Reportáže v regionech
Lanškroun
Město Lanškroun, které najdeme v podhůří Orlických hor, vzniklo už ve 2. polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. My si společně prohlédneme několik významných staveb, které připomínají dlouhou historii. Nepřehlédnutelnou ozdobou náměstí je honosná renesanční radnice. Hodně zblízka zažila i válečné časy. V jejích prostorách se totiž opevnili Švédi ve snaze odolat císařskému vojsku. Vydrželi vzdorovat dva dny. Na vojenské manévry rakousko-uherské armády by mohla zavzpomínat budova gymnázia, v níž prý dokonce v době jejich konání v roce 1894 pobýval mocnář František Josef I. Zastavíme se taky na zámku, který je opředen tajemstvím. A nemineme ani hostinec Krčma, který vyrostl už v 16. století a dodnes si zachoval ráz staré roubené chalupy.


Lanškroun
Rostlinná vánoční výzdoba
Ke svátečním chvílím patří neodmyslitelně taky různé rostliny. Snad nejvíc máme s Vánocemi spojené jmelí. Víme ale, proč je jejich součástí? Zeptáme se na to odborníků. A zajímat se budeme i o to, proč se ozdobou adventního času stal právě adventní věnec i to, kde a kdy se tahle tradice zrodila a jak se v průběhu let měnila. Neměly by na něm kupříkladu být žádné květy, živé ani suché. Jablíčka se na něj dávala jako symbol zdraví, šiška zase značila plodnost a makovička bohatství. Ke zvyklostem patřilo i zdobení ptačího krmítka větvičkou cesmíny. Pěkně ozdobený musí být samozřejmě i slavnostní stůl. Na něm naopak květiny své místo měly. Používala se třeba jeruzalémská třešeň a hotovým zázrakem bylo, když se podařilo vypěstovat a do květu přivést konvalinky, které byly symbolem čistoty.


Rostlinná vánoční výzdoba
Modely aut
Slavná malá autíčka značky Matchbox, ale taky miniatury Lady, Moskviče nebo Volhy. A spoustu dalších více či méně známých automobilů v miniaturním provedení najdeme v muzeu v Rokytně. Budeme mít šanci na vlastní oči se přesvědčit o tom, jak jsou malé modely propracované do nejmenších detailů. Pokud patříte k milovníkům motorů a vůně benzínu, pak nebudete vědět, kam se podívat dřív. Věděli jste například, že naše Škoda měla svou jmenovkyni v Argentině? Malá dodávka se konkrétně jmenovala Škoda Baby, ale její výroba skončila u prototypu. Těšit se ovšem můžete i na supersport Ferrari nebo na setkání se zástupci hodně exotických zemí. Najdeme tu taky předchůdce vozítek na dálkové ovládání nebo stavebnice modelů letadel a vojenské techniky.


Modely aut
Hrad Lanšperk
Časy, kdy se nad obcí Lanšperk tyčil mohutný hrad, připomínají už jen zbytky jeho zdí. Vyrostl někdy ve 13. století, v době, kdy z rozhodnutí krále Přemysla Otakara II. docházelo ke kolonizaci oblasti mezi Tichou Orlicí a česko-moravským pomezím. Na popud panovníka na strmém kopci, kterému se říkalo Landesberg neboli Zemská hora, vyrostl i zmiňovaný hrad. Jeho staviteli pravděpodobně byli páni z Drnholce. Několik staletí hrad sloužil jako panské sídlo a správní centrum oblasti. Pak ale přestal vyhovovat moderním trendům bydlení a začal chátrat. Zajímavostí je, že jen kousek od něj stával hrádek, o kterém nikdo nevěděl. Odborníci sice zatím nemají jasno v tom, kdo ho vybudoval a proč, ale dá se předpokládat, že byl dílem a sídlem loupeživých rytířů, kteří často útočili na hrad.


Hrad Lanšperk
Kanál Halda
Jednou ze zajímavých technických staveb, kterou najdeme na Pardubicku, je kanál Halda. Vybudovat ho nechali na řece Loučné Pernštejnové už na konci 15. století. Přivádějí jim vodu až do Pardubic. Hlavním důvodem k vybudování kanálu byla touha panstva po čerstvých rybách, které měly připravené v nádržích. Kromě soustavy rybníků na předměstí byla voda přiváděna i k několika technickým objektům, hlavně mlýnům. Podél Haldy se můžeme vypravit po značené trase pěšky i v sedle kola, ale dopřát si můžeme i plavbu přímo po kanálu. A cestou narazíme i na další technické zajímavosti. Například na most, který vybudoval železniční pluk sídlící ve městě v období mezi dvěma světovými válkami. A zastavíme se i u úseku zvaného V úzkém.

