Reportáže v regionech
Generál Laudon
Písničku o generálu Laudonovi, který jede přes vesnici, zná asi většina z nás. My vám o muži, kterému je věnována, prozradíme víc. Byl úspěšným rakouským vojevůdcem, jenž proslul hlavně úspěchy v bojích s pruskými nepřáteli. Jeho hvězda začala stoupat vzhůru na severní Moravě, konkrétně v bitvě u Domašova. Dioráma téhle vřavy je k vidění v expozici generálovi věnované. Najdeme ji v Novém Jičíně. Proč zrovna tam, to vám samozřejmě prozradíme. A navíc i to, kdo vytvořil spoustu malých vojáčků, na něž tu na pomyslném bojišti narazíte. Lákavé jsou i další části expozice, kde jsou k vidění kupříkladu repliky historických zbraní. Navíc si můžete vyzkoušet své dělostřelecké umění. Dům, v němž si generála připomeneme, však nabízí ještě jednu zajímavost.


Generál Laudon
Zámek Kunín
Když vyslovíme jméno obce Kunín, většině z nás se spíš než místní zámek vybaví vyhlášené mléčné výrobky. My se ale tentokrát budeme věnovat právě zmíněnému šlechtickému sídlu. Na místě bývalé tvrze vyrostlo v první polovině 18. století. Sloužilo jako venkovské sídlo majitelů panství. Jeho nejznámější paní byla Marie Walburg hraběnka Harrachová. Ta tu založila vzdělávací ústav pro děti bez původu a z chudých rodin. Pobýval v něm kupříkladu i František Palacký. Na začátku druhé světové války bylo sídlo zkonfiskováno a i po ní byl jeho osud neveselý. Znovuzrození se dočkalo až na přelomu minulého a našeho století. My si společně prohlédneme nejen jednotlivé komnaty, ale taky unikátní výstavu porcelánových figurek.


Zámek Kunín
Štramberk
Víte, kterému městu se říká Moravský Betlém? Pro svou malebnost jím bývá nazýván Štramberk. Jeho dominantou je zřícenina hradu, který je tak trochu zahalen tajemstvím. Nikdo neví, kdy a kdo ho vystavěl. Rozhlédnout se nejen po městě, ale i dalekém okolí můžete z jeho věže zvané Trúba. Ale rozhodně stojí za to najít si čas i na další pamětihodnosti. Řada domů dodnes připomíná lidovou architekturu, která byla pro oblast typická v 18. a 19. století. A na náměstí zase najdeme zajímavé měšťanské domy. Zapomenout nesmíme ani na vyhlášenou specialitu. Sladké štramberské uši. Prozradíme vám, proč je místní pečou a jak přišli k poněkud neobvyklému tvaru. A zavítáme i na protilehlý kopec Kotouč, který ukrývá poklad z dávných časů – jeskyni Šipka.


Štramberk
Modely středověkých sídel
Už jste měli možnost vidět hned několik velkolepých středověkých sídel pohromadě? Při návštěvě u Jana Kroupy se vám to poštěstí. Staví si je totiž z oblíbeného modelářského dřeva, balzy a prozradí nám, co všechno k tomu ještě potřebuje. A taky to, jak jeho stavění probíhá a že trvá v průměru tři týdny, ale někdy dokonce až půl roku, než se může potěšit výsledkem svého snažení. Zmapované má památky od Anglie až po Rusko. Najdeme u něj například i legendární sídlo Draculy hrad Bran, který ve středověku vyrostl na tehdejší hranici mezi Valašskem a Transylvánií. Přeneseme se kupříkladu i k německým sousedům, jejichž země se pyšní mnoha krásnými hrady. Pokud byste chtěli vidět tuhle dřevěnou krásu na vlastní oči, poradíme vám, kam za ní můžete vyrazit.


Modely středověkých sídel
Velký Javorník
Z Frenštátu pod Radhoštěm vyrazíme na pořádnou túru. Hned takřka na začátku nás čeká víc než čtyři sta schodů kolem skokanských můstků, které pamatují nejednu lyžařskou hvězdu. Naučná stezka nás dovede na vrchol Velkého Javorníku, kde už na konci předminulého století vyrostla na popud olomouckého arcibiskupa útulna. Později ji nahradila turistická chata. A té dnes společnost dělá nejmladší beskydská rozhledna vystavěná v lidovém stylu. Ke krásnému výhledu do daleka přidáme pár zajímavostí. Hřebenem Veřovických vrchů, předhůří Moravskoslezských Beskyd, kterému Velký Javorník dominuje, například prochází evropské rozvodí. Potoky na jedné straně stékají do Černého moře, na druhé straně do moře Baltského.

