Reportáže v regionech
Teplický zámek
Bezmála 80 let je teplický zámek sídlem regionálního muzea – ovšem už v roce 1894 ustavili Muzejní společnost, na niž navazuje. Nachází se v nejstarší části lázeňského města v místech, kde ve 2. polovině 12. století založila královna Judita klášter benediktinek. Druhá manželka Vladislava II. zde strávila poslední roky svého života a je tu i pochována. Jedna z expozic je věnována zaniklému klášteru i osudu jeho zakladatelky.


Teplický zámek
Rýzmburk
Krajinou v okolí severočeského města se projdeme po naučné stezce nazvané příznačně „přírodou a dějinami Oseka“, která nás provede nejen krásnou přírodou, ale i místy připomínajícími nejrůznější etapy historie. Vyšlápneme i na vrchol Stropníku, který se vypíná nad městem do výšky 830 metrů, budete odměněni krásným výhledem na celé panorama východní části Krušných hor a zastavíme se u zříceniny hradu Rýzmburk, který byl na strategickém místě při cestě, která vedla z Čech do Saska, vybudován v první polovině 13. století.


Rýzmburk
Botanická zahrada Teplice
Severočeské Teplice si většina z nás spojí hlavně s proslulými lázněmi. Neméně zajímavé jsou ale i zdejší parky a zahrady. Historie té botanické se začala psát před víc než sto lety. Tehdy ale fungovala jako městské zahradnictví, skleníky sloužily zejména k produkci řezaných květin a přezimování palem pro potřeby lázní. Návštěvníkům byly poprvé zpřístupněny až v roce 1975. Expozice byly po léta vytvářeny v nouzových podmínkách. Teprve v roce 2002 vznikla samostatná botanická zahrada a započala velká rekonstrukce areálu. Zjistíme, co dnes patří k jeho největším chloubám.


Botanická zahrada Teplice
Štola Starý Martin v Krupce
Česká republika se loni dočkala dalšího zápisu na prestižní seznam kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Ve vybrané společnosti se octly hornické památky na naší a saské straně Krušnohoří. Víc než 800 let těžby v zemi ukrytého bohatství od stříbra, přes cín až po uran, se podepsalo na podobě řady měst i životě v nich. Patří mezi ně Krupka na Teplicku, kde se dochovalo jedno z nejvýznamnějších důlních děl zdejšího revíru - štola Starý Martin. Je přístupná veřejnosti, takže ji teď můžeme prozkoumat a v infocentru si připomeneme i historii dobývání rud.


Štola Starý Martin v Krupce
Hvězdárna a planetárium v Teplicích
Panorama severočeských Teplic obohatila v loňském roce výrazná moderní stavba nové hvězdárny na Písečném vrchu. Zajímavé architektonické dílo obložené dřevem obsahuje části své předchůdkyně, která vyrostla už v padesátých letech minulého století. Tvůrci využili původní kopule s dalekohledy a k tomu přidali mnohem lepší prostory pro návštěvníky. Přibyl prostorný kinosál, střešní pozorovatelna, venkovní amfiteátr a zapomenout bychom neměli ani na bezbariérový přístup. Základní poslání areálu je ale stále stejné. Dál odhaluje široké veřejnosti tajemství vesmíru. Bude nás zajímat, co všechno mohou zájemci pozorovat a jaké programy tu pro ně chystají.

