Reportáže v regionech
Polná
V Polné nedaleko Jihlavy jste s námi byli už na mrkvancové pouti. A na toto poetické místo činu jsme se rozhodli vrátit. Pokud netušíte, s kterými velikány je právě toto městečko spojeno, pak vězte, že v 19. století jste se tady mohli potkat třeba s Boženou Němcovou, později pak s Bohumilem Hrabalem, který zde vyrůstal. A koho proslavili ryby naložené do konzerv, jaké chyby se dopustil Komenský a čím je zajímavý třebas Bakalářský dům? To vše máte možnost dozvědět se právě v Toulavé kameře.


Polná
Telč
Skončíme v Telči, jedné z perel Vysočiny. První zmínky o tomto městu pocházejí už z 11. století a klenot renesanční i barokní architektury dávno překročil hranice města – a rádi sem jezdí výpravy nejen české, ale i ty zahraniční. Spolu s námi si projdete telčský zámek nebo zavítáte do pohádkového světa telčských pověstí.


Telč
Polenské mrkvánky
Chcete si připravit opravdové mrkvánky nebo taky mrkvance? Pak se vydejte s Toulavou kamerou do Polné, městečka kousek od Jihlavy. Šikovná kuchařka paní Vomelová nám recept ráda prozradí, a protože Polná byla vždy městem několika řemesel, zavítáme i do Muzea řemeslného umění. Spojte příjemné s užitečným a přijeďte na mrkvancovou pouť. Začíná v září – ale přesný termín se dozvíte až v reportáži.


Polenské mrkvánky
Betlémy
Vánoce – k těm patří betlémy. V druhém předvánočním povídání se podíváme do Třeště u Jihlavy. V mnoha rodinách tady totiž navazují na betlemářskou tradici a my si o ní necháme vyprávět. Víte, že takový betlém si můžete vyrobit třeba z notového papíru? Že takový betlém může měřit i několik metrů? Že právě kvůli takovému betlému dokonce někteří přistavěli i dům? Třešť je městem betlémů – a to nejen o Vánocích. O tom všem nás třeštští přesvědčili, a přesvědčí i vás.


Betlémy
Klokočské a Betlémské skály
A skončíme tak, jak jsme začínali. Ve výškách. V poslední reportáži vám ukážeme jedno z krásných míst Českého ráje – Klokočské a Betlémské skály. Krásný pohled nejen z vrcholů – jak sami uvidíte, i taková jeskyně Postojná umí zaujmout. A na závěr pak to nejtajuplnější – hrad Roštejn, původně ze 13. století. Dozvíte se i to, jak vznikly některé názvy těchto skalních krás, a co všechno se tady možná odehrálo.

