Reportáže v regionech
Výstava děl Alfonse Muchy ve Zlíně
Před 164 lety se narodil Alfons Mucha, jeden z nejznámějších malířů přelomu 19. a 20. století. Přestože jeho cesta na vrchol nebyla jednoduchá ani přímočará, proslavil se v Evropě i Americe, stal se symbolem pařížské secese. Připomíná ho unikátní výstava v centru Zlína, na které je k vidění víc než 100 jeho děl. Jsou mezi nimi nejen světoznámé plakáty a litografie, ale i osobní věci nebo šperky.


Výstava děl Alfonse Muchy ve Zlíně
Valašské Klobouky
Valašské Klobouky leží v údolí mezi kopci Vizovických vrchů a Bílých Karpat. Najdete v nich řadu památek, například staré roubenky, někdejší radnici ze 16. století nebo kostel Povýšení sv. Kříže. Spousta dalších historických domů bohužel podlehla ničivému požáru v roce 1896. Při následné obnově vyrostla řada domů, které patří k místním chloubám. Některé z nich navrhl zdejší rodák, věhlasný architekt Hubert Gessner. Po jeho stopách se společně vydáme a připomeneme si i další slavné osobnosti s městem spjaté.


Valašské Klobouky
Štípané holubičky
Ve Valašských Kloboukách bylo hlavním zdrojem obživy tkaní vyhlášených ovčích houní, později i šití zdobených valašských papučí. Místní si přivydělávali také výrobou dřevěných vařeček a lopat nebo třeba košíků z proutí. Kromě předmětů užitkových se podomácku dělaly i dekorativní, například štípané holubičky, které tady uměl vyřezat skoro každý. Dříve velmi rozšířené tvorbě se dnes věnuje jen pár řezbářů. Jedním z nich je Josef Šperling, se kterým vás seznámíme.


Štípané holubičky
Řezbář Matyáš
V Městském muzeu ve Valašských Kloboukách můžete v těchto dnech navštívit výstavu místního rodáka řezbáře Zdeňka Matyáše. Umělec, který v loňském roce oslavil sedmdesátku, na ní představuje 49 dřevěných soch a reliéfů. Jeho díla zdobí řadu míst na východní Moravě, například Liptál, Soláň, Velké Karlovice nebo Horní Lideč. My se ale vypravíme také do jeho dílny, kde ho budeme sledovat při práci a dozvíme se mimo jiné, jak se k ní dostal.


Řezbář Matyáš
Jurkovičův dům
Lázně Luhačovice jsou považovány za jedny z nejkrásnějších u nás. Neopakovatelnou atmosféru jim vdechl slovenský architekt Dušan Jurkovič. Jeho dílem je i secesní stavba, která patří k největším místním chloubám. Za minulého režimu značně zchátrala a po revoluci se dokonce mluvilo o její demolici. Nakonec se podařilo sehnat finance na záchranu objektu, kterou oceňují historici i památkáři. Po velké rekonstrukci v něm první lázeňskou sezónu zahájili v roce 2003 a my si vzácnou památku společně prohlédneme.

