Reportáže v regionech
Pohořany a okolí v podhůří Jeseníků
Za sněhem jsme se mohli tentokrát vydat i do podhůří. Okolí obcí Jívová a Pohořany je vyhledávané turisty nejen z regionu. Nejvyšší zdejší bod, hora Jedová, se tyčí do výšky 623 metrů nad mořem, místní stezky z ní ale výletníky zavedou také do Bělkovického údolí, které leží o 300 metrů níže. Kvůli tomu, že jde o lokalitu bohatou na břidlici, mohou návštěvníci regionu po cestě vidět i zajímavosti připomínající její dobývání.


Pohořany a okolí v podhůří Jeseníků
Z Branné do Josefové
Osada Branná vznikla v podhůří Jeseníků kolem roku 1282. Nejprve se jí říkalo Goldenstein, tedy Zlatý kámen. Drahý kov se tu totiž v té době opravdu těžil. Po druhé světové válce byla přejmenovaná podle řeky Branná, která jí protéká. Dnes se z ní můžete vydat na některou ze zajímavých tras, které vedou do všech směrů, například do Ramzovského sedla. My jsme si pro poslední společný výlet vybrali naučnou stezku Pasák a dojdeme do zaniklé obce Josefová.


Z Branné do Josefové
Hřebenovka Jeseníky
K oblíbeným turistickým cílům v zimní i letní sezóně patří hřebenové túry. Jednu z nich můžete absolvovat v Hrubém Jeseníku. Přejdeme Keprnickou hornatinu, jejíž nejvyšší horou je Keprník. Jméno tomuto velikánovi dala prý drobná horská léčivá bylinka koprníček bezobalný, které se lidově říká medvědí kořínek. A to proto, že si na ní jeseničtí huňáči pochutnávali. Jedním z nástupních míst na trasu dlouhou 14 kilometrů je Červenohorské sedlo. Vede převážně ve výšce přes 1300 metrů nad mořem. Nabízí množství skalních útvarů a skvostných výhledů a také jedno poutní místo se zázračnou vodou.


Hřebenovka Jeseníky
Velké Losiny
Velké Losiny v Jeseníkách patří k nejstarším a svého času se řadily i k nejvýznamnějším obcím šumperského okresu. V historických pramenech jsou zmiňovány už od roku 1297. Od druhé poloviny 15. století byly dlouhých 300 let jejich dějiny úzce spjaty s rodem Žerotínů. Z období jeho panování se dochovaly památky, které připomínají časy slavné i ty smutné, kdy v kraji probíhaly kruté čarodějnické procesy. Dnes jsou Velké Losiny také oblíbeným výchozím místem pro výlety do okolní přírody.


Velké Losiny
Vidly
V údolí Střední Opavy se lidé začali usazovat už od středověku. Prvními obyvateli byli hlavně dřevaři a uhlíři, kteří v oblasti zakládali osady. Po třicetileté válce tam vznikla vesnička, která dostala německé jméno Gabel, což znamená vidlička. To proto, že se nachází na soutoku čtyř horských říček. Časem si ovšem místní její název počeštili a začali jí říkat Vidly. Ty jsou dnes oblíbeným výchozím bodem pro výlety do hor, takže se z nich do krásné okolní přírody vydáme i my.

