Reportáže v regionech

Vyhledávat podle textu »

Staré poklady z Krásné Horky

Staré poklady z Krásné Horky V Brně nás čekají skvosty ze slovenského hradu Krásná Horka, které v roce 2012 poničil velký požár. Poté, co byly zachráněny z popela, začal se psát příběh jejich záchrany. A tu našly právě v Brně, konkrétně v tamním Technickém muzeu. V něm se odborníci pustili do záchrany zhruba osmi desítek cenností, které částečně poškodil žár a částečně padající kusy zařízení. Dozvíme se, co všechno bylo potřeba zvládnout, aby se předměty mohly zase představit v plné kráse i to, jaká překvapení na restaurátory při práci. Zjistili třeba, že meč, jehož výrobu odborníci datovali do 10. století, je ještě starší, a tudíž vzácnější. Staré poklady z Krásné Horky jsou v současnosti vystaveny právě v brněnském Technickém muzeu a pak poputují na Bratislavský hrad.

MapaStaré poklady z Krásné Horky
videoStaré poklady z Krásné Horky
...
video video

Staré poklady z Krásné Horky

Miniatury v lahvích

Miniatury v lahvích Už jste někdy slyšeli o umění trpělivých lahví? Pokud nevíte, co si pod tím představit, nenechte si ujít naši návštěvu u Leopolda Heneše. Už před půl stoletím podlehl vášni skládání různých modelů v lahvích. Je neuvěřitelné, co všechno do nich dokáže úzkým hrdlem vsunout. Bude nás samozřejmě zajímat, co je na tomhle snažení nejtěžší a které chyby se můžou stát fatálními. Nejdůležitější jsou samozřejmě šikovné prsty a taky nekonečná trpělivost. Pan Heneš nestaví jen v lahvích, ale dokonce i v žárovkách. Do malého zdroje světla dokázal dokonce vsunout hlavolam, který je vlastně kombinací bezmála tří desítek jiných. Aby nic nezkazil, souběžně si ho skládal vedle na stole. Při sledování jeho práce možná pochopíme, proč je v téhle tvorbě držitelem mnoha rekordů.

MapaMiniatury v lahvích
videoMiniatury v lahvích
...
video video

Miniatury v lahvích

Secesní móda

Secesní móda Taky vás fascinují šaty s bohatými spodničkami, zdobené ručně paličkovanou krajkou a dalšími drobnůstkami? Secesní móda z přelomu 19. a 20. století si zakládala na návratu k řemeslu a taky na originalitě. Moc původních oděvů se nezachovalo, ale my vám jich hned několik ukážeme. Pocházejí ze sbírek dvou dam, které téhle éře propadly, šaty shánějí, shromažďují a rovněž vystavují. Teď zrovna v brněnském Letohrádku Mitrovských. K některým z modelů, které budeme obdivovat, nám přidají i zajímavé příběhy. Tak například jedny vystavené šaty patřily druhé choti Maxe Švabinského, v dalších se vdávala jistá příbuzná básníka Adolfa Heyduka. A najdeme tu i pelerínu, kterou oblékal sám mistr poezie. Možná vás překvapí, že je dámská. My vám to ale vysvětlíme.

MapaSecesní móda
videoSecesní móda
...
video video

Secesní móda

VIDA

VIDA Není to doba zas až tak dávno minulá, kdy naši předci přisuzovali kupříkladu blesky a hromy nadpřirozeným silám a neuměli si vysvětlit jejich podstatu. Dnes jsme na tom podstatně lépe, ale přesto neuškodí, když se pokusíme některým přírodním jevům přijít na kloub. Jedním z míst, kde k tomu zájemci mají dost příležitostí, je VIDA! V Brně. Při společné návštěvě odhalíme například podstatu hoření, vznik hurikánu nebo si vypustíme vodíkovou raketu k Měsíci. Ale čeká nás taky třeba povodeň. Které se ovšem nemusíme bát. Zejména ti menší si mohou navíc zahrát na architekty a přestavět centrum jihomoravské metropole, které tu vyrostlo z lega. A většina kluků nejspíš nepohrdne možností zazávodit si na modelu slavného Masarykova okruhu.

MapaVIDA
videoVIDA
...
video video

VIDA

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty Znáte historii našich královských korunovačních klenotů? Přiblížíme vám ji při prohlídce výstavy v Brně. Na ní tyhle skvosty můžete obdivovat, tedy jejich mistrovské repliky. Snad všichni víme, že Svatováclavskou korunu nechal zhotovit Karel IV. A taky celý život sháněl drahé kameny, kterými ji mistři dozdobovali. Když bychom náklady na její výrobu a zkrášlování přepočetli na dnešní poměry, dají se prý přirovnat zhruba k nákladům na program Apollo. Karel IV. si rovněž přál, aby koruna byla uložena na hlavě sv. Václava a z ní byla snímána jen při korunovacích. Dlouho soubor s korunou tvořilo žezlo a jablko z doby přemyslovské. V dobách třicetileté války byly kvůli ochraně odvezeny tyhle klenoty i žezlo a jablko vyrobené v 16. století pro Ferdinanda I. do Vídně. A zpátky do Prahy už se vrátily jako soubor korunovačních insignií koruna Karla IV. a Ferdinandovo žezlo a jablko.

MapaKorunovační klenoty
videoKorunovační klenoty
...
video video

Korunovační klenoty

Další stránky:« 9 10 11 12 13 »