Reportáže v regionech
Muzeum zemědělských strojů
Obec Hoštice-Heroltice najdeme na Hané. Vznikla v roce 1942 spojením dvou do té doby samostatných vesnic. Na konci 80. let pak začala v místním zemědělském družstvu vznikat zajímavá sbírka, z níž se postupem času stalo muzeum. Je věnováno zemědělským strojům a nabízí ukázku hospodaření na vesnici v regionu. Najdete v něm prakticky všechno od cepu po kombajn. Kromě klasických zemědělských strojů i neúspěšné počiny v oblasti polní mechanizace. Mezi ně patří unikátní motorový pluh, jakýsi předchůdce traktoru. Nejstarším vystaveným pokladem je ruční šrotovník zrna z roku 1836, nepřehlédnutelné jsou ale i legendární pásové traktory Stalince.


Muzeum zemědělských strojů
Kraslice
Marie Pachtová z Dědic u Vyškova se už přes sedm desetiletí věnuje zdobení kraslic slámou. Naučila se to už ve škole, protože moc materiálu tehdy k dispozici nebylo, a tak s paní učitelkou krášlily suchými stébly. Ta se v kraji používala na spoustu věcí, dokonce i k dekorování nábytku. Paní Marie nám prozradí, jaké vzory na vajíčkách vytváří a poradí, že je potřeba, aby skořápka byla tmavá nebo hodně kontrastní, aby na ní výsledek její práce vynikl. Tradiční barvou je červená – symbolizující život, zelená, která připomíná trávu, nebo černá. Oblíbená prý bývala i takzvaná březulka. Zjistíme, co si pod tímto pojmem máme představit. A prohlédneme si i kraslice batikované, které Marie Pachtová pravidelně chystá pro koledníky.


Kraslice
Drnovice
Drnovice nedaleko Vyškova znají nejspíš hlavně milovníci kopané. Vesnička se zhruba dvěma tisícovkami obyvatel byla možná tou nejmenší na světě, v níž se hrála nejvyšší fotbalová soutěž v zemi, a dokonce i utkání evropských pohárů. Tahle slavná éra už ovšem patří minulosti. Nicméně důvodů k návštěvě Drnovic je pořád dost. Vypravíme se na místní rozhlednu, z níž můžeme vidět Drahanskou vrchovinu, Chřiby, Hostýnské vrchy, Beskydy a Pálavu. Minout bychom neměli ani chráněnou přírodní lokalitu, systém tůněk, v nichž odborníci objevili devět druhů obojživelníků. A zastavíme se ještě u zámku, který vyrostl v 19. století, ale majiteli se dílo stavitelů nelíbilo. Zjistíme proč.


Drnovice
Sedlář
Koně si Jaroslav Navrátil ze Švábenic zamiloval už v dětství. Pracoval s nimi totiž jeho tatínek a malý synek mu rád pomáhal. Když trochu odrostl, pořídil si první sedlářské náčiní a začal opravovat postroje a ohlávky. Zatoužil po tom věnovat se sedlářskému řemeslu, ale protože ho v žádné škole nenabízeli, stal se zedníkem. A o víkendech pak do tajů sedlařiny pronikal u zkušených mistrů. Je to už víc než dvacet let, co vyrábí sedla a další potřebné vybavení pro koně. Prozradí nám, co všechno kůň potřebuje, k čemu mu slouží poduška, ale taky podpínka, náhřbetník nebo taková darmovise. Dozvíme se rovněž něco o výrobě, používaném materiálu a nástrojích. Prohlédneme si i nejrůznější biče a prozradíme vám, kde je na vlastní oči budete mít šanci vidět vy.


Sedlář
Nadace Letecké historické společnosti
Patříte-li k nadšencům, kteří mají rádi vojenské stroje létající mezi nebem a zemí a jejich příběhy, pak si docela určitě na své přijdete ve Vyškově. Vypravíme se tam za členy Nadace Letecké historické společnosti. U jejího zrodu stal unikátní nález. Ještě třicet let po válce totiž u Drnovic ležely motor a část kabiny sovětského bitevníku IL – 2. A když došlo na jeho vyzdvižení, setkalo se hned několik lidí, kteří měli zájem, aby tyhle památky na válečné časy zůstaly v regionu a navíc měli touhu pátrat po dalších. Díky jejich bádání a hledání dnes můžeme zavítat do muzea, kde najdeme bezmála čtyři desítky letadel, ale i další poklady s létáním a vzdušnými bitvami spojené. A taky další rarity, například uniformu, kterou nosíval maršál Malinovský.

