Reportáže v regionech
Sněhové království
Zimní bude naše další reportáž. Naše nedělní toulání nás zavede tentokrát do Beskyd. Na Pustevny s proslulou sochou gigantického Radegasta. Už jedenáctým rokem totiž právě tady patří k vyhledávanému cíli expozice obřích sněhových soch.
Sněhové sochy ledoví umělci dělají ze sněhových válců, které jsou tři metry vysoké, baví je to, i když jsou značně závislí na počasí. Partě lidí z Česka, Polska, Slovenska i Bulharska jde práce od ruky. Umějí zobrazit zimní podobu léta, traktor i trabanta v garáži.
Používají k tomu led speciálně vyrobený a připravený pro tyhle sochařské účely. Je víc čirý a líp drží pohromadě. Sochaři – umělci se ale taky pořádně zapotí. Každý blok ledu totiž váží přes 60 kg. A než pětice ledových výjevů spatřila světlo světa, musely týmy výtvarníků opracovat bezmála 4 tuny zmrzlé vody.


Sněhové království
Velká Čantoryje
V Čechách máme Nejdek, na Moravě Nýdek. Vypravíme se na pomezí Česka a Slovenska do Moravskoslezských Beskyd. Najdete tam čarokrásnou horu Velká Čantoryje. Rozhledna a srub s občerstvením na Velké Čantoryji se stavěly v období července až října roku 2002.
Samotné výstavbě rozhledny předcházela tvorba projektů od září 2001. Výroba této ocelové, pozinkované konstrukce skupinou Strojírenské výroby Třineckých železáren pak probíhala ve spolupráci s projektantem této netradiční stavby v našem regionu. Slavnostní zahájení provedl kmotr této rozhledny, kapitán třineckých hokejistů Richard Král dne 23. 11. 2002.
Velká Čantoryje je považována za nejvyšší horu Slezských Beskyd. Nachází se v hraničním hřebenu a jelikož zde není oficiální hraniční přechod, turisté mohou chodit pouze po vyznačené hřebenové tůře. Což je trochu nepraktické. Na tuto bájnou horu se můžeme vydat z nedalekého Nýdku (kam nás popřípadě může dovézt autobus z vlakového nádraží v Bystřici nad Olší), nejdříve po červené a poté po modré trase.
Pověst říká, že jsou v hoře ukrytí spící rytíři, kteří ve zlých časech povstanou a vyjdou z hory bránit tento kraj. I proto se asi naučná stezka vedoucí nahoru jmenuje rytířská. Trasa je dlouhá asi 5 kilometrů.
Pokud vyrazíte na Čantoryji začátkem jara, může vás nahoře překvapit sníh. Majitelé a provozovatelé rozhledny jsou Jiří a Jan Lubojacki z Nýdku. Pod rozhlednou se rozprostírá přírodní rezervace Čantoryja, kde se vyskytuje prapůvodní typ beskydského pralesa.


Velká Čantoryje
Čertův mlýn
Z Prahy se přesuneme do Beskyd. Tamní chráněná krajina je dokonce největším opečovávaným územím v Česku s rozmanitou florou i faunou. My vás ale zavedeme hlavně na Čertův mlýn. Jmenuje se tak jeden ze tří vrcholů a pojmenování pochází z pověsti, podle které čert dostal za úkol na Dušičky postavit mlýn. Zadání mu ale překazila selka – nechala zakokrhat kohouta. Dnes jde o cennou lokalitu vhodnou pro různá pozorování. Ne náhodou si tahle místa oblíbili sami Keltové.


Čertův mlýn
Bylinné lázničky
A pak se z Moravy přesuneme ještě víc na sever, do Beskyd. Ty vždycky poskytovaly dostatek kvalitního dřeva, z toho se pak hodně stavělo, a tak tady můžete narazit na lecjaké památky. Jednou z nich je jedinečný dřevěný kostelík, který jsme objevili na česko-polském pomezí. Stojí tu už přes čtyři sta let – jeho dřevěná historie však sahá ještě dál. Osvěžení pak načerpáte spolu s námi v nedalekých bylinných lázničkách v Komorní Lhotce.

