou z kuše, to je nespíš přání každého pořádného kluka a možná i mnohých příslušnic něžnějšího pohlaví. Františkovi Keprtovi ale tyhle zbraně učarovaly natolik, že se rozhodl věnovat výrobě replik gotických a čínských. Při návštěvě u něj se dozvíme, že používá jasanové a lipové dřevo, prozradí nám, jak celý výrobní proces probíhá a co je při něm důležité. Zavede nás také do historie kuší. Věděli jste například, že jednuchého předchůdce kuše měl člověk k dispozici už před devíti tisícovkami let a že v té dnešní podobě se narodily v Číně ještě před naším letopočtem. Pokud vás zajímá, jak a kdy se dostaly do Evropy, kdy začaly být používány v armádách a také třeba různé zajímavosti z výroby, pak se můžete těšit.

