Reportáže v regionech
Babí Lom
Na kole se tentokrát projedeme brněnskými lesy. Pamatují toho už hodně, jejich historie se začala psát ve středověku. O tom, jak vypadaly v minulosti, ale taky celou řadu zajímavostí ze současnosti, se dozvíme díky nové cyklostezce Babí lom. Její tvůrci si vzali příklad ze slavného Učitele národů Jana Amose Komenského a pro cyklisty tu připravili školu hrou. Víte například, že každý z nás Čechů má ročně k dispozici takřka kubík dřeva? Čistě teoreticky samozřejmě. A tušíte, kdy je ten správný čas na sklizeň šišek z různých stromů? Symbolicky si taky projdeme život stromů od vysazení až po zpracování dřeva. A pak si můžeme pořádně dát do těla na některém z místních sportovišť, kde si na své přijde snad každý. Ještě dodáme, že společnost vám budou dělat dřevěné sochy Jaroslava Pecháčka, vyřezané motorovou pilou.


Babí Lom
Vojtěch Kubašta
Vojtěch Kubašta byl známý český ilustrátor, který by letos oslavil své sté narozeniny. Najde se ale určitě hodně těch, kteří jeho jméno neznají. Ato proto, že jeho tvorba sloužila takřka výhradně jako exportní artikl. Dá se říct, že patřila k tomu, co naši zemi v minulém století proslavilo i daleko za jejími hranicemi. Pokud máte zájem, seznámit se s ní můžete na výstavě v Brně. Svou sbírkou se o ni zasloužil Jan Maroušek. A na co se tedy můžete těšit? Vojtěch Kubašta byl sice vystudovaný architekt, ale místo stavby domů se pustil do stavby knížek. Hlavně dětských. A ty okouzlovaly děti na západ i na východ od naší vlasti. Vyvezly se jich desítky milionů. Úspěch slavily taky jeho plastické betlémy a koneckonců i díla, která sice vytvořil, ale pod nimiž chyběl jeho podpis.

Vojtěch Kubašta
Hudební nástroje
Lesní rohy, křídlovky a další různé velké a ohýbané nástroje, které patří do skupiny žesťových, se rodí už od počátku minulého století v brněnské manufaktuře, která se může chlubit označením první továrna na hudební nástroje v Brně. Přestože technický pokrok přinesl mnohé změny, tady mají stále navrch šikovné ruce. Díky nim se kusy mosazného plechu mění v nástroje vyluzující kouzelné tóny. Dozvíme se, jak výroba probíhá, kolik úkonů je zapotřebí, aby se taková křídlovka nebo lesní roh mohly rozeznít a prozradíme vám i pár zajímavostí z historie firmy. A taky přijde na řadu místní specialita. Křídlovka vytvořená z jednoho kusu plechu. Vyrábějí ji tu už stovku let. A pomáhá jim při tom olovo. V čem spočívá jeho pomoc, to vám samozřejmě ukážeme taky.


Hudební nástroje
Hvězdy stříbrného plátna v Brně
Do lákavého světa stříbrného plátna vás zavedeme na výstavě, kterou připravili za přispění několika soukromých sběratelů v brněnském letohrádku Mitrovských. Připomeneme si slavné filmy prvorepublikové a protektorátní éry, která bývá často nazývána zlatým věkem české kinematografie. A hlavně ty největší filmové hvězdy. V té době byly na vrcholu slávy, období po druhé světové válce pro mnohé z nich znamenalo nejen konec kariéry, ale dokonce i zatracení. Na výstavě se dozvíme, jaké možnosti měli tehdejší herci i herečky pro svou prezentaci, jak vypadala propagace filmů a nahlédneme taky do šatníků a šperkovnic hvězd nejzářivějších. Dozvíme se třeba, jaké hodinky nosila nejraději Zita Kabátová a na jaký luxus si potrpěla Adina Mandlová.


Hvězdy stříbrného plátna v Brně
Brněnská architektonická stezka
Mezi zajímavými architektonickými počiny v Brně nás provede neobvyklá naučná stezka. Putovat budeme po předem dané trase, ale tabule na ní nás nečekají. Jsou totiž virtuální. Nicméně nemusíte se bát, tvůrci Brněnského architektonického manuálu našli jiný způsob, jak nám prozradit všechno, co bychom se měli o jednotlivých stavbách dozvědět. O slavné vile Tugendhat jste toho nejspíš slyšeli či četli už dost, ale co víte o brněnských mrakodrapech? Tedy o stavbách, které jimi měly být. Nebo o domu, který pro Rakousko-Uherskou báňskou důlní společnost navrhl vídeňský architekt Karel Lehrman? Ukážeme vám všechny její zvláštnosti. A prozradíme i to, že brněnská stezka se stala i inspirací pro jiná města, takže podobný výlet si možná brzy dopřejeme i jinde.

