Reportáže v regionech
Vánoční ozdoby z Vizovic
Vytvořit návrhy na vánoční ozdoby není jen tak. Evropská asociace dekoratérů stanoví barevnost a takzvaná klíčová slova. A pak už přijde na řadu fantazie tvůrce a samozřejmě také šikovné ruce malířek. Ve Vizovicích si na už tradiční výstavě vánočních ozdob prohlédneme ty, které navrhla Iva Mynářová. Na baňky, zvonečky nebo špičky přenesla zamrzlou zahradu s ojíněnou trávou i ptáčky v krmítku. Této tematice vládnou barvy bílá, ocelově modrá nebo fialová. Čeká nás ale také útulné prostředí hájenky nebo zahrada zlatá. Těšit se můžeme i na typicky valašské motivy, tedy na valašský kroj nebo modrotisk. A při obdivování jednotlivých vánočních stromečků si samozřejmě povíme i o tom, jak se návrhy Ivy Mlynářové dostávají na ozdoby, co je pro malířky nejtěžší a co všechno je k jejich práci potřeba.


Vánoční ozdoby z Vizovic
Muzeum dřevěného porculánu
Držkovou na Zlínsku ani okolní obce příroda neobdařila příliš úrodnou půdou. Dokonce se říkalo, že tady končí chleba a začíná kamení. Lidé tu proto rozhodně neměli na rozdávání a museli vymýšlet, jak získat všechno potřebné co nejlevněji. Naučili se proto vyrábět nejrůznější náčiní a nářadí ze dřeva. Těmto výrobkům se tu říkalo dřevěný poorculán. Práce se dřevem a výrobky předků nadchly Lubomíra Marušáka natolik, že začal spolu se sousedy prohlížet půdy a různá zákoutí stavení a hledat poklady, které se ze starých časů dochovaly. Nakonec pro své objevy zřídil muzeum. Nejprve postavil repliku roubené zvonice a později dokonce salašnické koliby, a tam ukázky lidové dovednosti umístil. Najdeme mezi nimi samozřejmě i díla jiných řemeslníků z dávných dob.


Muzeum dřevěného porculánu
Luhačovské Zálesí
V sedle kola se vypravíme na třicetikilometrovou stezku Luhačovským Zálesím. Čekají nás náročnější stoupání i příjemné sjezdy a také cela řada zajímavých zastávek. Místem startu budou Ludkovice s dvěma unikátními torzy dálničních mostů připomínající časy, kdy chtěl Tomáš Baťa pro své zaměstnance stavět silnici dálničního typu mezi Luhačovicemi a Zlínem. Pak se porozhlédneme do krajiny kolem Luhačovické přehrady. A připomeneme si také pár bájí a pověstí s krajem spojených.


Luhačovské Zálesí
Ostrožský kroj
Krásné vyšívané kroje si prohlédneme při návštěvě u pana Josefa Míška v Hluku. Lidové kroje mu učarovaly už v dětství a nakonec se pustil také do jejich šití. Za léta praxe se stal doslova znalcem místních krojů včetně všech jejich odlišností. Třeba takový kroj ostrožský, který se nosí i v Hluku, šil už tolikrát, že zná každý detail. Poví nám, v čem se kroje od sebe liší i to, z čeho se nejčastěji šily a čím se zdobily.


Krojové krejčovství
Valašské Klobouky
Valašské Klobouky už jsme jednou navštívili. Důvod k návratu nám nabídla nov otevřená naučná stezka. Začíná ve městě a návštěvníkům ukáže například několik starých dřevěnic z přelomu 18. a 19. století, které přečkaly ničivý požár města roku 1896. Představí i zajímavosti okolní přírody. Největší lákadlem je ale rozhledna na vrchu Královec. Byla otevřena před čtyřmi lety a je zajímavá už na pohled. Má totiž tvar typického valašského klobouku. Rozhlédnout se z ní můžete po okolních kopcích, dohlédnout můžete při příznivém počasí i na vzdálené Chřiby.

