Reportáže v regionech
Lesárium v Kostelci nad Černými lesy
Víte, že v hrstce lesní půdy je více mikroorganizmů než lidí na naší planetě? Nebo to, že potřebný materiál na jednu dřevostavbu o obytné ploše 120 metrů čtverečních vyroste za pouhé tři minuty? Spoustu dalších zajímavostí se dozvíte na loni otevřené stálé výstavě nazvané Vidět, cítit a zažít les, kterou společným úsilím vytvořili zaměstnanci Lesů České zemědělské univerzity a její lesnické a dřevařské fakulty. Za unikátním projektem, jenž u nás nemá obdoby a pro který se vžilo označení Lesárium, se vydáme do Kostelce nad Černými lesy.


Lesárium v Kostelci nad Černými lesy
Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Kutná Hora proslula bohatstvím v podobě stříbra. Ostatně ze slova „kutání“ vznikl i její název. Těžba vzácného kovu dosáhla největšího rozmachu mezi 13. a 15. stoletím. Tehdy odtud pocházela třetina jeho celkového množství v Evropě. Václav II. vyhlásil v roce 1300 horní zákon, který stanovil královská práva nad těžbou a mincovnictvím a začaly se tu razit mince zvané Pražské groše. V této éře vyrostla i řada architektonických skvostů, jedním z těch nejznámějších je chrám sv. Barbory, který si prohlédneme.


Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře
Sankturinovský dům
Kutná Hora letos slaví 30. výročí zapsání na seznam UNESCO, a tak chystá mnoho kulturních akcí. My navštívíme palác, který nepatří mezi nejznámější místní pamětihodnosti. Jde o Sankturinovský dům, jeden z nejstarších objektů ve městě, jehož základy pocházejí z 12. století. V dokonale zrekonstruované památce dnes můžeme nahlédnout pod pokličku alchymie a dalších renesančních věd, ale to zdaleka není jediná zajímavost.


Sankturinovský dům
Mladoboleslavský hrad
V historickém centru Mladé Boleslavi se nachází hrad, jehož historie se začala psát už ve 2. polovině 10. století. Nejprve tu stávalo rozlehlé hradiště nad městem, které bývalo správním i obchodním centrem celého Pojizeří. Památka prošla za staletí mnoha velkými proměnami. Bývala sídlem Přemyslovců, ale sloužila také jako vojenská kasárna. Dnes je domovem Muzea Mladoboleslavska, které tu letos otevřelo novou expozici s názvem „Hrad, krajina a lidé“.


Mladoboleslavský hrad
Kolín
Kolín je jedním z našich nejstarších královských měst. Založen byl krátce na počátku vlády krále Přemysla Otakara II. Historici se dlouho domnívali, že vyrostl v místech do té doby neosídlených. Nálezy archeologů ale potvrdily, že tahle skalnatá vyvýšenina nad řekou poskytovala útočiště našim předkům už v 9. století. Historické centrum Kolína je městskou památkovou rezervací, jednou z pouhých dvou ve Středočeském kraji. V uplynulých letech prošlo rozsáhnou obnovou, a my se vydáme zjistit, jak se povedla.

