Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Výroba svíček

Výroba svíčekJana Prokopcová z Litice nad Orlicí už tři desetiletí vyrábí doma svíčky. A časem s ní její koníček začal sdílet i přítel Mirek. Nahlédneme do jejich království a budeme pozorovat, jak se štíhlé krásky rodí. Používají na ně včelí, palmový i kokosový vosk nebo kvalitní parafin. A svým výtvorům navíc dodávají různé vůně. Třeba po růžích, levanduli, vanilce či kávě. Prozradí nám, jaké byly jejich začátky, kolik forem dneska používají a jak je získávají. A tajit nebudou ani pracovní postup. Zajímat nás bude například teplota, na kterou se musí rozehřát vosk, aby se dílo podařilo. A taky to, jak vznikají svíčky s barevnými kresbami. Budeme mít šanci obdivovat některé hotové kousky, mezi nimiž najdeme dokonce celou šachovnici s voskovými figurami. A nabídneme vám tip, kde si voňavé svíčky z Janiny a Mirkovy dílny můžete prohlédnout na vlastní oči.

MapaVýroba svíček
videoVýroba svíček
...
video video

Výroba svíček

Toulky Svitavskem

Toulky SvitavskemUž jste někdy slyšeli o mrazových srubech? Zavedeme vás k nim při toulkách Svitavskem. Říká se jim perničky. Jsou to miskovité prohlubně a k jejich vzniku se váže hned několik pověstí. Podle jedné z nich mohly sloužit lidem, kteří se tu schovávali v dobách válek. Pak se zastavíme taky v osadě Betlém a prozradíme, co měli s jejím názvem společného protestanti, kteří do kraje přicházeli a taky to, že jen o kousek dál najdeme Jeruzalém nebo Damašek. Kolik českých bratří v oblasti žilo, odhalil až toleranční patent Josefa II. Pak se projdeme kolem skal, které jsou oblíbeným cílem horolezců a zavzpomínáme i na školní hodiny literatury. S tímhle regionem je totiž spojena tvorba spisovatelky Terezy Novákové a taky román Václava Kaplického Rekruti.

MapaToulky Svitavskem
videoToulky Svitavskem
...
video video

Toulky Svitavskem

Muzeum dýmek

Muzeum dýmekPokud máte rádi dýmky a taky práci se dřevem, určitě si přijdete na své v království Pavla Strakoše v Ostravě. Jejich výrobě se věnuje už roky. Prozradí nám, co je na celém díle to nejtěžší a vysvětlí nám, jak se od sebe liší různé typy. Třeba biliard se jmenuje rovná dýmka. Bent má naopak nástavec a náustek zahnutý nahoru. Pak existují ještě kupříkladu rhodesiany, které jsou hranaté nebo kulaté tvary zvané apple, jablíčka. Budeme sledovat, jak se takový nový kousek rodí. Na svém kontě má pan Pavel na tři stovky originálů a sám říká, že každé jeho dílo je jiné, protože je výsledkem ruční práce. Bude nás pochopitelně zajímat i to, co všechno je nutné dodržet, aby hotová dýmka fungovala, jak má a nedělala majiteli starosti.

MapaMuzeum dýmek
videoMuzeum dýmek
...
video video

Muzeum dýmek

Semanín

SemanínOkolím obce Semanín na východě Čech nás provede sedmikilometrová naučná stezka. Na jejích deseti zastaveních se seznámíme s nejzajímavějšími semanínskými památkami, nahlédneme do historie kraje a budeme taky obdivovat přírodu. Naše putování začneme u zvonice, která vyrostla v 17. století a pyšní se hned několika zvláštnostmi. Neobvyklá je například hvězda nad půlměsícem na špici. Pak nás čeká třeba takzvané knajpoviště. Dozvíme se, jak tohle označení vzniklo, a vyzkoušíme si na vlastní kůži účinky otužování. Zapátráme rovněž po kameni, kterému se říkalo nevěstin, a dozvíme se, proč se k němu vypravovaly svobodné dívky. Těšit se můžete i na štoly, v nichž se těžíval lupek a samozřejmě taky na výhledy do kraje.

MapaSemanín
videoSemanín
...
video video

Semanín

Sebranice

SebraniceDo starých časů se přeneseme v Sebranicích na Českomoravské vrchovině. Společně si prohlédneme usedlost, která tu vyrostla už před několika staletími a dnes je nejen místním unikátem. Roubené stavení patřilo dlouhou dobu rodině Kanýzů. Jeden z nich, Ondřej, byl dokonce rychtářem. Do svých deníků zaznamenával dění v obci a díky tomu si dnes můžeme udělat představu, jak se tu v 18. století žilo. A samozřejmě si celou stavbu pořádně prohlédneme. Je sice roubená, ale na první pohled byste jí odhadli na zděnou. A její velmi vzácnou ozdobou je žudr. Pokud tohle slovo neznáte, pak se dozvíte, že se jedná o přístavek vyčnívající do ulice. V domě dnes hospodaří Radomír Bárta, který tu má i kovářskou dílnu. A nechá nás do ní nahlédnout.

MapaSebranice
videoSebranice
...
video video

Sebranice

Další stránky:1 2 3 4 5 »