Reportáže v regionech
Muzeum letecké a pozemní techniky
Zejména milovníky vzdušných korábů potěšíme návštěvou v Muzeu letecké a pozemní techniky ve Vyškově. Vzniklo ve spolupráci asi 40 nadšenců Nadace letecké historické společnosti a Armády České republiky. Poprvé návštěvníci na staré letiště vstoupili v roce 1990. Jedním z lákadel byl tehdy proudový letoun MiG 15 po válce licenčně vyráběný v továrně Aero Vodochody. Pro houpavé přistávání se mu říkalo kačenka. Postupně pak armáda dodávala další vyřazenou techniku. Dnes je na ploše čtyř hektarů umístěno víc než 130 exponátů. Nejen znalci ocení vznešenost 38 aeroplánů či pozemní nebo pomocnou techniku.


Muzeum letecké a pozemní techniky
Papouščí zoologická zahrada
První papouščí zahrada v České republice začala vznikat v roce 2005. V Bošovicích na Vyškovsku. Dnes v areálu nalezneme víc než sto voliér s dvěma stovkami exotických obyvatel včetně nejohroženějších druhů. Jejich domovinou je jižní Amerika, Afrika či Austrálie. Čeká nás velká přehlídka barev, těšit se můžete kupříkladu na papoušky ara, aratingy nebo kakadua. Přidáme ale taky celou řadu zajímavosti ze života těchto opeřenců. Paatří k velmi inteligentním živočichům. Mají třeba mimořádnou schopnost napodobovat všechny zvuky, které slyší ve svém okolí nejčastěji. I lidský hlas. Což mnozí obyvatelé zahrady rádi předvádějí. Jsou to taky tvorové poměrně dlouhověcí. Nejmenší se dožívají patnácti let, někteří amazoňané třicítky. Velké druhy ara pak osmdesátky, výjimečně i stovky roků.


Papouščí zoologická zahrada
Mlýn Ruprechtov
Milovníky jarních květin potěšíme návštěvou v Rakoveckém údolí na jihu Moravy. Rok co rok tu najdou doslova koberce bledulí. Ty ale nejsou jedinými zajímavými rostlinami, které můžou v lokalitě obdivovat. Připomeneme si i několik pamětihodností v okolí, mimo jiné větrný mlýn v Ruprechtově. Postavil ho Cyril Wágner v roce 1873. Původní větrné kolo se čtyřmi lopatkami bylo nahrazeno Halladayovou turbínou, která má třikrát větší výkon. Dnes je stavba technickou památkou, jedinou svého druhu v Česku i celé Evropě. Dvoutunové zařízení se otáčí ve výšce 16 metrů nad zemí. Ruprechtov se ale pyšní i dalším historickým pokladem -- doškovou chalupou z počátku 19. století. Jedinou dochovanou z tradičních stavebních materiálů – hlíny, dřeva a slámy. Hlína z vepřovic byla použita na obvodové zdi, střecha je ze slaměných došků a trámoví klasicky dřevěné.


Mlýn Ruprechtov
Zoo park Vyškov
Ve Vyškově zavítáme do jedné z lidových hvězdáren. V minulém století u nás těchto zařízení s cílem přiblížit astronomii široké veřejnosti vyrostlo na šest desítek. Zjistíme, čemu se v té vyškovské věnují ze všeho nejvíc. A pak se vypravíme do nedalekého Zoo Parku, který vznikl už v roce 1965. A v průběhu let se pořádně rozrostl. Najdeme v něm spoustu zvířat, která dřív běžně žila v hospodářství našich babiček, ale dnes jsou pro děti stejně exotická jako ta z dalekých končin. Chovají tu taky kupříkladu největší osly na světě. Tohle plemeno mimochodem používal Napoleon k tažení kanónů. A taky nejmenší krávy na planetě. Můžeme si dopřát i malý výlet do Austrálie. V novém pavilónu, kde žijí klokani společně s papoušky.


Zoo park Vyškov
Luleč
Luleč je malá obec s necelou tisícovkou obyvatel na úpatí Drahanské vrchoviny pár kilometrů od Vyškova. Ačkoliv první písemná zmínka o ní pochází z roku 1349, historie zdejšího osídlení sahá mnohem hlouběji do minulosti. Archeologické nálezy datované do doby před osmi tisíci lety z ní dělají jednu z nejstarších osad u nás. My se zaměříme na naučnou stezku, která vesničkou prochází, má 22 zastavení a připomíná historii i slavné rodáky. Přibližuje taky okolní přírodu. Dozvíme se kupříkladu, jak to bylo s názvem obce a proč místní místo ta Luleč dodnes říkají ten Luleč. Zajímat nás budou i tradice a zvyky, které tu dodržují. V době naší návštěvy se kupříkladu konaly Martinské hody, při nichž nechybějí obchůzky stavení, žádání o právo hody pořádat ani tradiční zábava.

