Reportáže v regionech
Vyřezávání ovoce
Napadlo by vás spojení carving a ovoce? Nejspíš ne, přitom toho tahle dvě slova mají hodně společného. Carvingem totiž nemáme na mysli styl lyžování, ale vyřezávání do ovoce nebo zeleniny. Není to žádná novinka, první zmínky prý pocházejí už někdy ze sedmého století z Číny a Thajska. Tímhle způsobem se tehdy zdobily stoly, ale také pravděpodobně uctíval bůh úrody. A dnes se ve vyřezávání ovoce dokonce soutěží. K úspěšným tvůrcům děl, která mají bohužel jen několikadenní trvanlivost, patří Peter Formánek z Vyškova. Dozvíme se něco o soutěžích, o oblíbených surovinách, ale také se podíváme, jak se různé ozdoby do ovoce a zeleniny vyřezávají. Velmi rychle zjistíme, že toho jde vytvořit o hodně víc než oblíbenou dekoraci na Halloween.


Vyřezávání ovoce
Větrný mlýn v Ruprechtově
Větrný mlýn v Ruprechtově je mezi větřáky opravdovou raritou. Jeho vrchol nezdobí tradiční kolo s lopatkami, ale Halladayova turbína, která se na žádném jiném větrném mlýně na světě nedochovala. Do Ruprechtova se dostala díky mlynáři Cyrilovi Vágnerovi. Ten se po vichřici, která strhla kus střechy, rozhodl pro rekonstrukci ve velkém stylu. Vypráví se, že pro plány na turbínu si dojel do Paříže za slavným panem Eifellem a nebo dokonce rovnou do Ameriky za samotným vynálezcem. Hodně se v té době zadlužil, ale výkon svého mlýna zvýšil na dvojnáseobek, což je dodnes patrné na vnitřním zařízení. I na něm objeví návštěvníci hned několik zvláštností. Největší vzácností je pak královská hřídel, která prochází osou celé budovy a poháněla v ní snad úplně všechno.


Větrný mlýn v Ruprechtově
ZOO park Vyškov
Do jedné z našich nejmenších zoologických zahrad, do zooparku ve Vyškově, lákají návštěvníky hlavně kozy, ovce a další zvířata, dřív běžně žijící na vesnicích. Najdou jich tu přes sto druhů. Žijí tu nejen ta, které známe od našich babiček, ale i taková, která jsou nebo bývala doma na vesnicích v Asii nebo v Africe. Atmosféru ještě dokresluje hanácký statek, který tu vyrostl nedávno. Připomíná, jak se na vesnici žilo na přelomu 19. a 20. století a navíc je v něm umístěna expozice, která učí ochraně přírody. Pokud byste si chtěli užít trochu historie ve spojení s dobrodružstvím, můžete se vláčkem nechat převézt do detašované části zooparku, kde vás čeká výprava do druhohor.


ZOO Vyškov
Zámek Bučovice
Zámek v Bučovicích patří ke skvostům renesanční architektury na Moravě. Stavět ho začal v polovině 16. století Jan Šembera Černohorský z Boskovic a na Bučovicích. Stavitelům prý při stavbě po nocích čerti bourali postavené stěny. Podle pověsti jejich řádění zabránilo až zazdění poutníka do základů. Nicméně čtvrté křídlo zámku nakonec zůstalo o patro nižší, ve skutečnosti proto, aby na krásné arkádové nádvoří dohlédlo po celý den sluníčko. Obdiv si zaslouží i výzdoba sálů a dalších komnat. O jejím obsahu ledacos napovídají i názvy – zavítáme například do ptačího nebo zaječího sálu. A prohlídku skončíme v barokní kapli Nanebevzetí Panny Marie, kterou nechali vystavět další majitelé panství – Lichtenštejnové.


Zámek Bučovice
Zámek Slavkov
400 let patřil šlechtickému rodu Kouniců. Ti jako významní mecenáši umění a obdivovatelé architektury své sídlo přestavovali, až mu vtiskli jeho současnou podobu. Výjimečné prostředí, výjimečný interiér i poutavé exteriéry – to všechno nabízí naše první zastavení státního zámku ve Slavkově. Zavedeme vás i do sklepů – jedněch z nejstarších na Moravě.

