Reportáže v regionech
Betlémy ze šustí
Jedním z oblíbených materiálů pro výrobu ozdob i různých domácích potřeb bylo už od 17. století kukuřičné šustí. Usušené listy se měnily třeba i v panenky. Jejich výroba učarovala paní Ludmile Kočišové z Vnorov nedaleko Strážnice. Inspirují ji lidé kolem ní, třeba ti, co pracují na poli. Své panenky většinou zachycuje v pohybu, mají i zajímavý výraz. Před koncem roku se pak paní Kočišová pouští do zpracování biblického příběhu o Svaté rodině. Pod rukama jí vyrůstají jednotlivé postavy, ale také chlév nebo ovečky. O své umění se už podělila se snachou a nahlédnout nechá i nás.


Betlémy ze šustí
Zámecké sklepy Strážnice
Zámecké vinné sklepy ve Strážnici patří k moravským unikátům. Jsou totiž rozloženy do tří pater. Vybudovány byly na konci 14. století, kdy městu vládli páni z Kravař. V roce 1500 je spolu s panstvím koupili Žerotínové. Největší rozmach zdejší vinařství a vinohradnictví zažilo za opanování šlechtického rodu Magnisů, tedy po bitvě na Bílé hoře. V kraji rostly nové vinohrady i nové sklepy. Víno se odtud vyváželo třeba do Polska. Po druhé světové válce se sklepů ujalo místní vinařské družstvo a o jejich rozkvět se starají i současní majitelé, kteří nás provedou a trochu i poučí.


Zámecké sklepy Strážnice
Vracovská železnice
Elektrifikovanou úzkokolejnou železnici si prohlédneme na zahradě Zdeňka Iše ve Vracově. Jeho trať je unikátem v celé Evropě. Pokud se na ní zajedete podívat, můžete se i svézt. Čeká na vás čtvrt kilometru kolejí, které se rozrostly i na zahrady sousedící s domem Išových. Železnice a všechno s ní spojené učarovalo Zdeňku Išovi už v dětství. Vyučil se mechanikem opravářem kolejových vozidel a pak přidal ještě výuční list elektrikáře. A mašinkám se věnoval i ve volném čase. Když se pak s rodinou nastěhoval do nového domu a zahrada kolem se zdála prázdná, bylo rozhodnuto. Pustil se do výroby všeho potřebného a kousek po kousku vystavěl vlastní železnici.


Vracovská železnice
Strážnice
Celou řadu českých pohádek si můžete připomenout muzeu vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici. Tam se totiž mnohé scény natáčely. Muzeum je docela velkým unikátem, to nejen proto, že je stále za chodu dobudováváno. Zvláštní je také tím, že v něm najdete různé areály představující etnografické regiony oblasti. Mimo jiné areál Horňácka nebo moravských Kopanic. Při prohlídce jednotlivých objektů se dozvíte hodně zajímavostí o životě lidí na jihovýchodě Moravy. A určitě si všimnete i toho, jak malé světnice v chalupách bývaly. Často jejich velikost nepřesahovala 20 metrů čtverečních. A to se do místnosti ještě musela vejít velká pec.


Muzeum vesnice jihovýchodní Moravy
Kyjovská svatba
V následující reportáži uslyšíte zvláštní češtinu. Rozumět jí ale budete. Obojek, pávka, drnda nebo kordulka – povinná slovní výbava na Kyjovsku, a frekventovaná slova i našeho dalšího průvodce pana Ladislava Lunga, který je vlastníkem u nás možná největší sbírky krojů.
Jeho nashromážděné skvosty navíc můžete obdivovat i vy: v konírně milotického zámku na výstavě tradiční stylové kyjovské svatby. Ladislav Lunga sbírá kyjovské kroje prakticky celý život. Teď jeho sbírka čítá neuvěřitelných dva tisíce kusů, a ty nejstarší z nich pocházejí z konce 18. století. A uvidíte sami, že tehdejší móda nebyla příliš praktická. Než se takové děvče patřičně obléklo, trvalo to! A na parádu si potrpěli i muži. Mladí šohajové ty největší šperky nosili na hlavě.

