Reportáže v regionech
Svět techniky
Chtěli byste nahlédnout do tajemství zrodu planet a hvězd? Sestavit si Sluneční soustavu? Nebo se třeba dozvědět víc o výrobě železa a oceli? Máte šanci. Nový Svět techniky v areálu Dolních Vítkovic je sice určen především pro ty školou povinné, ale zavítat můžete i vy. Čekají vás tu laboratoře, dílny, ale taky expozice, které mapují svět kolem nás. Vesmír, přírodu a koneckonců i člověka, tedy lidské tělo. Stovky exponátů nabízejí uplatnění už legendární Komenského myšlenky Školy hrou v praxi. Žádné učebnice ani strohé exempláře, kterých se nesmíte dotýkat. Naopak, vše je tu interaktivní a vy si to můžete na vlastní kůži či spíš ruce vyzkoušet. Žáci ani studenti tu nejspíš nebudou netrpělivě vyhlížet zvonění a budou zkoumat vše, co je tu ke zkoumání připraveno.


Svět techniky
Svět techniky
Vyzkoušet si život na farmě, poznat tajemství přípravy jídel a různých surovin, ale taky se třeba na chvíli stát panem doktorem. To všechno mohou návštěvníci nové expozice, kterou připravili v průmyslovém areálu Dolních Vítkovic. Dostala název Dětský svět, takže je jasné, že je určena především našim nejmenším. Hlavně těm ve věku od dvou do šesti let. Je jednou ze čtyř expozic, které tu postupně vznikají a nabízejí možnost nahlédnout do pro leckoho tajemného světa vědy a techniky formou, která nejen poučí, ale taky pobaví. Dotýkat se exponátů tu rozhodně není zakázáno. Právě naopak, vítán je každý, kdo má chuť si na vlastní kůži otestovat jejich fungování. A protože jsme v Ostravě, nemůže v expozici samozřejmě chybět ani těžba uhlí.


Svět techniky
Miniuni
Když vás pozveme do Ostravy, nejspíš budete čekat prohlídku některého z bývalých dolů či průmyslových areálů. Ale my vám nabídneme návštěvu Eiffelovky, Big Benu nebo Staroměstské radnice. A přitom se z Ostravy nehneme ani na krok. Zhruba tři desítky zejména architektonických pokladů se sešly v areálu Miniuni na Černé louce. Vznikl před deseti lety a jak už název trochu napovídá, nabízí zmenšené modely slavných pamětihodností. Zdejší Eiffelovka je vysoká třináct metrů, zatímco její pařížská předloha víc než tři stovky. A podobně jsou na tom i další exponáty. Těšit se můžete i na sedm starověkých divů světa. Své zastoupení tu samozřejmě má i domácí Ostrava a nahlédnout můžeme alespoň symbolicky k blízkým polským sousedům.


Miniuni
Interaktivní muzeum
Časy, kdy vítkovickému areálu dolu a hutí vládla průmyslová výroba, jsou pryč. Dnes se všechny prostory mění v unikátní cíle milovníků industriální turistiky, vzdělávání i kultury. Tak třeba na vysokou pec vede vyhlídková trasa a v bývalé šesté energetické ústředně teď návštěvníci najdou nové interaktivní muzeum. Čeká je v něm setkání s technickým vývojem, ale také s romány Julese Verna. Mimochodem, víte, že se tenhle legendární spisovatel narodil ve stejném roce, v němž začaly fungovat Vítkovické železárny? Ale zpátky do muzea, všechno si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Připomenete si, že nejprve člověk vládl jen vlastní silou, pak se přesunete do období technické revoluce a rozvoje průmyslové výroby. Minout nemůžete vývoj výroby železa a autoři nezapomněli ani na současné technické vymoženosti.


Interaktivní muzeum
Mlynářské muzeum
Když vás pozveme do Ostravy, hned se vám určitě vybaví doly. Ale než uhlí dalo městu přívlastek černá, dařilo se tu dlouho řemeslu bílému, tedy mlynářskému. Stávalo tu prý až osm mlýnů. Jak to všechno bývalo, to se dozvíme v muzeu, které dal dohromady Eduard Riedl. Koneckonců v jeho žilách ještě koluje trocha mlynářské krve. Připomeneme si, jak mlýny v Ostravě fungovaly, co všechno se v nich mlelo a těšit se můžeme i na sbírku, která nemá u nás obdoby. Pan Riedl totiž shromáždil na tři stovky starých mlýnků a šrotovníků. Pocházejí z Evropy, ale i z Ameriky a je mezi nimi spousta vzácností. Kuriozitou je mlýnek, který se pyšní stříbrnou medailí z výstavy v Paříži v roce 1855. Pomáhal lidem, kteří nemohli kousat tuhou stravu.

