Reportáže v regionech
Modely v lahvích
Jedenaosmdesátiletý Emanuel Hoda ze Strakonic už 35 let staví modely. Ale ne jen tak ledajaké, postavy, dopravní prostředky i památky vměstnává do nejrůznějších skleněných lahví. Má na kontě víc než 1200 kousků a jeho kolekce byla dokonce zapsána do České knihy rekordů. Dílka, nad nimiž tráví dlouhé hodiny, nazývá „svými dětmi“ a ty největší majstrštyky nám ukáže.


Modely v lahvích
Muzeum čokolády v Táboře
V historickém centru města Tábor najdete Muzeum čokolády a marcipánu. Nachází se v několika patrech na ploše 1300 metrů čtverečních ve třech spojených gotických domech a nově také v budově staré sýpky. Expozice mapuje historii čokolády, její pěstování, dovoz do Evropy a následné zpracování do formy bonbonů, tabulek, pralinek nebo figurek. Na chodbě při vstupu do expozic vás přivítá Jaromír Jágr v životní velikosti a místní chloubou je i největší čokoládový interaktivní vlak u nás.


Muzeum čokolády v Táboře
Černovické vyhlídky
Městečko Černovice leží na pomezí Jihočeského kraje a Vysočiny. První písemná zmínka o něm pochází z roku 1369, kdy bylo v majetku Rožmberků. Po celý středověk pak bylo centrem obchodu a řemesel na křižovatce významných obchodních cest. V současné době je známé především díky svým historickým památkám a krásné okolní přírodě. Leží totiž v mělkém údolí, obklopeném různě vysokými kopci. Na jejich úbočích je řada míst s výhledem do kraje, pro které se vžil název Černovické vyhlídky. Spojuje je 22 kilometrů dlouhá cesta, vedoucí po vrstevnicích.


Černovické vyhlídky
Museum Fotoatelier Seidel
Do doby, kdy bylo focení technicky poměrně náročným řemeslem, se můžete obrazně přenést v unikátním muzeu v Českém Krumlově. Vzniklo v domě, kde na přelomu 19. a 20. století žili a pracovali fotograf Josef Seidel a jeho syn František. Na svých snímcích zvěčňovali nejčastěji krásy Šumavy, Novohradska a samozřejmě také okolí svého města. Desetitisíce jejich děl se dochovaly a v expozici si můžete prohlédnout i některé přístroje, s nimiž pracovali.


Museum Fotoatelier Seidel
Historické kostýmy
Kouzlu Českého Krumlova podléhají nejen turisté, ale i místní, kteří oživují dávnou minulost. Děje se tak například v krejčovské dílně Městského divadla, kde už 30 let šije historické kostýmy Hana Ambrůžková. Tvoří je pro příznivce starých časů, kolegy z tanečního souboru Fioretto i pro sebe a mnoho účastníků dobových akcí, především proslulých červnových slavností, na které každoročně z celého světa přijíždí i 20 tisíc lidí. Společně nahlédneme do její dílny.

