Reportáže v regionech
Zahrada Harta
Nedaleko Vysokého Mýta vyrostla unikání zahrada. U jejího vzniku stál Luděk Hojný. Nápad vytvořit na původním pozemku svých předků zahradu s kaskádovými rybníčky se v jeho hlavě zrodil už před mnoha lety. Pamatoval si, jak se tu často v podmáčené půdě trápily traktory, a řekl si, že by mohl vody v krajině využít. A tak začala vznikat první jezírka. Pak vysadil spoustu keřů, stromů a dalších rostlin. Mezi nimi se samovolně uchytily orobince nebo poměrně vzácná bahenní šípatka. A nakonec vybudoval výběhy, v nichž se zabydlela celá řada zvířat. Luděk sám má hodně rád želvy, takže ty tu samozřejmě mají početné zastoupení. Ale těšit se můžete i na druhy živočichů, které nejsou příliš často k vidění ani v zoologických zahradách.


Zahrada Harta
Rybníky
Podzimní přírody si užijeme v podhůří Orlických hor, konkrétně u Lanškrouna. Na jeho kraji najdeme soustavu pěti rybníků, která dostala jméno podle města. Čtyři z nich pamatují už stovky let. Nejstarší, jemuž se říká Dlouhý, vznikl v 15. století zásluhou tehdejšího majitele panství Zdeňka Kostky z Postupic. Stovky roků měla tahle vodní díla hlavně hospodářský význam. Důležitý byl nejen chov ryb, ale taky plavení koní a do lanškrounského pivovaru odsud putoval led. Poslední z rybníků, Sluneční, byl vybudován teprve ve druhé polovině minulého věku. Dnes slouží všechny především k odpočinku a vodním radovánkám. Najdeme tu ale i naučnou stezku, a dokonce dvě běžecké trasy, na nichž si příznivci aktivního odpočinku můžou otestovat svou fyzičku.


Rybníky
Stezka v oblacích
Výlet mezi ptáky si dopřejeme na netradiční výletní trase, která byla nedávno otevřena v Dolní Moravě. Ve výšce víc než tisíc metrů nad mořem tu vybudovali Stezku v oblacích. Je dlouhá bezmála tři čtvrtě kilometru a díky širokým ochozům se na ní cítí bezpečně i ti, kteří se trochu bojí výšek. Celá konstrukce je připravena odolat i velmi silnému náporu větru. Cestou narazíme na 10 informačních tabulí, které nám představí zdejší kraj. A připomenou taky sportovním minulost Dolní Moravy. Potěšíme se nejen krásnými výhledy do daleka, ale nemineme ani různé atrakce, které návštěvníkům toulky zpestří. Čeká je tu například sto metrů dlouhý tobogán, desetimetrový rukáv nebo ocelová síť, která si díky svému tvaru vysloužila název kapka.


Stezka v oblacích
František Formánek
František Formánek začínal jako štukatér a dekoratér fasád. Byl šikovný a o jeho práci projevovali zájem mnozí architekti. Připravoval návrhy fasád, prováděl i jejich realizace. Pak absolvoval UMPRUM a pustil se dokonce do studií na pražské akademii výtvarných umění. Nakonec se ale vrátil do rodné České Třebové. Tam se kromě sochařiny dál věnoval své druhé velké životní lásce. Tou bylo létání. Po celý život navrhoval a taky stavěl modely aerohelikoptér. Fotografie i kratičký filmový záznam dokazují, že jeho vynálezy létaly. I když měly svá technická omezení. Připomenout si neobvyklé počiny muže, který chtěl dobýt oblohu, si můžeme v nové expozici. K poctě svého rodáka ji připravili v muzeu v České Třebové.


František Formánek
Vojenské muzeum
Nejmodernějším vojenským muzeem u nás je to v Králíkách. Vyrostlo v místech, kde nejprve stávala hospodářská usedlost a později areál zemědělského družstva. V těsné blízkosti objektů předválečného pohraničního opevnění naší republiky. Zrodilo se teprve nedávno a k vidění je v něm celá řada unikátních exponátů. Najdeme tu vzácné dokumenty, součásti výstroje vojáků i vzpomínky na významné osobnosti naší armády. Ale taky zástupce vojenské techniky. K těm nejzajímavějším patří kupříkladu zákopový pluh, výbušný odminovač nebo tanky. Pozornost si bezpochyby zaslouží i v Evropě jediný exemplář kompletně dochovaného chodícího bunkru. Při mimořádných příležitostech se vystavené stroje předvádějí v plné parádě na zdejší dráze.

