Reportáže v regionech
Šumperk
Šumperk ležící v údolí řeky Desné a je jednou z bran do Jeseníků. Zájmu turistů se ale těší i díky architektonickým skvostům z konce 19. a počátku 20. století. Místní bohatí podnikatelé se tehdy zhlédli v metropoli habsburské monarchie a budovali si honosné vily a paláce podobné těm, které ji zdobily. Městu na severu Moravy se proto dokonce začalo říkat Malá Vídeň. Dnes se mezi jednotlivými stavbami můžete projít po několika naučných stezkách. Alespoň některé si prohlédneme i my.


Šumperk
Velké Losiny
Velké Losiny patří k nejstarším obcím šumperského okresu a bývaly i jednou z nejvýznamnějších. Podle starých dokumentů existovaly už v roce 1297 a od druhé poloviny 15. století patřily dlouhých tři sta let Žerotínům. Tento slavný rod se tu zasloužil například o vznik léčebných lázní, které fungují dodnes. A stál i u zrodu vyhlášené dílny, kde se déle než 400 roků nepřetržitě vyrábí ruční papír. Postup se od té doby příliš nezměnil a místní nám předvedou, co všechno musejí zvládnout.


Velké Losiny
Svébohov
Svébohov je malá podhorská obec na úpatí kopce Háječek na Šumpersku. Nejstarší dochovaná zpráva o ní pochází z roku 1358, kdy patřila k zábřežskému panství. Lidé se tu živili převážně zemědělstvím a také třeba výrobou nitěných knoflíků nebo dřeváků. Projdeme se po naučné stezce, která ve vsi vznikla, zastavíme se u nejvýznamnějších místních památek a také zamíříme k nově otevřené rozhledně.


Svébohov
Pokrývač Jaroslav Lakomý
Zručnost, preciznost i absence strachu z výšek. Nejen tyto vlastnosti by měl mít každý správný pokrývač. Skutečným mistrem tohoto oboru je pan Jaroslav Lakomý starší ze Štítů na Šumpersku. Za svůj život pokrýval střechy na stovkách památek u nás i v zahraničí. Od malých kapliček až po chrám svatého Víta nebo hrad Pernštejn. Používá při tom tradiční krytiny, dřevěný šindel a břidlici. Své zkušenosti předává synovi a vnukovi, který je v rodině zástupcem šesté generace pokrývačů.


Pokrývač Jaroslav Lakomý
Šumperk
Šumperku se říká Malá Vídeň. V 19. století ve městě došlo k nebývalému rozmachu textilního průmyslu, a tak se dočkalo i proměny. Bohatí podnikatelé si začali zvát na stavbu svých paláců významné vídeňské architekty a Šumperk se začal svým vzhledem podobat metropoli habsburské monarchie. Místní dominantou je budova radnice z počátku minulého věku. Ještě do roku 1909 zastupitelům sloužila původní z 15. věku. Pak ale místním představitelům svou velikostí přestala vyhovovat, a tak se rozhodli postavit novou. Připomeneme si i další památky a vydáme se také na procházku do okolí.

