Reportáže v regionech
Červenohorské sedlo
Červenohorské sedlo v Jeseníkách bývalo vždy důležitou spojnicí mezi Moravou a Slezskem. V 19. století tam majitelé panství, podnikaví bratři Kleinové, vybudovali silnici, čímž celou oblast více zpřístupnili obchodníkům, ale také turistům i lyžařům. Oblíbeným sportovním střediskem a v zimě výchozím bodem pro výlety v bílé stopě je sedlo dodnes. My se na běžkách vydáme k chatě Švýcárna.


Červenohorské sedlo
Černá Voda
Černá Voda má pozoruhodnou historii. Její počátky byly spjaty s nedalekým hradem Kaltenštejn, kterému poskytovala zemědělské zázemí. Se zánikem hradu na čas zanikla i ves a znovu byla obnovena v 16. století. Místní obyvatelé se kromě zemědělství živili přadláctvím, háčkováním čepců nebo výrobou dřevěného zboží. V 19. století se pak začal rozvíjet kamenický průmysl. V meziválečném období tu působilo až 16 firem, které zaměstnávaly 136 kameníků. Tyto časy do dnešní doby připomíná množství zaplavených lomů.


Černá voda
Vrbno pod Pradědem
Vrbno pod Pradědem leží v Hrubém Jeseníku, na soutoku tří Opav – Bílé, Střední a Černé. Jeho historie se začala psát už ve třináctém století, kdy se v oblasti usazovali lidé, které přilákala těžba zlata, železné rudy a dalších kovů. V roce 1611 byla osada původně nazývaná Gesenek povýšena na město, které tehdy zároveň získalo své současné jméno. Po bitvě na Bílé hoře připadlo Řádu německých rytířů a ti v něm zanechali celou řadu stop. Jejich časy si připomeneme a vydáme se i na procházku okolní krajinou.


Vrbno pod Pradědem
Žulová
Město Žulová leží v Rychlebských horách. Jeho historie se píše od přelomu 13. a 14. století, kdy se obec nazývala Frýdberk. Stejné jméno měl i místní hrad, který dlouhá léta obýval rod loupeživých rytířů a plenil okolí. Další pohromou byla třicetiletá válka. Na lepší časy se městu začalo blýskat až v polovině 19. století díky rozmachu kamenického průmyslu. V okolí se těžila žula, podle které město v roce 1945 dostalo své současné jméno.


Žulová
Rešovské vodopády
Rešovské vodopády v podhůří Jeseníků. Tento klenot na řece Huntavě vznikl někdy ve třetihorách tektonickým pohybem zemských ker. Hluboké údolí sice není dlouhé, jen asi kilometr, je ale o to divočejší. Dá se absolvovat pouze pěšky a překonáte 170 výškových metrů. Rešovské vodopády, které jsou od roku 1965 součástí chráněného přírodního území, jsou nejsnáze dostupné z Horního Města, Tvrdkova nebo Rešova.

