Reportáže v regionech
Obuvnické impérium
O zlínském obuvnickém impériu toho bylo napsáno a řečeno už hodně. Přesto si ho znovu připomeneme. Vypravíme se totiž na prohlídku budovy, z níž bylo řízeno. Dnes v ní sídlí Krajský úřad, ale přesto budeme mít možnost unikátní stavbu důkladně prozkoumat. Byla jednou z prvních výškových v Evropě a skládala se vlastně z jednotlivých modulů. Dozvíme se, jak budování probíhalo, kolík lidí zaměstnalo a jak dlouho trvalo. Navíc se přesvědčíme o tom, že autor projektu Vladimír Karfík využil nejnovější technické vymoženosti doby. A doslova majstrštykem byla proměna jednoho z výtahu v pojízdnou kancelář. Prohlédneme si její vybavení a zjistíme, co je pravdy na historce o tom, že v téhle pracovně jezdíval pan šéf kontrolovat své zaměstnance.


Obuvnické impérium
Zámek Vizovice
Vizovický zámek byl jedním z prvních bývalých šlechtických sídel, jejichž brány se po druhé světové válce otevřely veřejnosti. Reprezentativní sídlo nechal vybudovat v polovině 18. století Heřman Hanibal z Blümegenu. Bohužel se nedočkal dokončení díla. Ale stihl se podílet na jeho výzdobě. Coby milovník umění sem umístil unikátní kolekci italských a středoevropských obrazů. A další vzácná plátna přidal později jeho synovec. Dnes je zdejší galerie třetí nejvýznamnější u nás. Vybavení sálů a komnat připomíná, jak se tu žilo v období mezi dvěma světovými konflikty minulého věku. Při zařizování pomohly dobové fotografie. Dozvíme se, jaký byl osud zámku po odchodu posledních majitelů s modrou krví a zavítáme i do místní kaple.


Zámek Vizovice
Příběh chleba
Ve Zlíně, konkrétně v jedné z budov tamního Baťova institutu, se symbolicky přeneseme do časů našich prababiček. Právě tam totiž návštěvníkům vyprávějí příběh chleba. Výstava, na kterou se vypravíme, nás provede všemi pracemi, které vzniku voňavého bochníku předcházely. Začneme už od samého začátku, tedy od úpravy země pro pěstování obilí. Prohlédneme si nástroje, které v průběhu staletí usnadňovaly práci. Můžeme se dokonce naučit i rytmická říkadla, která muži používali při mlácení obilí a objevíme taky různé způsoby přípravy chleba. Řeč bude i o pověrách spojených s chlebem. Víte, proč se třeba nikdy drobečky nesmetaly na zem? A protože je expozice interaktivní, můžete se zapojit a vytvořit si svůj vlastní bochník.


Příběh chleba
Slavičín
Ve Slavičíně se symbolicky přeneseme do časů, kdy vrcholila druhá světová válka. Konkrétně do srpna 1944, kdy z Itálie mířilo sedm stovek letadel na Ostravu. Jenže akce dopadla úplně jinak. Krátkého zdržení doprovodných stíhaček využily nepřátelské německé, které zaútočily a k zemi poslaly desítku strojů. Na čtyřicet letců zahynulo a dalším se podařilo přistát s padáky. Ve slavičínském muzeu, které tuhle bitvu připomíná, se seznámíme s příběhy amerických vojáků i těch, kteří jim, bez ohledu na ohrožení vlastních životů, poskytli pomoc. Jeden z nich se dokonce dočkal knižního zpracování. Jeho hlavním hrdinou je Joseph Sykes, kterého místní lidé ukrývali až do konce války a Němcům se ho nepodařilo vypátrat.


Slavičín
Pavilon rejnoků
Do podmořského světa se vypravíme ve zlínské ZOO. Naším cílem totiž bude pavilon, v němž se zabydlela dvacítka rejnoků. Jejich moravský domov je velkou atrakcí už proto, že ve střední Evropě nemá konkurenci. Dozvíme se, jak dlouho trvalo vybudovat ho, kolik vody tihle zvláštní vodní živočichové potřebují a jak moc náročná je péče o to, aby byla pořád dost kvalitní a rejnokům se v ní dobře žilo. Zajímat nás bude i to, odkud k nám tahle skupinka paryb připutovala. A samozřejmě si je pořádně prohlédneme. Navíc, pozor, návštěvníkům je dovoleno dokonce si tyhle ladné tvory pohladit a případně je i zkusit nakrmit krevetami. To vše se může povést ovšem pouze za předpokladu, že páni domácí mají náladu na to se s lidmi kamarádit, jinak zmizí ke dnu a je po zábavě.

