Reportáže v regionech
Beskydské dřevěné kostely
Dřevo a sakrální architektura patřily odnepaměti k sobě. Kvůli četným požárům ale dostaly postupem času přednost jiné, nehořlavé, stavební materiály – kámen či cihly. Dřevěných kostelíků a kaplí začalo ubývat, a tak není divu, že ty, které se dodnes dochovaly, patří většinou mezi chráněné a ceněné památky. Nejvíc takových roubených staveb u nás bychom našli v Beskydech, kam se vypravíme. Společně navštívíme hned tři kostely, které se nacházejí nedaleko toku řeky Ostravice. Nejsou až tak známé, a ač jsou všechny dřevěné a dokladem slavné tradice kraje, každý z nich je v něčem jiný. Prozradíme vám, kdy vznikly i jejich příběhy.


Beskydské dřevěné kostely
Stezky po medvědích tlapkách v Beskydech
Beskydy nabízejí spoustu krásných míst nejen příznivcům dobývání nejvyšších vrcholů. Za poklady skrytými ve stínu velikánů se mohou turisté vydat třeba po stezkách Po medvědích tlapkách. Šestice tras je značená siluetou hlavy huňáče a jejich délka se pohybuje od 9 do 13 kilometrů. Snahou tvůrců je vést zájemce horami pohodově, v řadě případů dokonce bez bariér, takže je zvládnou i rodiny s kočárky nebo vozíčkáři. Těšit se mohou na vodopády, peřeje nebo skály s výhledy do daleka. Procházka krásnou přírodou čeká i nás. Zjistíme, kudy rád chodil Petr Bezruč a zavítáme i do míst, kde podle legendy řádil zbojník Ondráš.


Stezky po medvědích tlapkách v Beskydech
Gorolové
Jedním z největších lákadel okolí Dolní a Horní Lomné na severovýchodě naší země jsou dřevěné stavby, tradiční řemesla a množství zvyků takzvaných Gorolů. Tahle specifická kultura začala vznikat koncem 15. století spojením životních stylů místních obyvatel a kočovníků z Balkánu – Valachů. Okolí obou obcí je navíc tak malebné, že si zahrálo v řadě filmů. Naposledy jste ho mohli vidět v pohádce Když draka bolí hlava. Zastavíme se například v kostele Povýšení sv. Kříže v Horní Lomné, který podle legendy pomohl obyvatelům nedalekého Jablunkova v době boje s cholerou. A vydáme se na výlet Lomnou dolinou, která je nejdelším a zároveň nejmalebnějším údolím Těšínského Slezska.


Gorolové
Srub Petra Bezruče
K zajímavostem Ostravice patří srub, ve kterém v letních měsících pobýval a tvořil básník Petr Bezruč, vlastním jménem Vladimír Vašek. Tehdejší fojtství koupil po první světové válce společně se svým přítelem Otakarem Bystřinou. Jednalo se o stavení s přilehlou stodolou. Petru Bezručovi se místo líbilo hlavně kvůli řece, která teče nedaleko stavení. Miloval vodu a tak nevynechal jedinou příležitost v ledové řece vykoupat. Rád podnikal i výlety do okolí. Nejčastěji na Lysou horu, ale také na Smrk tyčící se do výšky 1 276 metrů nad mořem. K jeho vrcholu se vydáme i my.


Srub Petra Bezruče
Těšínské Beskydy
Nejvýchodnější cíp České republiky, kraj svérázných Gorolů na pomezí s Polskem, nepatří k nejvyhledávanějším turistickým cílům. Přitom je celá oblast protkaná sítí pěších tras i cyklostezek. Při toulkách nad městy Jablunkov, Třinec nebo Český Těšín navíc s trochou nadsázky na každém kroku narazíte na horskou chatu, kde můžete ochutnat krajové speciality, třeba vyhlášený bigos. Cestou se pak můžete kochat krásami Slezských nebo, chcete-li, Těšínských Beskyd včetně jejich nejvyššího vrcholu na naší straně Velké Čantoryje. Túru podzimní barevnou přírodou si dopřejeme i my.

