Reportáže v regionech
Zámek Humprecht
Možná znáte starou kramářskou písničku, ve které se zpívá Znám já jeden krásný zámek nedaleko Jičína. Podle některých teorií je v ni řeč o zámku Humprecht, který patří k dominantám zdejší krajiny. Má neobvyklou podobu mohutné věže s oválným půdorysem, čemuž muselo být samozřejmě uzpůsobeno uspořádání místností v jeho interiéru. Vezmeme vás na prohlídku.


Zámek Humprecht
Nový Jičín
Nový Jičín proslul především jako město klobouků a místní jsou na tuto víc než čtyřsetletou tradici náležitě hrdí. V roce 1865 tu dokonce Johan Hückel zavedl první strojní produkci těchto pokrývek hlavy v Rakousku-Uhersku. Dodnes je zdejší firma dodává do celého světa, včetně Buckinghamského paláce či švédského královského dvora. Hlavním turistickým lákadlem je tak logicky muzeum klobouků. Město ale nabízí i řadu dalších památek.


Nový Jičín
Naučná stezka Štramberk
Štramberk v podhůří Beskyd nejvíc proslavila 40 metrů vysoká gotická věž Trúba, která bývala součástí místního hradu. Vyrostla nejspíš už ve 14. století. Turisty do městečka se třemi a půl tisíci obyvateli lákají i unikátní dřevěné domky na jeho okraji a známá je i zdejší specialita Štramberské uši. Spoustu zajímavosti najdete ale také v okolí. Po trase stezky dlouhé 6 kilometrů dojdete například ke slavné jeskyni Šipka.


Naučná stezka Štramberk
Zámek Kunín
Zámek v Kuníně byl pro návštěvníky poprvé ve své historii otevřen v roce 2004. Vybavení zpřístupněných prostor se ale stále postupně mění a dnes jsou jeho interiéry považovány za jedny z nejkrásnějších a nejbohatších na severní Moravě. Díky spolupráci místních s potomky původních majitelů se do nich totiž postupně vracejí předměty, které byly dlouho považovány za ztracené a odborníci o nich věděli jen z několika dochovaných fotografií.


Zámek Kunín
Bartošovický mlýn
První zmínku o takzvaném Oderském mlýně v Bartošovicích lze najít v urbáři tamního panství z roku 1678. V první polovině 19. století ho získala významná mlynářská rodina Böhnischových, která zde zpracovávala obilí až do roku 1945, kdy jí byl majetek zabaven. V nadcházejícím období klapáč pustl a brzy zcela utichl. To se změnilo až docela nedávno. Nový majitel opravil jeho fasády, ale navíc postupně rozebral, vyčistil, promazal a znovu složil každý dílek všech strojů. Díky tomu zase mlýn spustil svou veselou písničku a je jedním z mála plně funkčních u nás. Současnou podobu získal v roce 1929, kdy byl po ničivém požáru přestavěn. Starší časy tak pamatuje už jen jez na Odře a náhon. Ten v rámci modernizace přestal pohánět mlýnská kola, která nahradila mnohem výkonnější Francisova turbína.

