Reportáže v regionech
Koněspřežka
Koněspřežná dráha nebo také koněspřežka či koňka, která vedla z rakouského Lince do Českých Budějovic, byla v době vzniku technickým unikátem a první stavbou svého druhu na evropském kontinentu. Budovat se začala v roce 1807. Jejím hlavním úkolem mělo být zjednodušení přepravy soli z rakouské Solné komory do českých zemí. Vzpomínky na ni se dochovaly na obou stranách hranice. U našich jižních sousedů, konkrétně v Kerschbaumu, který býval nejvýše položenou stanicí trati, je její část dokonce v provozu pro turisty.


Koněspřežka
Kleť
Nádherným výhledem na jihočeskou krajinu se pyšní hora Kleť. Svůj název získala pravděpodobně podle slova „klát“ čili klátit neboli klučit, zkrátka kácet les. Je viditelná z dálky, takže byla odnepaměti důležitým orientačním bodem. A upoutala i zeměměřiče, kteří v 18.století prováděli mapování zemí rakouské monarchie. V roce 1824 se tak stala jedním z bodů hlavní katastrální trigonometrické sítě v Čechách. Dnes je oblíbeným cílem turistů a přírodovědců a vydáme se na ni i my.


Kleť
Modely v lahvích
Jedenaosmdesátiletý Emanuel Hoda ze Strakonic už 35 let staví modely. Ale ne jen tak ledajaké, postavy, dopravní prostředky i památky vměstnává do nejrůznějších skleněných lahví. Má na kontě víc než 1200 kousků a jeho kolekce byla dokonce zapsána do České knihy rekordů. Dílka, nad nimiž tráví dlouhé hodiny, nazývá „svými dětmi“ a ty největší majstrštyky nám ukáže.


Modely v lahvích
Muzeum čokolády v Táboře
V historickém centru města Tábor najdete Muzeum čokolády a marcipánu. Nachází se v několika patrech na ploše 1300 metrů čtverečních ve třech spojených gotických domech a nově také v budově staré sýpky. Expozice mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek nebo figurek. Na chodbě při vstupu do expozic vás přivítá Jaromír Jágr v životní velikosti a místní chloubou je i největší čokoládový interaktivní vlak u nás.


Muzeum čokolády v Táboře
Černovické vyhlídky
Městečko Černovice leží na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1369, kdy bylo v majetku Rožmberků. Po celý středověk pak bylo centrem obchodu a řemesel na křižovatce významných obchodních cest. V současné době je známé především díky svým historickým památkám a krásné okolní přírodě. Leží totiž v mělkém údolí, obklopeném různě vysokými kopci. Na jejich úbočích je řada míst s výhledem do kraje, pro které se vžil název Černovické vyhlídky. Spojuje je 22 kilometrů dlouhá cesta, vedoucí po vrstevnicích.

