Reportáže v regionech
Štramberská botanická zahrada
Ve Štramberku, půvabném městečku na severu Moravy, jsme byli už několikrát. Tentokrát nás tam přilákala neobvyklá botanická zahrada. Za jejím zrodem stojí Petr Pavlík, který ji vybudoval v místech bývalého vápencového lomu. Na začátku se rozhodoval, jestli zvolí podobu záhonků s cedulkami nebo trochu volnější pojetí bližší přírodě. Nakonec se základem stal kamenný labyrint, který může v návštěvníkovi vzbudit pocit antického prostředí. K vidění jsou tu nejen vzácné rostliny, ale taky nepřeberné množství hmyzích unikátů. K největším ozdobám pak patří víc než šest set druhů zkamenělin.


Arboretum ve Štramberku
Odra
Místa, kde pramení jedna z nejdelších evropských řek Odra, patří k nejkrásnějším v celém jejím povodí. A my se můžeme pyšnit tím, že se nacházejí na našem území. Do devadesátých let byla součástí vojenského prostoru, takže k nim veřejnost nemohla. Dnes však mohou půvabnou krajinu Nízkého Jeseníku obdivovat i nevojáci. Cestou se zastavíme také u několika zajímavých pamětihodností. Jednou z nich je Poutní místo Panny Marie ve skále, jeskyně opředená řadou pověstí.


Odra
Aqua Terra
Zavítáme do takové malé příjemné minizoo. Tu zřídil pan Marek Jeřábek, toliko velký chovatel exotických zvířat ze Štramberka. Když už se mu všechna nevešla do akvárií a když sama akvária začala nabývat velkých rozměrů, rozhodl se k činu – a tím se stalo právě založení štramberské Aqua Terry. Funguje od roku 2003. Pan Jeřábek se svému koníčku věnuje od svých 12 let, kdy dostal od svého dědy sklenici na zavařování, ve které plavala tři paví očka. Dnes má až na naprosté výjimky zvířata, která se narodila díky lidské péči. Vy díky kameře uvidíte třeba dobrou dravou rybu, sladkovodního žraloka pangase vláknitého z Asie, z velkých asijských řek – žrouta, který dorůstá až 5 m délky. Je zvláštní v tom, že nic nevidí. Loví především pomocí fousků a loví překvapivě velké ryby až do poloviny vlastní velikosti.
A trpíte-li strachem z hadů či pavouků, možná vám ho štramberská expozice pomůže překonat. Marek Jeřábek totiž o svých svěřencích nejen rád a zasvěceně vypráví, ale taky vám některé z nich bez okolků půjčí. Samozřejmě jen na chvíli a pod jeho bedlivým dohledem.


Aqua Terra
Hrad Starý Jičín
V malebném podhůří Beskyd stojí hrad Starý Jičín. Obec lákala k osídlení už v pravěku a ve 13. století se stala tržní vsí. Při spojovacích cestách s okolím vznikaly další kolonizační osady. Tyto se stávají součástí panství, jehož tržním centrem je Starý Jičín. Patrně již kolem r. 1230 získal Starý Jičín s okolím Arnold z Hückeswagenu, šlechtic pocházející z Porýní, který zastával docela významné místo v družině Přemysla Otakara I. První písemná zmínka o hradu pochází ze 14. 7. 1240, kdy Arnold z Hückeswagenu vydával v „Ditschin“ darovací listinu pro premonstráty ve Steinfeldu. Kastelánka paní Jaroslava Holubová nás hradem provede a povypráví o jeho pohnuté, ale zajímavé historii, k nimž patří i různé legendy.


Hrad Starý Jičín
Po stopách Františka Palackého
Nedělní výlet s Toulavou kamerou zakončíme v Podbeskydí. V městečku Hodslavice. Nejen místní vědí, že se tam narodil otec českého dějepisectví František Palacký. V téměř nezměněné podobě tady najdete i jeho rodný dům. Protože jsme ale kamera toulavá, zavedeme vás i na naučnou stezku – ta nese právě Palackého jméno. Vystoupáme až do výšky 546 metrů – právě tady leží Svinec – nejvyšší místo, kam turisté můžou dojít. Flora, která se tu nabízí, je nejen krásná, ale i výjimečná.

